Šta ne treba govoriti depresivnoj osobi

Izvor: Radio 021, 27.Avg.2014, 01:07   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Šta ne treba govoriti depresivnoj osobi

U Srbiji od depresije boluje oko 300.000 ljudi, a lekari upozoravaju da bi ona do 2020. godine mogla biti druga najčešća bolest u našoj zemlji.

Depresivnoj osobi može da se pomogne, ali je bolje da to učine stručnjaci. Prijatelji, porodica, partner su tu samo da podrže depresivnu osobu, ali veoma pažljivo.

Evo šta nikako ne bi trebalo da izgovorite.

"Znam kako se osećaš."

"Empatija je pozitivno osećanje, ali ukoliko niste sami bili u >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << depresiji, ne možete da znate kako se onaj drugi oseća", kaže za "Hafington post" profesor na odeljenjima psihijatrije i neurologije na Univerzitetu Džon Hopkins, dr Adam Kaplin.

Ako imate iskustva sa depresijom, onda ih podelite sa drugom osobom, to će im mnogo značiti kada shvate da nisu sami. Mada, depresiju svako doživljava na svoj način.

"Gore glavu."

Ovom izjavom trivijalizujete nečije teško stanje. "Misli pozitivno", "proći će"...su samo puke reči. Depresivne osobe istovremeno imaju i problem sa koncentracijom, izražavanjem volje, željama. Zato je besmisleno nekom reći da, na primer, pozitivne misli mogu da mu pomognu. Umesto toga, budite prisutni, slušajte tu osobu.

"Moraš biti jak/a za svoju decu."

Kada pokušavate da utešite nekoga sa depresijom ko ima i decu, stvar je komplikovanija. Umesto usmenih saveta, bolje organizujte porodični izlet, roštilj, možda neko putovanje. Vi time ne optužujete nikoga, ne osuđujete depresivnu osobu da je loš roditelj, već nudite pomoć ali pametno i diplomatski.

"To je sve u tvojoj glavi."

I ovom izjavom minimalizujete problem druge osobe. Jedan od najefikasnijih psiholoških terapija za depresiju se zove Kognitivna terapija (CT) čiji je cilj da ublaži depresiju promenom misli ljudi od negativnih predrasuda do pozitivnih obrazaca. Kada je u pitanju voljena osoba sa depresijom, bitno je znati, kaže Kaplin, da drugi partner to ne doživljava lično i da pokaže razmevanje i strpljenje.

"Nekima je gore nego tebi."

To nikoga neće utešiti, naročito ne depresivnu osobu. Ta fraza se upotrebljava kada ne znam šta drugo da kažemo. Onome kome nije dobro ne treba prizivanje tuđe nesreće već rešenje za njegovu, ličnu patnju. Ključ je razumeti drugu osobu, a ne porediti je sa ostalima kojima "je još teže".

"Dajte depresivnoj osobi perspektivu, a ne fraze. Najgori deo derpesije je sužavanje vidnog polja. Te osobe kao da žive u cevi i ne vide opcije", kaže Kaplan i savetuje da ćete depresivnoj osobi najpre pomoći tako što ćete uvek biti tu kada poželi vaše društvo, saslušati je. "Samo saznanje da niste sami je pola bitke kada je u pitanju depresija."

Nastavak na Radio 021...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio 021. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio 021. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.