Skupština o grbu i himni, treći pokušaj

Izvor: RTS, 02.Apr.2009, 16:44   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Skupština o grbu i himni, treći pokušaj

Posle dva neuspešna pokušaja, Skupština Srbije najzad počela da radi. Poslanici završili načelnu raspravu o Predlogu zakona o izgledu i upotrebi grba, zastave i himne. Počela objedinjena rasprava o setu ekoloških zakona. Početak sednice kasnio zbog resetovanja računarskog sistema, koji i dalje ne funkcioniše. Nastavak rasprave sutra u 10 sati.

Poslanici Skupštine Srbije su konačno su, iz trećeg pokušaja, završili načelnu raspravu o izgledu i upotrebi grba, zastave >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << i himne i počeli objedinjenu raspravu o više ekoloških zakona čiji je nastavak zakazan za sutra u 10 sati.

Na sednici Odbora Skupštine Srbije za inostrane poslove novoimenovani ambasador Srbije u SAD-u Vladimir Petrović rekao je da je prioritet u obavljanju dužnosti popravljanje odnosa dve zemlje.

Predstavljajući glavne ciljeve za koje će se zalagati, Petrović je ocenio da dolazak nove administracije Baraka Obame predstvlja dobru šansu za unapređenje odnosa.

Prema Petrovićevom mišljenju, poboljšanje odnosa treba fokusirati na Savet za nacionalnu bezbednost, koji bi mogao biti kontrateža Stejt departmentu, u kojem, sede ljudi poput Ričarda Holbruka.

Novoimenovani ambasador u Argentini Gordana Vidović je istakla da Srbija sa tom zemljom ima odlične političke odnose.

Novoimenovani ambasador u Maroku Stanislav Stakić je rekao da ta zemlja podržava stav Srbije o jednostrano proglašenoj nezavisnosti Kosova i da se protivi nametnutim rešenjima.

Lider Jedinstvene Srbije Dragan Marković Palma izjavio je da su poslanici te stranke Administrativnom odboru podneli inicijativu da se narodni poslanici odreknu dela dnevnice u korist socijalno ugroženih porodica.

"Prosečna dnevnica zaposlenih u Srbiji kada idu na put iznosi 1.411 dinara, a poslanici imaju 2.000. i zato smo predložili da se u korist socijalno ugroženih porodica odreknu 1.000 dinara", rekao je Marković.

Tri poslanika JS će, ukoliko inicijativa ne bude usvojena, mesečno za porodice čija su deca bolesna izdvojiti po 60.000 dinara koliko iznose dnevnice na mesečnom nivou.

Predsednica Skupštine Slavica Đukić Dejanović primila je novoimenovanog ambasadora Grčke u Srbiji Dimostenisa Stoidisa koji joj je preneo poziv za učešće na sastanku Jonske inicijative u maju u Atini.

Stoidis je obavestio predsednicu parlamenta o formiranju grupe prijateljstva sa Srbijom u grčkom parlamentu i inicijativi da se prvi susuret te dve grupe održi ove godine u Grčkoj.

Ambasador je istakao da će Grčka nastaviti da daje punu podršku Srbiji na putu priključenja Evropskoj uniji, naovidi se u saopštenju iz parlamenta.

Počela je objedinjena rasprava o Predlozima zakona o ambalaži i ambalažnom otpadu, o zaštiti od jonizujućih zračenja i o nuklearnoj sigurnosti, o upravljanju otpadom, o biocidnim proizvodima i o hemikalijama. 

Takođe, počela je rasprava i o zabrani razvoja, proizvodnje, skladištenja i upotrebe hemijskog oružja i o njegovom uništavanju.

Ministar za zaštitu životne sredine i prostornog planiranja Oliver Dulić pozvao je poslanike da podrže predloženi set ekoloških zakona, koji, prema njegovim rečima, predstavljaju novu ekološku politiku Srbije.

Obrazlažući poslanicima sedam predloženih zakona o kojima se vodi objedinjena rasprava, Dulić je rekao da ti zakoni predstavljaju propise koji kreiraju budućnost Srbije i koji će suštinski izmeniti izgled zemlje.

