Istorija mode: Kada i kako je nastala odeća?

Izvor: Press, 24.Apr.2017, 12:51   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Istorija mode: Kada i kako je nastala odeća?

Odeća je nastala kao posledica potrebe prvih ljudi da se zaštite od vrućine i hladnoće. Kroz istoriju ona se menjala i vremenom postala statusni simbol.
Фото:Б92.нет
Одећа се у овом или оном облику носи већ хиљадама година. Најважнији разлог због којег је она „измишљена” >> Pročitaj celu vest na sajtu Press << био је потребан првих људи да се заштите од утицаја климе, вућине и хладноће. Људи који су у ледено доба настали пећине одеће су изузетно топлу животинску кожу, попут данашњих Ескима, а многи су афрички урођеници носили и још увек носе много мање одеће. Ношење животињских коже почиње пре отприлике 30.000 година (од леденог доба). Преисторијски ловци веровали су да примају дух животиња које су убили носећи њену кожу. Неке од најранијих тканина направљене су уситњавањем коре дрвета. Она се намакала у воду и ударала све док није постала мекана. Онда се науљила и бојала, а потом омотала око тела.
Египат и Грчка – угодно и једноставно

 
Одећа какву су носили древни Египћани била је лагана и оскудна, направљена од лаганог платна, материјал штампаног од биља лана. углавном су носили врло мало одеће. Одећа робова била је једноставна и груба; кецеље око паса за мушкарце и равне халине за жене. Да би се осећали чисто и угодно, важни Египћани – чланови краљевске породице или свештеници – уматали су тело у велике фине тканине, као што је Велова. . . За разлику од Египћана, који су углавном носили белу тканину, Грци су радо одећа хаљина у боји, а омиљена боја била је жута.
Ренесанса – богато наборима и тешко

 
Rensansa (period od 14. do 17. veka) je pripadala Italijanima koji su se voleli razmetati, obožavali glumu i nosili najbolju i najskuplju odeću koju su mogli priuštiti. Mekana, prozračna elegancija italijanske mode slagala se s idealiziranjem čoveka, što je vidljivo u čitavoj renesansnoj umetnosti. U ovom periodu osećali su se uticaji iz čitave Europe, a posebno iz Španije. Jako izrezane haljine bile su krojene tako da naglase poprsje, koje se prekrivalo providnom tkaninom ili ostavljalo otkrivenim. Suknje od teške svile i s bogatim naborima često su bile izvezene i nosile su se s mnogo nakita. Muškarci su nosili kratke prsluke s rasporima na kukovima kroz koje je provirivala košulja i uske pantalone.
Španska moda – nabori u izobilju

 
Sredinom 16. veka Evropom je dominirala španska moda. Svetle boje i lepršave linije izašle su iz mode, a dolaze stroga ekstravagancija i tamne boje španskog dvora. Iako je to bilo jedno od najrazmetljivijh razdoblja u modi, bilo je takođe i jedno od najneugodnijih za nošenje odeće: muškarci su nosili podstavljene trbuhe da bi stvorili dojam velikog trbuha, a kratke naduvane pantalone bile su punjene konjskom dlakom i vunom. Žene su nosile steznike s ugrađenim šipkama od kosti, tvrde prsluke koji su držali telo čvrstim i uspravnim i krinoline – nizove obruča koji su se nosili ispod suknje. Pojavom nove srednje klase gradski poslovni čovek i njegova supruga mogli su priuštiti manje skupe verzije odeće koju su nosili visoki slojevi, iako su krojem zaostajale i po desetak godina.
Rim – naglašena profinjenost

 
Toga se obično smatra glavnim komadom rimske odeće, a ustvari je najpoznatiji komad odeće bila tunika. Napravljenu od vune ili lana i različitih dužina, tuniku su nosili gotovo svi. Rimljanke su bile vrlo ponosne na svoje komplikovane frizure, a muškarci su uglavnom nosili kratku kosu i uredno se brijali. Ali, ćelavost nije bila popularna: smatrala se deformacijom. Prvi Rimljani bili su ponosni na svoje jednostavno oblačenje. No, kako se carstvo širilo, rasla je i ektravagancija. Godine 330. car Konstantin pretvorio je Carigrad (današnji Istanbul) u novu prestonicu carstva. Njegovi građani uživali su u luksuznoj robi iz cele Evrope, pamuku iz Indije i kineskoj svili. Njihova odeća bila je slikovita i bogato ukrašena.
Srednji vek – špicasti šeširi i cipele

 
Будући да се сачувало веома мало одеће пре 16. века, морамо се уздати у слике и рукописе да бисмо сазнали како су се људи тада облачили. Срећом, те слике су изузетно детаљне и врло прецизно откривају мод свога времена. Европа је била у загрљају феудализма; повластице и снага аристократа огледале су се у претераним стиловима. Били су то богати комади одеће чији су се делови вукли по поду, као и сложене женске фризуре. Мушкарци су носили дугуљасте и шиљасте ципеле. За разлику од њих, сељаци су прели и ткали своје властите тканине с колористички богатим узорцима.

Nastavak na Press...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Press. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Press. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.