Zbog čega se naša deca daju strancima?

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 28.Sep.2016, 10:36   (ažurirano 02.Apr.2020.)

"Zbog čega se naša deca daju strancima?"

Protestna šetnja u znak podrške hraniteljki Ljiljani Radulović iz Zrenjanina, koja tvrdi da joj je oteto dete i nelegalno dato stranim državljanima na usvajanje, održana je danas u 17 časova od hotela "Vojvodina" do Centra za socijalni rad u tom gradu.

Više od 5.000 građana potpisalo je peticiju da bi se sprečilo da petogodišnje dete bude usvojeno u Švedskoj, a u kojoj se navodi da je dete u roku od svega tri dana dato strancima bez ikakvog prava komunikacije sa svojom >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << pređašnjom sredinom, iako je dete tražilo u više navrata da bude vraćeno hraniteljki.

Hraniteljka Ljiljana Radulović rekla je novinarima da je dečak kod nje od trećeg meseca i da je u aprilu ove godine bilo nagoveštaja da će biti usvojeno, ali da ništa nije preduzimano do 20. septembra.

Ona je navela da su je tada kolima Centra za socijalni rad poveli u Beograd, u Ministarstvo za rad i socijalnu politiku, gde je videla i usvojitelje iz Švedske sa prevodiocem. Tog dana potencijalni usvojitelji došli su u Zrenjanin da upoznaju dečaka, ali je susret bio kratak.

"Viđali su se i u naredna dva dana, ali napolju, da bi trećeg dečak rekao da neće sa njima. U petak je rekao da je umoran. Molila sam ga da se obuče. Plašila sam se da neko ne pomisli da ga ja nagovaram na otpor", rekla je Radulović.

Prema njenim rečima, kada je došla socijalna radnica, dečak je pred njom rekao da neće od mame, ali se predomislio kada je rekla da idu u igraonicu i da će ga vratiti dok mama skuva ručak.

"Pitala sam kad se vraćaju, a ona mi je rekla da o tome ne govorim pred detetom i da će mi se javiti iz centra", rekla je Radulović.

Ona je dodala da dečaka od tada nije videla i da ni ona, ni dečak na taj korak nisu bili pripremljeni. Kako je navela, ne razume način na koji je to urađeno, a ne može ni da se pomiri sa brzinom kojom joj je oduzet dečak.

"Oni su stranci, to je drugo govorno područje, trauma za dete od pet godina. Htela sam da ga usvojim, ali su moje godine prepreka, i to razumem", kazala je Radulović.

Iz zrenjaninskog Centra za socijalni rad obratili su se medijima saopštenjem u kome se navode zakonske odredbe o postupku zasnivanja usvojenja.

Hraniteljica opstruisalla postupak, usvojenje se nastavlja

Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, povodom izjava u javnosti hraniteljice u vezi sa postupkom međunarodnog usvojenja maloletnog deteta iz Zrenjanina, saopštilo je danas da će postupak ovog usvojenja biti nastavljen.

Postupak će biti nastavljen, "jer je na osnovu praćenja toka međusobnog prilagođavanja deteta i potencijalnih usvojitelja procenjeno da je konkretno usvojenje u njegovom najboljem interesu. Interes deteta i poštovanje zakona je jedino čime se rukovode nadležne institucije i na to ne može imati uticaj pritisak javnosti", saopštilo je Ministarstvo.

U konkretnom slučaju, stoji u saopštenju, hraniteljica deteta je u momentu započinjanja procesa usvojenja pokazala da ne odobrava odluku organa starateljstva i svojim ponašanjem i postupcima opstruisala je započeti proces usvojenja, rukovodeći se sopstvenim uverenjem šta je detetov interes, uprkos ukazivanju i intervencijama svih stručnjaka koji su postupak vodili i kontrolisali.

Time je ona prekoračila granice svoje uloge i, uprkos ukazivanju da je, kao i svi akteri u postupku usvojenja, dužna da poštuje zakonsku obavezu čuvanja tajnosti podataka, davala javnosti netačne informacije o konkretnom postupku i svojoj ulozi u njemu, ne vodeći računa o posledicama koje mogu da nastanu za dete i potencijalne usvojitelje u delikatnom procesu uzajamnog prilagođanja, navelo je Ministarstvo.

U saopštenju se ističe da su sve procedure i domaćeg i međunarodnog usvojenja precizno zakonski regulisane i da su sve aktivnosti u ovom slučaju preduzete po zakonu i u najboljem interesu deteta i zaštite njegovih prava.

Strani usvojitelj može usvojiti dete iz Srbije samo pod uslovom da za takvo dete u razumnom roku, što po Zakonu iznosi minimum godinu dana, nije bilo moguće izvršiti izbor domaćih usvojitelja.

U praksi, stranci uglavnom usvajaju decu sa zdravstvenim i razvojnim problemima za čije se usvajanje vrlo retko opredeljuju domaći usvojitelji.

Nakon zasnivanja međunarodnog usvojenja, dete se prati u periodu od tri godine, a nadležne socijalne službe iz zemlje prijema našem resornom Ministarstvu svakih šest meseci dostavljaju izveštaje o tome.

