BiH ponovo u evropskom vozu

Izvor: Nezavisne Novine, 21.Apr.2015, 19:24   (ažurirano 02.Apr.2020.)

BiH ponovo u evropskom vozu

LUKSEMBURG - Odlukom evropskih ministara, juče je na sastanku u Luksemburgu odblokiran Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) sa Bosnom i Hercegovinom.

Savjet za opšte poslove EU usvojio je odluku o zaključivanju SSP-a sa BiH, koji će, kako je odlučeno na sastanku, na snagu stupiti 1. juna.

Odluka je usvojena bez rasprave kao prva tačka dnevnog reda.

Odluka će omogućiti BiH da krene naprijed u svojim odnosima s EU i da nastavi sa socio-ekonomskim, >> Pročitaj celu vest na sajtu Nezavisne Novine << pravosudnim i ostalim potrebnim reformama za integraciju u EU. Glavni cilj je da se omogući BiH da se pripremi za buduće članstvo u EU.

Nakon sastanka na pres-konferenciji, Edgar Rinkevics, predsjednik Savjeta, rekao je da su ministri juče odobrili njegovo stupanje na snagu, te da je to važan korak u odnosima EU i BiH i dobar podsticaj novim vlastima u BiH da ubrzaju reformski proces, koji će zemlju voditi prema EU.

On je, pak, upozorio da je još rano govoriti o mogućoj aplikaciji za članstvo, napomenuvši da to zavisi od bh. vlasti, kojim će tempom sprovoditi reforme na koje su se obavezali.

"U martu tokom moje posjete BiH razgovarali smo kako EU može pomoći BiH. I juče smo našim prijateljima iz BiH rekli da smo spremni pomoći, ali sprovođenje reforma je obaveza novih vlasti. Tek na osnovu uspjeha reformi biće procijenjena valjanost aplikacije BiH, koja će, u krajnjoj liniji, dovesti do članstva", rekao je on.

Rinkevics je rekao da će Evropska komisija pripremiti redovnu godišnju procjenu spremnosti zemlje, nakon čega će se evropske institucije ponovo pozabaviti pitanjem aplikacije.

"Tada ćemo pričati o kandidaturi i konačnom članstvu, ali rekao bih da je pred nama još dug put", naglasio je on.

Podsjetio je da je dan ranije razgovarao s Igorom Crnatkom, ministrom spoljnih poslova BiH, te da je tom prilikom pohvalio planove novih vlasti na bh. nivou po pitanju reformi.

"Napomenuli smo i važnost bolje koordinacije na evropskim pitanjima. Teško je govoriti o rokovima jer, nažalost, u proteklom periodu vidjeli smo interne političke turbulencije. Ali, nakon izbora i formiranja nove vlade, vidimo snažnu volju da se sprovedu neophodne reforme", rekao je on.

Crnadak je juče izjavio da je aktiviranje SSP-a najvažniji događaj za BiH od početka njenih evropskih integracija.

"Ovo što smo dobili je vjetar u leđa ne samo za Savjet ministara, nego i za vlade RS i FBiH, a takođe i za njihove reformske planove u narednom periodu. Od danas BiH praktično ima status pridruženog člana EU i potencijalnog kandidata, ali sve to ne znači da najveći posao nije tek pred nama", naglasio je Crnadak, napomenuvši da su sada odnosi između BiH i EU na najvišem nivou otkako su se pojavili bilo kakvi znakovi saradnje.

Dodao je da nikad nijedna zemlja sa ovih prostora ranije nije privukla toliko pažnje od strane Evrope, uz iskrenu i direktnu podršku za sprovođenje reformi u okvirima Ustava, uz puno uvažavanje svih nivoa vlasti, RS i FBiH.

Halid Genjac, član Zajedničke komisije za evropske integracije Parlamentarne skupštine BiH, Feni je juče rekao da je sada na BiH da ogroman broj zakona uskladi s evropskom obavezujućom regulativom, zakonima i obavezujućim direktivama, odnosno veliki broj zakona na raznim nivoima, od kantona, entiteta, države.

Dodao je da to dalje znači potrebu da se taj proces preuzimanja ili transpozicije evropske pravne tekovine u naše domaće zakonodavstvo na svim nivoima mora dešavati ažurno, sinhronizovano i u pogledu sadržaja i u pogledu vremenskog usvajanja.

Dodao je da je mehanizam koordinacije prvobitno bio shvaćen kao tehničko pitanje u smislu tehničkog usklađivanja rokova, međusobnog usklađivanja zakona. Međutim, istaknuo je Genjac, vrlo brzo se pokazalo da stvarni problem nije tehničke naravi, nego političke prirode.

Dodao je da je u osnovi to pitanje nadležnosti, ocijenivši da RS pitanje mehanizma koordinacije vidi suprotno u odnosu na stvarni cilj u kojem je subjekt integrisanja BiH, a ne njeni entiteti.

Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) je instrument kojim se obezbjeđuju formalni mehanizmi i usaglašena mjerila koje EU omogućavaju da zajedno sa BiH radi na njenom približavanju standardima Evropske unije. Od potpisivanja SSP-a, institucije BiH su obavezne osigurati da se postojeći i budući zakoni postepeno usklađuju s pravnom stečevinom EU (acquis). Institucije BiH su obavezne osigurati i da se postojeći i budući zakonski propisi ispravno primjenjuju i poštuju.

Nastavak na Nezavisne Novine...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Nezavisne Novine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Nezavisne Novine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.