Uz kafu 400 m ispod zemlje, merkali RTB Bor

RTB Bor posetila je delegacija predstavnika svetskih rudarskih kompanija, proizvođača opreme i banaka na čelu sa direktorom EBRD banke u Srbiji Danielom Bergom.

Srbija

Izvor: Tanjug

Subota, 17.06.2017.

15:55

Uz kafu 400 m ispod zemlje, merkali RTB Bor
(Foto: Thinkstock.com)

Gosti iz 12 zemalja sveta su, nakon razgovora sa menadžmentom kompanije, razgledali flotaciju „Veliki Krivelj", popili kafu u jamskom kafiću (400 metara ispod zemlje) i, na kraju, u društvu generalnog direktora RTB-a Bor Blagoja Spaskovskog, razgledali novu topionicu i fabriku sumporne kiseline.

„Osim rude, čije su sigurne rezerve u ovom trenutku procenjene na milijardu i 355 miliona tona, RTB je svoju budućnost osigurao i u novoj, najboljoj dostupnoj tehnologiji. Uz veliku pomoć i nesebičnu podršku Vlade Srbije izgrađene su nova topionica i nova fabrika sumporne kiseline", rekao je Spaskovski.

On je dodao da nova metalurška postrojenja danas rade odlično i ostvaruju dizajnirane parametre.

"Dobili smo čisto nebo i unapređenu zaštitu životne sredine, poboljšanje organizacije rada i viši kvalitet svih segmenata poslovanja, naročito bezbednosti na radu", rekao je on.

Spaskovski je gostima detaljno objasnio i kako su i koliko dugo građena nova metalurška postrojenja u Boru.

U komandnoj sobi nove topionice, odakle se regulišu svi inputi - koncentrat, struja, voda, kiseonik i azot, generalni direktor RTB-a Bor je rekao:

„Nova topionica izgrađena je pre dve godine. Reč je o „fleš-smelting" tehnologiji topljenja, a od nje su danas bolje samo „micubiši" tehnologija, koja je i dvaput skuplja, kao i „dabl fleš-smelting"."

Prema njegovim rečima, RTB Bor danas poseduje najsavremeniju tehnologiju u delu topljenja, ali ne i u delu konvertovanja.

" Proizvodimo 65 odsto sopstvenog koncentrata, a preostalu količinu uvozimo i uslužno prerađujemo. Na domaćem koncentratu imamo dobru zaradu, a sa uslužnom preradom pokrivamo troškove prerade i tu je zarada znatno manja. Zato sam, pored ostalog, na konferenciji u Beogradu i kazao da RTB Bor mora pronaći strateškog partnera", kazao je Spaskovski.

On je objasnio i kako je izgrađena nova topionica.

Dodao je i da čitav posao ne bi bio završen da nije bilo Vlade Srbije i njene pomoći u finansijskom i logističkom delu.

"Koliko je veliki ovaj projekat govori i činjenica da zgrada u kojoj se nalazimo ima dimenzije 62 puta 90 metara, a to su dimenzije stadiona. Nova fabrika sumporne kiseline i postrojenje za tretman otpadnih voda nalaze se na prostoru koji je veći od dva stadiona. Pored topionice je energana koja višak toplote pretvara u električnu energiju i dnevno proizvodi 20 do 30 megavat-sati struje", naveo je Spaskovski.

Direktor EBRD banke u Srbiji Daniel Berg istakao je da mu je bilo zadovoljstvo da se pridruži ekipi stručnjaka koja je poželela da vidi Bor, tim pre što je, kako je rekao, bio impresioniran govorom Spaskovskog u Beogradu.

„Želeo sam da, ono o čemu sam slušao u Beogradu, vidim i uživo. Smatram da je RTB Bor od velike važnosti za Srbiju jer ona ima koristi od onoga što se ovde radi. Posebno mi se dopalo to što se vodi računa o okolini, jer je veoma teško voditi ovakvu kompaniju bez štetnog uticaja na životnu sredinu", rekao je Berg.

"Govorili ste o narednih 100 godina budućnosti kompanije, pa se nadam da ćete pronaći dobrog partnera sa kojim ćete, u njenu korist, moći da pronađete zajednički jezik. Želim vam svu sreću u pretvaranju onoga što vam je priroda dala - rudu bakra - u benefit za kompaniju i državu", istakao je direktor EBRD banke u Srbiji Daniel Berg.

Ros Lund iz Ministarstva za međunarodnu trgovinu Vlade Velike Britanije kaže da je potpuno sigurna da srpska industrija rudarstva ima svetlu budućnost.

„Veoma smo zadovoljni našom misijom u Srbiji. Ove nedelje je u poseti Beogradu bilo 15 britanskih kompanija, sreli smo se i razgovarali sa inostranim firmama koje ovde rade istraživanja, ali i sa puno lokalnih kompanija. Impresionirani smo onim što se događa u rudarskoj industriji ovde, a posebno smo zahvalni RTB-u Bor jer smo oduševljeni novom tehnologijom koju primenjuje", rekla je ona.

Vlada Velike Britanije će sa zadovoljstvom pomagati projekte poput nove topionice u Boru, a sigurna sam i da britanska izvozno-razvojna banka može da ponudi bolje uslove kreditiranja od onih koje daje kanadska EDC banka, rekla je Lund u izjavi za Tanjug.

Poseta RTB-u Bor realizovana je u sklopu Evropske konferencije o rudarstvu i geološkim istraživanjima koja se u Srbiji održavala od 14. do 16. juna, a u ime organizatora ovog međunarodnog foruma Srbiji, Boru i lokalnom koorganizatoru GRAS-u, zahvalio se Artur Poliakov.

„Kada organizujemo ovakve konferencije, veoma je važno i da promovišemo regione u kojima se one održavaju. Nije važno samo pokazati slajdove delegatima i pričati im o uspesima, već je bitno i posetiti ta mesta i kompanije. Hvala za otvorenost i entuzijazam na koji smo naišli u Boru, radite odlično i samo tako nastavite. Siguran sam da će investitori i dalje dolaziti u Srbiju i da će ovaj region u godinama koje dolaze postati njihova „vruća tačka", istakao je Poliakov.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Puca prijateljstvo: Kina okreće leđa Rusiji?

Kineski izvoz u Rusiju opao je u martu, prvi put od sredine 2022. godine, zbog sve većih pretnji Vašingtona da će uvesti sankcije Pekingu ako kineski izvozni proizvodi pomognu Moskvi u ratu protiv Ukrajine.

8:11

18.4.2024.

1 d

Podeli: