Oboleli od hepatitisa se leče zastarelim lekovima

Izvor: Radio 021, 03.Avg.2015, 21:09   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Oboleli od hepatitisa se leče zastarelim lekovima

Za godinu dana u Srbiji je registrovano oko 3.000 ljudi koji su zaraženi virusnim hepatitisom B ili C, podaci su Instituta za javno zdravlje Batut.

Ukoliko se hepatitis ne leči adekvatno, kod jednog broja obolelih može da dovede do ciroze ili karcinoma jetre. Međutim, proces lečenja u Srbiji za mnoge je još uvek usporen, pošto su im dostupni samo stariji lekovi.

Da je zaražen hepatitisom C Dragiša Zekić otkrio je pre 30 godina. Zbog toga je u firmi u kojoj je >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << radio prinudno oteran u invalidsku penziju, a sa diskriminacijom u društvu se i dalje susreće. Način za izlečenje, kako kaže, još nije pronašao, pošto lekove koji mu prepisuju lekari smatra zastarelim.

"Lutrija, razumete... Ja ne želim da izlažem sebe tom riziku da se kockam bukvalno, 50-50% - možda mi uspe, a možda mi ne uspe. Jednostavno, čekam neke nove lekove koji će mi dati veću šansu za izlečenjem", priča za N1 Zekić.

Trokombinovana terapija, koja se u svetu kod jednog broja pacijenata prevazilazi i uvodi nova, za pacijente u Srbiji još nije dostupna. Na spisku za tu terapiju, trenutno se nalazi oko 200 pacijenata. Hepatolog Dragan Delić, smatra da je ona neophodna kako bi se postigli rezultati.

"Nama je u ovom trenutku problem genotip jedan, da imamo efikasnost lečenja tu 50-60%... Pitanje je šta sa ostalih 50 odsto  bolesnika. Kod njih treba ozbiljno razmisliti i premeniti trostruku antivirusnu terapiju, jer je pokazano da se efikasnost sa tom terapijom povećava za oko 25 odsto", kaže Delić.

Iako lekari kažu da je nova terapija neophodna, ona, bar ove godine, neće biti nabavljena, navode za N1 u RFZO. "Ovi lekovi se ne nalaze na Listi lekova zbog ograničenih finansijskih sredstava RFZO, a troškovi lečenja jednog obolelog od hepatitisa C nekim od pomenuta dva leka bi se dodatno uvećali za oko tri miliona dinara po pacijentu na godišnjem nivou".

Međutim, iz udruženja Hronos kažu da nedostatak novca u zdravstvenoj kasi ne sme da bude prepreka za pomoć obolelima. "Svaka nova terapija je sve skuplja i skuplja naravno uvek imamo isti problem da ne postoji dovoljno novca za tako nešto, ali mi imamo veliki problem sa pacijentima koji kasno otkriju da imaju ovo oboljenje koji su u podmaklim fazama bolesti i za njih apsolutno nema rešenja", navodi Ivana Drago iz tog udruženja.

Iz Hronosa poručuju da problem u lečenju predstavlja i nestašica PCR testova, bez koji nije moguća dijagnostika, započinjanje lečenja, kao ni kontrola bolesnika.

Nastavak na Radio 021...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio 021. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio 021. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.