
Izvor: RTS, 11.Jun.2011, 08:54 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Sindikalci i (ili) političari
Savez samostalnih sindikata Srbije najavljuje da će se ozbiljnije uključiti u politički život, jer smatra da je to jedini način da se izbore za bolji položaj radnika. Ostali sindikati ocenjuju da samo ujedinjeni mogu da postignu rezultate.
Nezadovoljni rezultatima radničkih protesta i kako političke opcije u Srbiji štite interese radnika, Savez samostalnih sindikata Srbije šansu vidi u direktnom učešću u političkom životu.
Namera im je da se domognu zakonodavne >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << vlasti, kako bi doprineli donošenju važnih propisa za radnike, ali ne i da postanu partija.
Dragan Zarubica iz Saveza samostalnih sindikata Srbije kaže da ne dolazi u obzir da Sindikat preraste u stranku.
"Mi jednostavno gledamo i svoj interes. Da li ćemo pomoći nekome na izborima zavisi ko nam šta ponudi, da li će ispoštovati ono što mi tražimo od njih, a to su bolji uslovi za rad, standard života, bolje plate, zarade", kaže Zarubica.
Prema njegovim rečima, sve koji im ponude takav program i budu stali iza toga, Savez samostalnih sindikata će podržati.
Nejasan politički put
Drugim sindikatima nije sasvim jasan politički put koji su zacrtale kolege, da li bi da lobiraju u politici, podržavaju neku stranku koja zastupa slične ciljeve, ili da direktno zakorače na poltičku scenu.
Smatraju da je ulazak u parlament potpuni promašaj za sindikat.
"Možda je ovo samo podizanje sopstvenog rejtinga i pokušaj kapitalizacije svoje političke pozicije pred nove izbore od strane samostalaca. Direktno ulaženje u parlament onda dovodi u pitanje samu viziju i prirodu sindikata", rekao je Zoran Stojiljković iz Ujedinjenog granskog sindikata "Nezavisnost".
Željko Veselinović iz sindikata "Sloga" smatra da samo zajedno svi sindikati, koji postoje u Srbiji, mogu da ponude radnicima političku alternativu.
Klizav teren
Deo stručne javnosti ideje sindikalaca da se aktivnije bave politikom smatraju direktnom posledicom jake ekonomske krize, ali procenjuju da oni koji se toga late izlaze na klizav teren.
"Onog trenutka kad sindikati izađu na birališta oni će možda ući u parlament, ali će sigurno izgubiti legitimitet da zastupaju radnike", kaže politikolog Slaviša Orlović.
Sociolog Jovo Bakić pita se kako će onaj koji nije imao nikakvog uticaja na radništvo imati uticaj u političkom životu.
Ne tako davno, jedno krilo ASNS-a koje je predvodio Dragan Milovanović preraslo je u Laburističku partiju i na parlamentarnim izborima u Srbiji osvojilo je svega 4.000 glasova. U Evropi postoji praksa da sindikati podržavaju partije na vlasti.
Tako je u Sloveniji. U Grčkoj i Austriji, to čine frakcije jedinstvenog sindikata, ali nema slučajeva da sindikati prerastaju u stranke.
I sindikati u političkoj areni
Izvor: B92, 11.Jun.2011
Beograd -- Savez samostalnih sindikata Srbije razmatra mogućnost da uđu u političku arenu, pošto nisu zadovoljni radom vlasti i opozicije...Analitičari navode da njihov ulazak u politiku ne znači da će oni automatski ostvariti i dobar rezultat...I sindikati ulaze u političku arenu. Nezadovoljni...