Svako drugo dete ne jede voće, svako treće gojazno

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 21.Apr.2017, 14:39   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Svako drugo dete ne jede voće, svako treće gojazno

U Srbiji je u poslednjih 20 godina procenat gojaznosti porastao za 60 odsto, a podaci su posebno alarmantni kod dece školskog uzrasta jer je svalo treće dete gojazno, rečeno je na okruglom stolu na temu "Kako do zdrave užine za školsku decu".

Prema istraživanjima Instituta za javno zdravlje "Dr Milan Jovanović Batut" taj procenat se iz godine u godinu povećava.

"Nažalost 49 odsto dece nedovoljno ili nikada ne konzumira voće. Moramo da delujemo zajedno kako bi >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << deca stekla pravilne, zdrave navike", kaže Zorica Jovanovski, načelnica Centra za higijenu, hranu i ishranu Instituta za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut".

Ona je istakla da je za šest godina moguće zaustaviti negativne trendove.

U porastu je i broj roditelja koji dovode decu kod nutricionista, u želji da dobiju prave savete u vezi sa njihovom ishranom.

"Greška roditelja je što nisu dosledni principima, oni potežu za praktičnijim rešenjima, daju deci slatkiš između obroka ne birajući vreme i tada nastaje problem. Kad dete oseti slast, uslovno rečeno nezdrave hrane, teško prihvata da pojede brokoli ili jabuku", rekla je Ana Todorović, specijalista nutricionista dijetetičar.

Olimpijski šampion Vanja Grbić je istakao da sport može da bude igračka u službi zdravlja, ali da zdravlje ne sme da bude igračka u službi sporta.

"Moramo da budemo svesni da se u poslednjih 20 godina, kao posledica nedovoljne fizičke aktivnosti i loše ishrane, povećao broj dece sa dijabetesom. Suština je da nemamo kulturu ishrane, ali ni redovne fizičke aktivnosti", upozorio je naš poznati sportista.

Katarina Bošković, direktorka za kvalitet i bezbednost u kompaniji Delez Srbija predstavila je "Super-ručak" kao nutritivno izbalansiran i hranljiv obrok za decu školskog uzrasta.

"Uz pomoć nutricionista i u saradnji sa institutom 'Batut' razvili smo specijalni obrok koji je namenjen za užinu dece. Istraživanja pokazuju da deca ne tako retko odlaze u školu bez doručka i onda često posežu za namirnicama koje ne mogu da ispune osnovne zahteve za pravilan psiho-fizički razvoj deteta. Zato smo osmislili koncept 'Super-ručak' kako bismo pružili deci mogućnost da naprave zdrav izbor, a roditelji da budu sigurni u pravilnu ishranu dece dok su u školi", objasnila je Bošković.

Škola, kao vaspitno obrazovna ustanova, trebalo bi, i mora, prema rečima Snežane Knežević, direktorke Osnovne škole "Vladislav Ribnikar", da razvija deci svest o zdravoj ishrani.

"Moramo svi zajedno da radimo sa našom decom, kroz programe i različite aktivnosti sa ciljem da dobijemo kompetentno mlado biće koje je, između ostalog, edukovano o važnosti zdrave ishrane, ali i odgovorno prema svom zdravlju kad odraste", istakla je direktorka.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.