Ovako je izgledala Bitka kod Tanenberga (FOTO)

Izvor: B92, 28.Jul.2014, 11:07   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Ovako je izgledala Bitka kod Tanenberga (FOTO)

Sto godina od ključne Bitke kod Tanenberga, oko 200 ljubitelja istorije okupilo se na brežuljkastoj oblasti Poljske, kako bi rekonstruisali dešavanja sa fronta Prvog svetskog rata.

Ključni sukob između ruske Druge armije i nemačke Osme odigrao se u prvim danima Prvog svetskog rata, na području koje je tada pripadalo Istočnoj Pruskoj, a koje se danas nalazi u Skotovu na severu Poljske.

Originalna bitka odigrana je između 26. i 30. avgusta 1914. ali su enzuzijasti >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << odlučili da rekonstrukciju izvedu dan pre stogodišnjice početka Velikog rata.

Inače, u avgustu su dve ruske armije izvršile invaziju na nemačku Istočnu Prusku. Prva je bila pod upravom Paula fon Renenkapfa, a druga pod Aleksandrom Samsonovim.

Renenkapfova vojska porazila je osam divizija nemačke Osme armije kod Gumbinena 20. avgusta, ali nije imala kontakt sa Samsonovim.

Zatim, nemački komandanti Erih Ludendorf i Hindenburg napali su Samsonovu izolovanu armiju kod Tanenberga 26. avgusta.

Nedostatak efikasne komunikacije između ruskih armija, razdvojenih Mazurskim jezerima, u velikoj meri je doprineo njihovom porazu.

Nemci su presretali poruke koje su razmenjivali Samsonov i Renenkampf i iznenadili vojsku snažnim napadom.

Samsonov je izgubio polovinu armije u narednih nekoliko dana i izvršio samoubistvo 30. avgusta. Do kraja, Nemci su uzeli 92.000 zarobljenika.

Rusi su takođe imali više od 50.000 ljudskih žrtava, dok je nemačka strana pretrpela oko 13.000.

Bitka kod Tanenberga predstavljala je ozbiljan poraz za Ruse, koji su izgubili gotovo celu vojsku i velike količine oružja.

Bitka je takođe Hindenburga dovela u žižu javnosti, pre nego što je višestruko odlikovani maršal postao predsednik Nemačke 1925.

Na mestu bitke podignut je spomenik pod nalogom Hindenburga 1927. u čast palih nemačkih vojnika.

Kada je Hindenburg umro 1934. njegov kovčeg je položen upravo tu, a Adolf Hitler naredio je da se spomenik redizajnira i preimenuje.

Kada su mu se u Drugom svetskom ratu 1945. približili Rusi, nemačke trupe premestile su Hindenburgove ostatke.

Mesto je potom demolirano od strane Poljaka 1950.

.

.

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.