Ovako Britanci i Amerikanci uspešno sprečavaju mlade da piju!

Izvor: Press, 28.Dec.2014, 01:09   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Ovako Britanci i Amerikanci uspešno sprečavaju mlade da piju!

U Srbiji je zakonom zabranjeno prodavati alkohol osobama mlađim od 18 godina. Međutim, na ovaj zakon se retko ko obazire, te ni trgovci ni konobari po kafićima ne traže lične karte kao dokaz o punoletstvu.
Da smo u nekoj drugoj zemlji, npr. SAD ili Britaniji ne samo da bi se poštovalo ovo pravilo, već bi vrlo moguće decu koja pokušavaju da na “crno” kupe alkohol prijavili roditeljima, ili vaspitnim >> Pročitaj celu vest na sajtu Press << ustanovama. Iako mladi i u ovim zemljama na raznorazne načine pokušavaju da dođu do alkoholnih pića, kazne koje prete onima koji im prodaju učinile su da tinejdžeri mnogo manje piju.

 
Prenosimo Vam iskustva ovih zemalja koje su stale na put alkoholisanju mladih.
U SAD i Britaniji punoletne osobe (od 18. do 21. godine) mogu kupovati alkoholna pića samo uz odgovarajući dokument.
Što se tiče SAD-a, iako je potrebno da osoba ima minimalno 21 godinu kako bi kupila alkohol, to pravilo zapravo ima i neke izuzetke – najčešće medicinske, ili religiozne prirode, bar što se zvaničnih podataka tiče.
U američkim prodavnicama, ili klubovima, prodavci i obezbeđenje će svakako osobi za koju posumnjaju da je mlađa od 21 godinu tražiti ličnu kartu kojom će potvrditi starost. Ono što im je možda malo olakšavajuća okolnost u odnosu na Srbiju, makar u nekim zemljama, jeste kultura odevanja i šminkanja, te im je znatno manji problem da ocene godine osobe koja stoji preko puta njih.
U većini američkih zemalja kazna za prodaju pića maloletnicima je ili jako visoka novčana naknada, pa čak i zatvaranje lokala na određeno vreme. Kazne koje mogu zaraditi oni koji mlađima od 21 godinu posluže piće idu i do 5.000 dolara, ili godinu dana zatvora. Takođe i maloletnici snose posledice, koje se ogledaju nizu suspenzija.

Ono što je važno, jeste da je ovo odluka na federalnom nivou, a prema nekim podacima svaka država koja bi smanjila starosnu granicu za prodaju alkoholaizgubila bi 10% finansiranja od federacije. To može da bude od 6 do 150 miliona dolara. Iako je u najvećem broju zemalja SAD-a važi ova zabrana u pojedinima je dozvoljeno maloletnicima da konzumiraju alkohol uz saglasnost roditelja, ili bračnog partnera koji je punoletan (npr. u državi Vašington). U Teksasu i Ajdahu bezalkoholno pivo je dozvoljeno i mlađima od 21 godinu. 
Sve ovo naravno, ne znači da maloletnici u SAD-u ne konzumiraju alkohol. Konzumiraju i te kako. Kućne žurke, provodi u studentskim domovima postoje kao i svuda na svetu i u SAD-u i na njima prisustvuju i mlađi od 21 godine. Razlika je samo u tome što tamo to ne smeju da rade na javnim mestima.
Što se tiče Britanije, situacija je malo drugačija. Prvo, punoletnima se u Britaniji smatraju osobe starije od 18 godina.
Maloletnici uzrasta od 16 i 17 godina smeju da piju vino i pivo. Mlađima od 16 godina zabranjeno je prodavati bilo kakav alkohol, a ono što je specifično za Britaniju jeste da ovi prekršaji potpadaju pod krivično pravo (u većini zemalja podpada pod građansko). Za prodaju alkohola maloletnicima zaprećene su zatvorske kazne do nekoliko meseci.

Nastavak na Press...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Press. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Press. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.