Svetski dan srca: Možete da učinite nešto za svoje zdravlje

Izvor: B92, 28.Sep.2016, 17:13   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Svetski dan srca: Možete da učinite nešto za svoje zdravlje

U današnjem “Kažiprstu” doktor Branko Veleslin govorio je o Svetskom danu srca.

“Znanje je moć - čuvaj svoje srce” - to kaže kampanja, a šta kaže statistika? Kardivaskularne bolesti vodeći su uzrok smrti u svetu, a to se svakako ne odnosi dobro i na Srbiju. Šta ova kampanja u sklopu Svetskog dana srca može da učini?

“Cilj je da smanjimo obolevanje i brojevi jesu takvi. U Srbiji godišnje umire oko 55-56 ljudi od kardiovaskularnih bolesti, a >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << malo više od 50 odsto oboli. To je procenat koji je neprihvatljiv jer na globalnom nivou on iznosi 31 odsto.

Zemlje se dele na one sa niskim, visokim i vrlo visokim stepenom rizika od nastanka kardiovaskularnih bolesti, a Srbija se nalazi tu na granici između visokog i vrlo visokog."

Šta je potrebno da jedna takva kampanja bude uspešna?

"Da bi jedna kampanja bila uspešna, mora da ima nekoliko koordinisanih faktora. Sve institucije i udruženja, poput udruženja kardioliooga, udruženja za dijabetes, sve do vladinih insitucija i Ministarstva moraju koordinisano da rade kako bti se smanjio sepen zastupljenosti kardiovaskularnih bolesti.

Treba imati na umu da, ukoliko na populacionom nivou smanjite procenat obolelih za samo 1 odsto, na taj način spasavate 25.000 života, što košta oko 40 miliona evra.

Takođe, ovo je dugoročni cilj, tako da se ne mogu očekivati željeni rezultati za godinu dana ili dve. Ali, za 10 godina ćemo sigurno imati dobre rezultate.”

Kada se to primeni na uslove u Srbiji u kojima se danas živi i prođe kroz prvu poruku – “Nahrani svoje srce”, shvati se da u našoj zemlji ima 700.000 nezaposlenih građana i da dve trećine njih navode da teško žive. Oni kažu “A kako ja da nahranim svoje srce?”.

“Ovo je društveno-zdravstveno pitanje, vrlo kompleksno, i odgovor nije lak. Ali, morate da postavite ciljeve koji su ostvarljivi u određenom vremenskom periodu. Svi mogu pomalo da urade i doprinesu tome. Loša ekomonija jeste jedan od faktora za nastanak kardiovaskularnih bolesti, ali svaka osoba može nešto da učini da popravi svoje stanje. Neke stvari su jednostavnije, na primer pušenje, potpuna zabrana pušenja u javnim zatvorenim prostorima i jedna modifikacija promene mentalita, odnosno naših loših životnih navika.”

Nastavak na B92...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.