Smeštaj u hraniteljskoj porodici je privremena mera porodičnopravne i socijalne zaštite deteta koja traje dok centar za socijalni rad, kao staratel? deteta, ne odluči da li ono može da se vrati kod roditel?a ili srodnika ili će biti zbrinuto kroz usvojenje.

U toku procesa pripreme i obuke budućih hranitelja pažnja se posvećuje i njihovoj sposobnosti da pruže podršku detetu u trenutku odvajanja od njih, što je jedna od osnovnih kompetencija koje moraju da imaju da bi bili podobni za ovaj posao.

Za taj složeni zadatak oni imaju podršku stručnjaka s obzirom da i sami prolaze kroz krizu odvajanja od deteta.

Hranitelji znaju da su u obavezi da traže pomoć stručnjaka ukoliko osete da nisu u stanju da sami prođu kroz taj proces.

Dakle, u postupku usvojenja deteta, domaćeg i međunarodnog, hranitelji imaju vrlo aktivnu ulogu i zadatak da pripreme dete za promenu koja nužno sledi, da ga podrže, ohrabre i uvere da je proces upoznavanja i uspostavljanja poverenja sa usvojiteljima u redu, da mu stave do znanja da podržavaju njegov odnos sa novom porodicom, kao i da usvojiteljima pruže sve važne informacije o detetu, njegovim navikama i sl.

Ministarstvo je, u saradnji sa Pokrajinskim sekretarijatom za socijalnu politiku, demografiju i ravnopravnost polova, u Centar za socijalni rad Zrenjanin poslalo inspekciju socijalne zaštite i zatražilo reakciju Zaštitnika građana u okviru čije nadležnosti je i zaštita prava deteteta, navedeno je u saopštenju.

Centar za socijalni rad u Zrenjaninu: Sve je u interesu deteta

Direktorka Centra za socijalni rad Zrenjanina Julija Bobek saopštila je danas da se sve aktivnosti oko usvojenja preduzimaju u interesu deteta i zaštite njegovih prava, a tako je i sa slučajem deteta koje je dato na usvojenje stranim državljanima, oko čega se poslednjih dana dosta polemisalo u javnosti.

Ona je navela da je za svako dete najbolje da odrasta sa biološkim roditeljima, ali ukoliko to nije moguće, u njegovom interesu je da mu se obezbedi trajni boravak u novoj porodici, s obzirom na to da je usvojenje neraskidivo i da se njime zasniva odnos roditelja i deteta.

Hraniteljka Ljiljana Radulović iz Zrenjanina tvrdi da joj je oteto petogodišnje dete i nelegalno dato stranim državljanima na usvajanje, zbog čega je za danas u tom gradu zakazana protesna šetnja.

"Hraniteljstvo se odnosi na privremeni smeštaj deteta, a usvojenje je u tom slučaju trajno rešenje koje treba da obezbedi kontinuitet u njegovom vaspitanju, odrastanju i obrazovanju u porodičnoj sredini", ukazala je Bobek.

Kako se u saopštenju navodi, Porodičnim zakonom Republike Srbije propisano je da je u postupku zasnivanja usvojenja javnost isključena, a da podaci iz evidencije i dokumentacije o usvojenju spadaju u službenu tajnu, i nju su dužni da čuvaju svi učesnici u postupku kojima su ti podaci dostupni.

Bobek podseća i da u postupku usvojenja učestvuju i hranitelji i potencijalni usvojitelji, a obaveza čuvanja tajnosti podataka se odnosi i na njih.

"Stručnjaci organa starateljstva ne mogu da iznose određene činjenice o postupku usvojenja maloletnog deteta iz Zrenjanina, ali mogu da upoznaju javnost da se celokupna procedura usvajanja realizuje u skladu sa postupkom propisanim Porodičnim zakonom, Haškom konvencijom o međunarodnom usvojenju", navodi se u saopštenju.

Postupak se, kako je kazala Bobek, odvija "pod celovitom i kontinuiranom kontrolom" stručnih timova Centra za socijalni rad grada Zrenjanina i Ministarstva za rad, zapošljavanja, boračka i socijalna pitanja.

Iz Centra za socijalni rad naglašavaju da su svi hranitelji, da bi stekli opštu podobnost za hraniteljstvo, u obavezi da pohađaju obuku u okviru koje se sa njima detaljno razrađuju propisane oblasti, sa posebnim naglaskom na probleme koji mogu nastati odlaskom deteta iz hraniteljske porodice.

"Kada se pronađe adekvatna usvojiteljska porodica, obaveza hranitelja je da zajednički sa Centrom za socijalni rad pripremi dete za napuštanje hraniteljske porodice, a ukoliko hranitelj postupi suprotno interesima deteta, dovodi se u pitanje njegova podobnost za dalje bavljenje hraniteljstvom", navodi se u saopštenju.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Povezane vesti

Najavljen protest u Zrenjaninu u znak podrške hraniteljki

Izvor: Beta, 28.Sep.2016

Protestna šetnja u znak podrške hraniteljki Ljiljani Radulović iz Zrenjanina, koja tvrdi da joj je oteto dete i nelegalno dato stranim državljanima na usvajanje, biće održana danas u 17 časova od hotela "Vojvodina" do Centra za socijalni rad u tom gradu. Istovremeno, u centar danas stiže i inspekcija...

Nastavak na Beta...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.