Mogu da kloniram ljude, ali me sprečava samo jedna SITNICA

Izvor: Blic, 02.Dec.2015, 08:32   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Mogu da kloniram ljude, ali me sprečava samo jedna SITNICA

"Mi već imamo svu potrebnu tehnologiju za kloniranje ljudi, ali nas sprečavaju moralne kontroverze", kaže Su Sjaočun iz „Bojalajf grupe“.

Ta kompanija je ranije obelodanila planove o izgradnji najveće "fabrike" za kloniranje životinja na svetu, koja će biti smeštena u kineskom gradu Tjencinu.

Tamo bi iduće godine trebalo da počne masovna proizvodnja rasnih i policijskih pasa, trkačkih konja i goveda.

Katalog ugroženih vrsta
>> Pročitaj celu vest na sajtu Blic <<
Naučnici iz "Bojalajfa" otkrili su da će "fabrika" klonova sadržati i svojevrsni "katalog" ugroženih vrsta. U zgradi u Tjencinu čuvaće se blizu pet miliona uzoraka ćelija životinja kojima preti istrebljenje. Ćelije će biti zamrznute u tečnom azotu i dostupne budućim generacijama, kažu naučnici. Južnokorejski partner "Bojalajfa", kompanija "Sooam", već radi na kloniranju mamuta korišćenjem ćelija koje su godinama bile zarobljene u sibirskom ledu.

Cilj je da se poboljšaju karakteristike postojećih rasa i poveća proizvodnja mesa, bez uvećanja troškova.

- Kineski uzgajivači jedva stižu da proizvedu dovoljno govedine da podmire tržište - kaže Su Sjaočun.

Njegove prethodne najave o kloniranom mesu nisu naročito oduševile Kineze, a sada je naučnik uspeo još više da šokira javnost.

On, naime, tvrdi da bi njegova kompanija "Bojalajf" mogla da klonira ljude "kada bi to bilo dozvoljeno".

- Naša laboratorija i banka gena su dovoljno dobro opremljene i napredne, da možemo uspešno da proizvodimo ljudske replike. Ako taj čin ikada postane legalan, niko to neće raditi bolje od nas - rekao je Sjaočun.

On se nada da će se "socijalna klima" uskoro promeniti, kako više ne bi morao da "cenzuriše sopstvene postupke zbog straha od osude okoline".

- Mislim da bi kloniranje ljudi i njihova genetska modifikacija mogli da imaju brojne pozitivne efekte. Ko zna, možda ćemo jednog dana moći da biramo koje će gene deca nasleđivati od roditelja - izjavio je naučnik koji se školovao u SAD.

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.