Čanak: Ministarstvo za NIP prvo priznalo državnost Vojvodine
27.Feb.2010, 20:06, Izvor: Radio Televizija Vojvodine
NOVI SAD - Lider Lige socijaldemokrata Vojvodine (LSV) Nenad Čanak izjavio je danas da je Ministarstvo za nacionalni investicioni plan (NIP) "priznalo državnost" Vojvodine, jer je odobrilo malo projekata iz te pokrajine.
"Prva institucija koja je priznala državnost Vojvodine je Ministarstvo za NIP, jer oni kažu: 'imate vi vaše fondove', a to onda valjda znači da postoje neki vojvođanski >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << fondovi koji su odvojeni od ostalih fondova Srbije, čime se počinje jedan opasan proces destrukcije jedinstva unutar državnog sistema Srbije", rekao je Čanak novinarima u Novom Sadu.
Od 395 projekata, 13 u Vojvodini
On je podržao zahtev Vlade Vojvodine da Ministarstvo za NIP izmeni odluke o raspodeli sredstava za realizaciju projekata za 2010. godinu, kako bi se obezbedilo više sredstava za projekte iz pokrajine.
Pokrajinska vlada saopštila je ove sedmice da je od ukupnog broja prihvaćenih projekata u okviru NIP-a 3,34 odsto iz pokrajine, odnosno da je 1,83 odsto ukupnih sredstava iz NIP-a opredeljeno za Vojvodinu.
"Umesto da Vlada Vojvodine raspisuje konkurse koji bi se finansirali iz NIP-a na teritoriji pokrajine, ona dolazi u poziciju da bude potpuno gurnuta u stranu i da se, po nepoznatim kriterijumima, od 395 projekata, svega 13 odvija na teritoriji pokrajine, od čega samo šest koje je predložila Vlada Vojvodine", rekao je Čanak.
Dodao je da LSV potpuno podržava zahteve Vlade Vojvodine i da se nada da će vlada izdržati pritiske "za koje ne sumnja da će doći".
Krivudavi putevi decentralizacije
Čanak je na konferenciji "Decentralizacija Srbije - stanje, potrebe i preporuke" u Novom Sadu ocenio da je proces decentralizacije u Srbiji "vrlo spor i kreće se dosta krivudavim putevima".
"Razlog je vrlo jednostavan: od 1990. do danas svaka ideja o decentralizaciji bila je satanizovana od nosilaca centralističkih ideja i stalno je povezivana sa separatizmom, što je najveći broj ljudi u Srbiji ispunjavao strahom, jer svaka ideja separatizma je značila ratove, glad, bolesti i sve nedaće 90-ih", kazao je Čanak.
Ocenio je da je "osvetljavanje" istinske suštine decentralizacije osnovni preduslov da se promeni vrednosni sistem, koji je, prema njegovim rečima, još uvek na snazi u Srbiji i nije promenjen ni posle promena 2000. godine.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...
0
0
Pogledaj prvu stranicu sajta Vesti.rs za najnovije vesti
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva ovog sajta, već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite kako bi uklonili sporni sadržaj.
Vaši prijatelji prate vesti i preko Facebook-a.
Prikljuci se i ti !