Suština tog paketa zakona jeste strateška promena stava prema životnoj sredini.

Ističući da su predloženi zakoni potrebni za približavanje Srbije Evropskoj uniji, Dulić je naglasio da međunarodne standarde treba prihvatiti ne samo zbog EU već pre svega zbog boljeg zdravlja svih građana, u prvom redu dece.

Početak današnjeg rada kasnio je sat vremena zbog tehničkih problema u utvrđivanju kvoruma.

Predlogom zakona o izgledu i upotrebi grba, zastave i himne, ta pitanja će prvi put biti zakonski regulisana i usklađena sa Ustavom.

Rasprava o ovom zakonu odlagana je već dva dana, jer radikali nisu želeli da zauzmu mesta u sali Doma Narodne skupštine koja im je odredio Administrativni odbor.

Državno znamenje kao faktor jedinstva  

Šefica poslaničke grupe "Za evropsku Srbiju" Nada Kolundžija rekla je tokom rasprave da se simboli oslanjaju na tradiciju i da povezuju sadašnjost sa prošlošću i izrazila nadu da će u budućnosti biti građen odnos poštovanja i uvažavanja prema onome što su državni simoboli.

"Državno znamenje mora i treba da bude faktor jedinstva i ono oko čega će se svi okupiti bez obzira na političku pripadnost", rekao je šef poslaničke grupe SPS-JS Branko Ružić i najavio da će glasati za zakon.

Poslanici DSS-a ukazali su na značaj državnih simbola navodeći da će sa ponosom glasati za predloženi zakon. 

Poslanica Nove Srbije Zlata Đerić rekla je da državni simoboli predstavljaju državni identitet i navela da će ta poslanička grupa glasati za zakon.

Poslanica Marina Raguš, jedina od prisutnih radikala koja danas nije udaljena sa sednice, iskoristila je skoro sat i po da govori i detaljno je obrazlagala istoriju državnih simbola i pričala o državnom i nacionalnom interesu posebno se osvrnuvši na Kosovo i Metohiju.

Raguševa je pitala kada će se srpska himna čuti na Kosovu i kada će biti istaknuti državni simboli Srbije u toj pokrajini.

Šef poslaničke grupe "Napred Srbijo" Tomislav Nikolić kritikovao je što pojedini simboli nisu preuzeti iz doba Nemanjića, ali je ipak naveo da će naprednjaci podržati predloženi zakon.

Zakazala elektronika 

Početak sednice kasnio je zbog resetovanja računarskog sistema, Međutim, ni posle pauze do 11 sati, elektronski sistem nije profunkcionisao.

Nadležne službe posle dva neuspešna pokušaja na početku sednice nisu uspele da uspostave elektronski sistem, pa je predsedavajuća Gordana Čomić pomerila sednicu za sat.

U nastavku rada skupštine kvorum je utvrđen prebrojavanjem prisutnih poslanika, jer u 10 sati iz više pokušaja elektronski sistem za glasanje nije radio. Utvrđeno je da sednici prisustvuje 150 poslanika.

Početku sednice prisustvovalo je pet poslanika Srpske radikalne stranke. Četvoro poslanika SRS-a, kojima je izrečena mera udaljenja zbog odbijanja da poštuju odluku o rasporedu sedenja, nisu napustili salu. Administrativni odbor odlučio je da ih kazni sa po 32.000 dinara.

Poslanici LDP-a napustili su salu, jer su njihova mesta zauzeta.

Zatraženo odlaganje sednice Odbora za bezbednost

Predsednik Odbora Skupštine Srbije za bezbednost Dragan Todorović izjavio je da je sedam poslanika vladajuće većine ponovo zatražilo odlaganje sednice Odbora, zakazane za sutra.

Todorović je najavio da bi radikali mogli da zatraže formiranje anketnog odbora radi utvrđivanja činjenica o ubistvu Zorana Đinđića.

Todorović je zatražio odgovor od predsednika Srbije i DS-a Borisa Tadića "zbog čega ne dozvoljava" da direktor BIA Saša Vukadinović dođe na sednicu odbora za kontrolu službi bezbednosti i iznese činjenice o tri operacije tadašnje državne službe bezbednosti, 2001.

