OVO NEMOJTE NIKAKO RADITI: Naše navike koje smatraju uvredom u drugim zemljama!

Izvor: Kurir, 01.Sep.2015, 12:02   (ažurirano 02.Apr.2020.)

OVO NEMOJTE NIKAKO RADITI: Naše navike koje smatraju uvredom u drugim zemljama!

Ponašanja koja su za jednu kulturu uobičajena, za neku drugu mogu biti vrlo uvredljiva

Dok radimo svakodnevne stvari na određen način, smatrajući da je to tako „prirodno“ i „normalno“, ne razmišljamo koliko su nam ustvari kultura i društvo odredili kako ćemo da jedemo, da se smijemo, oblačimo, pokazujemo poštovanje...

Evo primera koji pokazuju da naše uobičajene radnje nisu praksa u drugim zemljama.

Bakšiš

U Japanu i >> Pročitaj celu vest na sajtu Kurir << Južnoj Koreji bakšiš smatraju uvredom. Radnici duboko veruju da su dobro plaćeni za svoj posao i dobro ga rade. Njima ne treba novčani podsticaj.

Sedenje na zadnjem sedištu taksija

U Australiji, Novom Zelandu, i u nekim delovima Irske, Škotske i Holandije smatra se nepristojnim ako ne sednete na mesto suvozača. To je pitanje jednakosti.

Palac gore

Na Bliskom Istoku, u Latinskoj Americi, Zapadnoj Africi, Rusiji i Grčkoj palac gore ima isto značenje kao i nama podignut srednji prst.

Smanje otvorenih usta

U Japanu se ovakav smeh smatra nekulturnim, nešto slično kao kad neko jede otvorenih usta ili mljacka.

Kašnjenje

Akademskih 15 minuta kašnjenja, koji su za nas koliko-toliko prihvatljivi u nekim zemljama kao što je Njemačka, smatra se veoma bezobraznim, jer to znači da ne cenite tuđe vreme. S druge strane, Latinska Amerika, pogotovo Argentina, ima nepisano pravilo da se na večeru uvek kasni.

Jedna ruka u džepu

Jedna ruka u džepu se smatra arogantnim potezom u Turskoj, kao i u Južnoj Koreji.

Korišćenje leve ruke kada radite

U Šri Lanki, Africi, Indiji i na bliskom Istoku nije se uvek koristio toalet-papir, već leva ruka. Za njih je kao šamar u lice kada vide da neko koristi levu ruku za rad.

Otvaranje poklona odmah

U u Kini i Indiji cjepanje ukrasnog papira pred darivaocem i otvaranje poklona pokazatelj je gramzivosti.

Pokazivanje tabana

Pokazivanje tabana – u arapskim, muslimanskim, hindu i budističkim zemljama smatra se nepoštovanjem drugog, jer se smatra da je to najprljaviji deo našeg tela pošto dodiruje zemlju.

Ispijanje tuđeg alkohola

Nepristojno je da pijete alkohol koji niste doneli na zabavu u Norveškoj. Dok je kod nas normalno da donesete flašu piva, a pijete šta vam se prohte.

Muškarac bez majice

U Južnoj Koreji muškarci nose majice čak i na plaži, ukoliko ne, smatraće vas nepristojnim.

Hrana van restorana ili kuće

Dok je kod nas normalno da prezalogajimo nešto na ulici, u autobusu, na radnom mestu... u Ruandi i Japani smatra se neprihvatljivim.

Dodirivanje

Ako grlite ili dodirujete nekog u Kini, Koreji, na Tajlandu ili bliskom Istoku, možete da ga uvredite. Poštovanje tuđeg intimnog prostora varira od zemlje do zemlje.

Postavljanje određenih pitanja

Naše „kako si, šta radiš, šta ima novo“ u, na primer, Holandiji smatraće se kao da zabadate nos u tuđu privatnost.

Odbijanje hrane

Nekad kad odemo kod nekog odbijemo posluženje iz pristojnosti ili da ne bismo namučili domaćina, a u Libanu bi se za takav potez domaćini ozbiljno naljutili.

Uzimanje poklona bez prethodnog odbijanja

U Japanu i Kini se očekuje da nekoliko puta odbijete poklon pre nego što ga uzmete, dok se kod nas oberučke prihvata, često bez ičega za uzvrat.

"Čišćenje“ tanjira

Kada pojedete sve iz tanjira obično znači da vam se obrok veoma dopao, a domaćinu pokazujete koliko ste uživali. U Kini, Rusiji, na Filipinima i Tajlandu to znači da ste još gladni i da domaćin treba da vam donese još hrane.

(bizlife.rs)

Nastavak na Kurir...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Kurir. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Kurir. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.