Izraelsko-palestinski sukob - 1.434 ubijenih Palestinaca
13.Mar.2009, 14:38, Izvor: Radio Televizija Vojvodine
TEL AVIV - Palestinski centar za ljudska prava saopštio je da je ukupno 1.434 ljudi ubijeno tokom tronedeljne ofanzive Izraela na pojas Gaze, započete 27. decembra, a među žrtvama je čak 960 civila.
Ova organizacija optužila je Izrael da je ignorisao razliku između boraca i civila. U ofanzivi je takođe poginulo 239 palestinskih policijskih oficira i 235 "boraca", >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << naveli su isti izvori, na koje se poziva Rojters.
"Istražitelji Palestinskog centra za ljudska prava otkrili su da su tokom napada izraelske okupacione snage koristile prekomernu, nasumičnu silu, kršeći principe pravljenja razlike ( među stanovništvom)," navedeno je u saopštenju.
Organizacija je najavila da će sledeće nedelje objaviti imena ubijenih i da će ih staviti na veb-sajt na arapskom , a potom i na engleskom jeziku. Među poginulim civilima je 288 dece i 121 žena. Oni su izgubili život u bombardovanju i granatiranju.
"Ministarstvo zdravlja je takođe potvrdilo da je ukupno 5.303 Palestinaca ranjeno u ofanzivi, uključujući 1.606 dece i 828 žena," ističe se u saopštenju. Istovremeno se poziva na međunarodnu istragu "zločina počinjenih od strane izraelskih snaga" i "gonjenje svih (osumnjičenih) političkih i vojnih zvaničnika."
Izraelska strana tvrdi da vojne snage nikada nisu namerno gađale civile u pojasu Gaze i da su činile sve da izbegnu civilne žrtve. Izrael je istovremeno optužio islamistički Hamas koji kontroliše pojas Gaze da je obične građane koristio kao ljudske štitove.
Takom ofanzive nazvane "Čvrsto olovo" ubijeno je 13 Izraelaca, među njima troje civila. Ofanziva je preduzeta s ciljem da se zaustave prekogranični raketni napadi palestinskih ekstremista na jug Izraela. Sporadični napadi su, međutim, nastavljeni i posle proglašenja prekida vatre 18. januara. Egipat u međuvremenu pokušava da posreduje u sklapanju čvršćeg primirja između Izraela i Hamasa.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...
0
0
Pogledaj prvu stranicu sajta Vesti.rs za najnovije vesti
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva ovog sajta, već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite kako bi uklonili sporni sadržaj.
Vaši prijatelji prate vesti i preko Facebook-a.
Prikljuci se i ti !