Srbija ne ulaže dovoljno u kamping turizam

Izvor: Radio 021, 31.Jul.2015, 21:55   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Srbija ne ulaže dovoljno u kamping turizam

Kampovanje je najjeftiniji način letovanja, ali i posao od koga može da se zaradi.

U nekim zemljama Evrope kamping turizam čini skoro četvrtinu ukupnih prihoda od turizma, dok je u Srbiji u poređenju sa mogućnostima koje ima, ta zarada zanemarljiva, smatraju u Kamping asocijaciji Srbije.

Za šest meseci, koliko traje sezona kampovanja, u Srbiji se ostvari svega 50-ak hiljada noćenja. Svake godine oko pet miliona vozila kruži Evropom u potrazi za dobrim kampom. >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << Neke kamp prikolice zaustavile su se u eko kampu "Fruška gora" na Stražilovu. Od početka sezone, u nacionalnom parku boravilo je gotovo 500 turista. "Ovo je odmorište za ljude koji praktično idu na more i koji se u proseku zadržavaju u ovom kampu dve noći", kaže Radovan Durutović, direktor Nacionalnog parka "Fruška gora".

Kamp na Fruškoj gori je jedino mesto za kampovanje u Srbiji koje se nalazi u sastavu nacionalnog parka. Ideja da se boravi u zaštićenim uslovima primamljiva je strancima. Trenutno ih je ovde dvadesetak, a uglavnom su iz Nemačke, Holandije i Poljske. Majkl Fonderkau iz Holandije kaže da ovde može da se šeta, penje, da se vozi bicikl i, što je najvažnije, priroda je svuda. "Nedostaje neka voda, reka, jezero ili more, ali osim toga, sve je veoma dobro. Ovde usred šume, osećam se ušuškano", kaže Barbara Cebula iz Poljske

"Posle ovoga planiramo da idemo u Guču, na Sabor trubača, ali još nismo sigurni ima li tamo prikladnih mesta za kampovanje", kaže Tomaš Gžih iz Poljske.

Na putu do Guče, kamperi bi mogli da predahnu u Ovčar banji. Ipak, u kampu koji je svojevremeno proglašen najboljim u bivšoj Jugoslaviji, situacija se drastično promenila. Kamper Branko Ilić kaže da je ovaj kamp projektovan na evropskom nivou, međutim tokom vremena nedovoljno je ulagano i on sada funkcioniše, ali na ivici normalnog. "Treba tu raditi dalje na onim delovima koje kamperi danas traže, to je mesto gde mogu prazniti svoje cisterne, eventualno priključci za plin, objekti gde se nekada pripremala hrana, neki zajednički prostori kao što su mokri čvorovi", ističe Goran Nikolić iz Turističke organizacije Čačak.

U Srbiji je trenutno registrovano 40-ak kampova. Iz godine u godine taj broj se povećava, ali povećava se i potreba da se ulaže u njih. "Ono što je možda malo tužna istina je to da je u Srbiji dosta nizak nivo učešća od kamping turizma u ukupnom prihodu turizma u Srbiji dok je u razvijenim zemljama taj procenat iznosi čak i više od 25 odsto", navodi Mina Mirković, iz Kamping asocijacije Srbije.

Od maja do oktobra, koliko traje sezona kampovanja, ostvari se pedestak hiljada noćenja. U Evropi za samo desetak dana to je nekoliko miliona noćenja. Iako standardi u Srbiji jesu niži, gostoprimstvo je nemerljivo, poručuju iz asocijacije kampova i smatraju da, kada bi podsticaji države za ovaj vid turizma bili veći, više bi i kamp prikolica kružilo Srbijom.

Nastavak na Radio 021...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio 021. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio 021. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.