Predsednik Srbije Tomislav Nikolić izjavio je danas na konsultacijama sa Srpskom naprednom strankom da je zbog izuzetno teške ekonomske i socijalne situacije u zemlji potrebno što pre formirati Vladu kojoj će prvi prioritet biti otvaranje novih radnih mesta, stvaranje povoljnijeg poslovnog ambijenta >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << i privlačenje novih domaćih i stranih investitora.
Nikolić će u sredu nastaviti konsultacije sa predstavnicima izbornih lista, kada će pozvati na razgovore delegaciju stranaka okupljenih oko Demokratske stranke, navodi se u saopštenju Pres službe predsednika Srbije.
Predsednik Srbije danas je počeo konsultacije sa parlamentarnim strankama o formiranju Vlade Srbije, a prvo je razgovarao sa predstavnicima koalicije Pokrenimo Srbiju, čiju je delegaciju predvodio vršilac dužnosti predsednika SNS-a Aleksandar Vučić.
Vučić zove SPS
Vučić je posle razgovora delegacije te stranke sa predsednikom Srbije Tomislavom Nikolićem najavio da će naprednjaci danas početi razgovore sa socijalistima o formiranja buduće vlade.
Uz napomenu da je delegacija SNS obavestila predsednika Srbije da će razgovorati sa SPS, Vučić je rekao da će socijalistima predložiti vladu od 12 ministarstava, bolju, bržu i efikasniju administraciju, kao i uštede od oko 600 miliona evra kao rezultat primene novog zakona o javnim nabavkama.
Prema rečima lidera SNS, pored zakona o javnim nabavkama SPS će biti ponuđeni, kako je rekao, novi zakon o vladi i zakon o ministarstvima.
Na pitanje da li su naprednjaci spremni da SPS ponude i premijersko mesto, Vučić je rekao da se o personalnim rešenjima još ne razmišlja, ali i ponovio da je kandidat SNS za premijera Jorgovanka Tabaković.
"Razgovori tek treba da počnu", rekao je Vučić novinarima.
Vučić je rekao da su naprednjaci i ranije imala neformalne razgovore sa socijalistima, i dodao da SNS poštuje obavezu SPS da razgovara sa drugim partnerima.
Vučić je, međutim, naglasio da su naprednjaci spremni da sa njima formiraju vladu.
Novinare je zanimalo i šta se u Vučićevom stavu prema SPS promenilo, tako da je sada SPS poželjan partner naprednjacima, na šta je on odgovorio da se "nije mnogo promenilo", osim što SNS mora da razmišlja o budućnosti Srbije i njenih građana.
Govoreći o vladi koju bi eventualno formirala DS sa svojim koalicionim partnerima, Vučić je rekao da mesec dana po završetku izbora još uvek Srbija nema takvu vladu, a oni koji su počeli da se dogovaraju 6. maja uveče to još uvek nisu učinili.
"Ako su se dogovorili to moraju da kažu, jer je važno da se vlada što pre formira, kako bi se zaustavilo divljanje kursa, za šta je odgovorna vlada", uveren je Vučić.
"Ne mislim da je za Srbiju dobro da vladu formira DS, SPS i LDP, jer će to biti potpuno ista vlada, sa istim licima. Imaćete istu vladu, sve ono što smo do sada imali, sa istim ministrima, na istom programu, osim što ćete u program ubaciti borbu protiv valjda genocidne tvorevine Republike Srpske i borbu za nezavisno Kosovo", rekao je Vučić.
On je rekao da je "jedino novo što Čedomir Jovanović unosi u tu vladu".
Upitan o trećem partneru u potencijalnoj vladi SNS i SPS, Vučić nije konkretno odgovorio, ali je naveo da će do kraja sedmice razgovarati sa DŠ i njenim liderom Vojislavom Koštunicom, sa kojima SNS od ranije ima dobru saradnju.
Vučić je rekao da se čeka odgovor predsednika države o nastavku razgovora sa drugim strankama, nakon čega će, kako je naveo, Nikolić dati mandat za sastav vlade onome ko ima najmanje 126 poslanika u parlamentu.
Vučić je uveren da Nikolić neće štititi interese nijedne partije, već da će isključivo brinuti o interesima građana Srbije.
