Do 2050. milion i po manje stanovnika Srbije

Izvor: B92, 30.Avg.2015, 22:28   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Do 2050. milion i po manje stanovnika Srbije

Prema istraživanjima UN u Srbiji će 2050. godine živeti milion i po stanovnika manje nego danas, pišu “Večernje novosti”.

Da je broj starijih od 65 godina premašio ukupan broj dece mlađe od 14 godina, prvi put je pokazao popis 2002. godine.

Rezultati popisa iz 2011. godine još su porazniji, jer pokazuju da deca čine svega 14 odsto populacije Srbije.

Pre samo pola veka u Srbiji (bez Kosova i Metohije), dece je bilo gotovo četiri i po puta više >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << nego starih. Po popisu iz 1950. godine, bilo nas je 5,9 miliona, a procenjuje se da će nas isto toliko biti i 2050. godine.

“Nedovoljno rađanje, za prostu reprodukciju, u Srbiji je otpočelo od sredine 20. veka . To, praktično, znači da nijedna generacija žena rođenih posle Prvog svetskog rata nije rodila dovoljan broj dece za prostu reprodukciju. U društvu se to manje videlo jer je bila mlada starosna struktura stanovništva”, kaže mr Ivan Marinković iz Centra za demografska istraživanja Instituta društvenih nauka u Beogradu.

Prema njegovim rečima, posledice pada nataliteta oseća i Penzioni fond, jer je broj penzionera veći u odnosu na broj zaposlenih.

Šansa da se nešto "popravi" i da demografska slika Srbije danas ne bude ovakva, po rečima sagovornika “Večernjih novosti”, postojala je u drugoj polovini pedesetih godina minulog veka. I tih godina, kaže, nedovoljno se rađalo, a posledice su se pokazale 1992. godine kada je u Srbiji, prvi put, zabeležen negativan prirodni priraštaj.

“Od tada negativan prirodni priraštaj u našoj zemlji je konstanta, a jedino što se menja jeste to što je iz godine u godinu sve izraženiji.Najpre je broj umrlih bio tridesetak hiljada veći od broja novorođenih. Sada je oko 35.000, a očekuje se i razlika od 40.000. Za deceniju, dakle, biće nas oko 400.000 manje. Ako tome dodamo i nespornu činjenicu da se iz Srbije, svake godine, iseljava više od 5.000 mladih, onda ne čudi što smo se po istraživanju UN našli na listi zemalja sa katastrofalnom demografskom projekcijom”, dodaje Marinković.

On kaže ni budućnost ne izgleda svetlo, a šanse da se podmladimo su minimalne.

“Zbog nerađanja u Srbiji svake godine nestane mesto veličine Ćuprije. Za prosti opstanak nacije potrebna su bar dva deteta u svakoj porodici, a kod nas se u kući rađa 1,4 deteta. Ako nam rađanje ostane na tom nivou, čak i kada bi godišnje oko 30.000 ljudi imigriralo u Srbiju, opet bi se odnos starih i mladih, do 2050. godine, dvostruko pogoršao. Tek ako bi se do 2020. godine podigao nivo rađanja i godišnje nam stizalo oko 50.000 stranaca, sredinom ovog veka imali bismo oko 15 odsto šanse da zaustavimo starenje nacije”, zaključuje Marinković.

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.