Reč je o operacijama "Kaktus", "Šumadija" i "Mačva", kojim je obuhvaćeno oko 56 ljudi, koji su praćeni i prisluškivani, o akcijama koje su bile protivzakonite, jer ih Vrhovni sud nije odobrio, rekao je Todorović na konferenciji za novinare.

Todorović, koji je i potpredsednik SRS, je ocenio da bi neke informacije o tim akcijama, verovatno, mogle da objasne činjenice, možda i pozadinu, ubistva Đinđića, jer je neko iz najbližeg Đinđićevog okruženja i sam Đinđić bio praćen.

Poslanička pitanja 

Poslanici su iskoristili pravo da po Poslovniku, na početku sednice, svakog utorka i četvrtka mogu da postave pitanja.  

Poslanik LDP-a Slobodan Maraš protestovao je što mesta koja su za njih određena još nisu slobodna i najavio da poslanici te stranke zato neće ni biti u sali. Maraš je postavio pitanje ko odobrava novac za oglašavenje nekih javnih preduzeća u listu "Pravda"?

Poslanik DSS-a Dragan Šormaz je ocenio da je vladajuća većina "nesposobna da organizuje rad parlamenta" i stvori odgovarajuće tehničke uslove u Domu Narodne skupštine. Ministra policije Ivicu Dačića pitao je kada će biti završena istraga o "slučaju Panić".

Miroslav Markićević iz Nove Srbije pitao je šta je istina o poslu sa "Fijatom".

Šef poslaničke grupe "Napred Srbijo" Tomislav Nikolić ukazao je na tešku ekonomsku situaciju i zatražio odgovore o ekonomskim merama vlade.

Na dnevnom redu 49 tačaka

Osim Predloga zakona o izgledu grba, zastave i himne, parlament bi trebalo da raspravlja o 49 tačaka.

Na dnevnom redu su predlozi zakona o razvoju, proizvodnji, skladištenju i upotrebi hemijskog oružja i o njegovom uništavanju. Poslanici bi trebalo da raspravljaju o potvrđivanju međudržavnih konvencija i protokola.

Na dnevnom redu su i Predlog zakona o političkim strankama, Predlog zakona o Fondu za razvoj Srbije, kao i predlozi zakona o izmenama i dopunama Zakona o privrednim komorama, o prestanku važenja Zakona o Fondu za osiguranje i finansiranje spoljnotrgovinskih poslova, o spoljnotrgovinskom poslovanju i Predlog zakona o standardizaciji.

Parlament treba da razmatra i predloge zakona o tehničkim zahtevima za proizvode i ocenjivanju usaglašenosti, o turizmu, o zapošljavanju i osiguranju za slučaj nezaposlenosti, o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba sa invaliditetom.

Nastavak na RTS...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Novi prekid skupštinske sednice zbog radikala

Izvor: Radio Slobodna Evropa, 01.Apr.2009, 22:37

Sednica Skupštine prekinuta je drugi dan zaredom u trenutku kada je započela rasprava o Predlogu zakona o grbu, zastavi i himni.

Nastavak na Radio Slobodna Evropa...

Skupština nastavila rad

Izvor: EMportal, 02.Apr.2009

Skupstina Srbije nastavila je danas sednicu sa sat zakašnjenja zbog tehničkih problema sa utvrđivanjem kvoruma, a odmah na početku udaljeno je četvoro poslanika Srpske radikalne stranke koji su seli na mesta određena za poslanike Liberalno demokratske partije.

Nastavak na EMportal...

Zakazao sistem za prebrojavanje

Izvor: Danas, 02.Apr.2009

Poslanici Skupštine Srbije juče su, nakon dva neuspela pokušaja, ipak završili načelnu raspravu o Predlogu zakona o izgledu i upotrebi grba, zastave i himne. Početku rada prethodilo je udaljenje još četiri poslanika Srpske radikalne stranke koji su sedeli na mestima određenim za poslanike Liberalno-demokratske...

Nastavak na Danas...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.