Najbolje sačuvani drevni gradovi na svetu

Izvor: Prva.rs, 27.Apr.2015, 10:42   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Najbolje sačuvani drevni gradovi na svetu

Teba, Egipat
Ako tražite ostatke starog Egipta, onda ste na pravom mestu. Hramovi Karnak, Luksor i slavna Kraljevska dolina nalaze se upravo ovde. Tako da, ako želite da doživite vreme faraona i nekadašnjeg Egipta - zaputite se odmah u Tebu.
 
Petra, Jordan
Traženje svetog grala od strane najpoznatijeg svetskog arheologa Indiane Džonsa, učinilo je Petru večnom i na filmskom platnu. U svojoj istoriji grad je bio deo Rimskog carstva, a danas posetioci >> Pročitaj celu vest na sajtu Prva.rs << najčešće tragaju za grobnicama, hramovima i raznim tunelima.
 
Pompeji, Italija
Grad koji je uništio vulkan, tačnije Vezuv, kad je eruptirao u 1. veku. Najbolje prezentuje kako je izgledao stari Rim, a danas je prepun turista koji žele da vide deo istorije.
 
Maču Pikču, Peru
Sveti grad Inka nalazi se na 2350 m nadmorske visine. Sagrađen je oko 1300. godine, ali je otkriven tek 6 vekova kasnije. Najvjerovatnije je izgrađen kao carski posed, ili religijsko utočište, a ne klasični grad. Danas pleni pažnju turista koji u njega rado dolaze ponajviše radi divnih fotografija.
 
Efes, Turska
Ostaci rimskih i grčkih ruševina nalaze se u ovom gradu, ali ono što dominira i najviše fascinira, je ogroman amfiteatar koji može da primi preko 20 hiljada gledalaca. U njemu se nalazilo i jedno od sedam antičkih svetskih čuda, hram posvećen boginji Artemidi.
 
Angkor, Kambodža
Nekadašnji centar Kmerskog carstva, a po nedavnim istraživanjima i najveći predindustrijski grad na svetu. Danas se ovde nalazi više od hiljadu oronulih ili sačuvanih hramova, a najveći od njih je ujedno i najslavniji, Angkor Vat, koji se nalazi i na UNESCO-vom spisku Svetske baštine.
 
Palmira, Sirija
215 km severoistočno od glavnog grada Damaska, naići ćete na ovo čudo Antike. Svojevremeno moćan trgovački grad i važan deo Rimskog carstva, i danas je podsetnik na slavnu prošlost. Belov hram je nešto što ovde morate da vidite, a zadnjih 35 godina Palmira se nalazi na popisu Svetske baštine.
Izvor: punkufer.hr

Nastavak na Prva.rs...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Prva.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Prva.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.