Kategorije
Vaš glas
U fokusu
Regioni
Izvori


Kako izgleda to?

Arhiva

Korisnicki servisi

Naši sajtovi

Prijatelji sajta


Sarkozi: Za tri meseca raseliti nelegalna romska naselja  

29.Jul.2010, 09:40, Izvor: Studio B      Sarkozi: Za tri meseca raseliti nelegalna romska naselja

Polovina nelegalnih romskih naselja u Francuskoj biće raseljena u naredna tri meseca, najavio ministar unutrašnjih poslova Bris Hortfe i rekao da će "gotovo odmah" u Rumuniju i Bugarsku biti proterani svi Romi koji su počinili neko krivično delo.

Ministar je kazao da u Francuskoj ima oko 300 romskih naselja, prenose agencije. Uprkos kritikama da ima rasistički stav prema Romima, >> Pročitaj celu vest na sajtu Studio B << predsednik Nikola Sarkozi sazvao je sednicu vlade na kojoj su razmatrani "problemi koje izazivaju neki" Romi nakon nasilja koje se dogodilo pre desetak dana u jednoj opštini u centralnoj Francuskoj.

Do nasilja je došlo nakon što je jedan policajac ubio jednog romskog mladića koji je bežao od policije. Usledili su neredi, a jedna grupa Roma je napala policijsku stanicu.

Sarkozi je na današnjoj sednici najavio da će odgovorni za nerede biti "strogo kažnjeni" i naredio proterivanje svih nelegalno naseljenih Roma koji u najvećem broju potiču iz istočne Evrope. On se založio za izmenu zakona o imigrantima u cilju ubrzavanja procesa proterivanja što je "u interesu javnog reda".

Francuski predsednik je još kazao da su ilegalna romska naselja izvor trgovine i eksploatacije dece i izvor prostitucije.

Predstavnici romske zajednice nisu, kako prenosi AP, bili pozvani na današnju sednicu kojoj su prisustvovali ministar unutrašnjih poslova, ministar pravde i njegov kolega zadužen za imigraciju, kao i najviši policijski zvaničnici.

Vođe romske zajednice u Francuskoj ocenile su da su poruke sa sastanka rasističke i upozorile na ozbiljne posledice ako se ne sasluša i njihova strana.

"Danas smo pred otvaranjem jedne beznadežne stranice u francuskoj istoriji koja bi na žalost mogla da dovede do novih represija u budućnosti. Francuska se suočava sa velikim problemom rasizma u odnosu na ovu populaciju koja je u velikoj meri diskriminisana", izjavio je advokat Anri Braun na konferenciji za novinare koju su organizovali predstavnici romske zajednice.

Procenjuje se da u Francuskoj živi oko 400.000 Roma. Poslednjih godina, veliki broj Roma došao je iz balkanskih zemalja, uglavnom iz Rumunije, a većina je to učinila nelegalno.

Nastavak na Studio B...   
| Pročitaj ovu vest iz drugih izvoraLosa vest 0 Dobra vest 0



Pogledaj prvu stranicu sajta Vesti.rs za najnovije vesti

Dodajte komentar

Anti-SPAM zaštita: koliki je zbir brojeva jedan i dva?
(uneti brojku slovima, na primer: PET)


Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Studio B. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva ovog sajta, već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Studio B. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite kako bi uklonili sporni sadržaj.
Vaši prijatelji prate vesti i preko Facebook-a.
Prikljuci se i ti !