Lider SNS je ponovio stav da nijedna vlada bez SNS ne može biti legitimna i naveo da je to preneo i predsedniku države.
"Imali smo stav da svaka vlada bez SNS je nelegitimna, jer se u drugom krugu predsedničkih izbora građani pokazali da žele promene i drugačiju Srbiju", naglasio je Vučić.
Razgovor Nikolića sa naprednjacima bio je prvi u nizu koje je predsednik Srbije najavio, a, prema rečima Vučića, Nikolić će do kraja sedmice razgovarati i sa drugim strankama, a mandat će dati onome ko ga uveri da može da obezbedi većinu od 126 poslanika.
U delegaciji SNS na sastanku sa Nikolićem bili su Vučić, kandidat za premijera te stranke Jorgovanka Tabaković, funkcioneri Zorana Mihajlović, Nebojša Stefanović i lideri stranaka koji su sa SNS učestvovali na listi "Pokrenimo Srbiju" Velimir Ilić, Aleksandar Vulin, Dragomir i Milanka Karić...
Vučić: Razgovarao sam sa Tadićem u italijanskoj ambasadi
Vučić je izjavio da je sa predsednikom Demokratske stranke Borisom Tadićem razgovarao na prijemu u italijanskoj ambasadi ali nije otkrio i sadržinu razgovora.
Vučić je novinarima potvrdio da je u petak na prijemu u italijanskoj ambasadi razgovarao sa Tadićem "i da je taj razgovor bio pristojan".
Komentarišući fotografije objavljene sa tog prijema na kojima su Vučić i Tadić, lider naprednjaka je rekao da ga je italijanski ambasador Armando Varikio zamolio da bude sa njegove desne strane a Tadić sa leve.
"Nakon toga nas dvojica smo nekoliko trenutaka ostali sami i to je naš strašan greh. Razgovor je bio pristojan ali ne i naročito prijatan", rekao je Vučić.
On je naglasio da posle kampanje koja je vođena protiv SNS i Nikolića, i koja se kako je dodao, vodi i dalje, niko ne može da očekuje da ti razgovori budu najprijatniji i na najvišem nivou.
Nikolić u sredu sa demokratama
Nikolić će nastaviti konsultacije o formiranju vlade sa predstavnicima izbornih lista u sredu, 6. juna razgovorom sa delegacijom stranaka okupljenih oko Demokratske stranke, saopšteno je danas iz njegovog kabineta.
Predsednik Srbije da vladu treba što pre formirati, jer je ekonomska i socijalna situacija u Srbiji izuzetno teška, navedeno je u saopštenju.
Nikolić je naglasio da osnovni prioritet u radu te vlade treba da bude otvaranje novih radnih mesta, stvaranje povoljnijeg poslovnog ambijenta i privlačenje novih domaćih i stranih investitora.
Krkobabić se sastao s Meri Vorlik
Potpredsednik Vlade Srbije Jovan Krkobabić razgovarao je danas s ambasadorkom SAD u Srbiji Meri Vorlik o političkoj situaciji i izbeglicama.
Tema sastanka, koji se održava u Vladi Srbije, kako je Tanjugu rečeno u Krkobabićevom kabinetu, jeste aktuelna politička situacija, kao i pitanje izbeglica i raseljenih.
Parlamentarni izbori održani su 6. maja, a krajnji rok da Srbija dobije izvršnu vlast je 5. septembar.
Prema Ustavu Srbije, parlament nakasnije 90 dana od dana konstituisanja mora da izabere vladu, a u suprotnom će biti raspušten i biće održani novi izbori. Ako se to dogodi, predsednik države će raspisati parlamentarne izbore tako da se oni okončaju 60 dana od raspisivanja.
Vlada je izabrana ako za njen izbor glasa većina od ukupnog broja poslanika, a njen mandat počinje da teče od momenta polaganja zakletve.
BEOGRAD, 4. juna 2012. (Beta) - Predsednik Srbije Tomislav Nikolić
izjavio je danas na konsultacijama sa Srpskom naprednom strankom da je
zbog izuzetno teške ekonomske i socijalne situacije u zemlji potrebno
š.
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva ovog sajta, već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite kako bi uklonili sporni sadržaj.