Bolničarka iz Mejna može da napusti karantin

Izvor: Press, 01.Nov.2014, 11:47   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Bolničarka iz Mejna može da napusti karantin

Medicinska sestra iz američke države Mejn, koja je prinudno stavljena u karantin iako nema ebolu, može da napusti svoj dom i posećuje javna mesta jer nije zarazna, saopštio je danas okružni sudija.
Ovom odlukom preinačena je privremena mera kojom se Kejsi Hikoks (33) zabranjuje da posećuje bioskope i tržne centre i zahteva da od drugih bude na rastojanju od jednog metra, preneo je AFP.

"Država >> Pročitaj celu vest na sajtu Press << nije uspela da dokaže ovog puta jasnim i uverljivim dokazima da bi ograničavanje njenog kretanja u stepenu koji je zahtevala, ''neophodno da se zaštite drugi pojedinci''", stoji u odluci sudije Čarlsa Laverdijera.

U odluci se dodaje da Hikoks mora da nastavi sa direktnim praćenjem svog zdravstvenog stanja, da svoja putovanja koordiniše sa državnim zdravstvenim zvaničnicima i odmah ih obavesti ukoliko se pojavi neki od simptoma virusa.

Na konfeneciji za novinare, njen advokat Stiv Hajman je odluku suda nazvao "indikacijom promišljenosti nasuprot iracionalnosti".

Hikoks je postala "zatvorenik zbog pogrešnih predstava i čitavog niza iracionalnih argumenata", rekao je Hajman.

Hikoks se od povratka u SAD iz zapadne Afrike borila protiv nastojanja vlasti da je zadrze u karantinu od 21. dan, insistirajući da je savršeno zdrava.

Osobe inficirane ebolom su zarazne ukoliko pokazuju simptome, poput groznice, a argument Hikoksove je bio da pošto to sa njom nije slučaj, nema potrebe da bude u karantinu.

Ona je u četvrtak samovoljno napustila svoju kuću u Fort Kentu kako bi se provozala biciklom sa svojim momkom, što su zabeležile brojne američke TV mreže.

Hikoks je testirana na virus ebole po povratku iz zapadne Afrike gde je pomagala u lečenju obolelih i utvrđeno je da nema virus. Nju su sa međunarodnog aerodroma Njuark odveli u karantin-šator i potom u njenu kuću u Mejnu gde joj je naloženo da ostane do isteka 21. dnevnog karantina.

U SAD je do sad tretirano devet pacijenata sa ebolom, a jedan od njih, muškarac koji se zarazio u Liberiji je preminuo.

Dve medicinske sestre zarazile su se ebolom dok su lečile pacijenta iz Liberije, dok su ostali zaraženi virusom u Africi.

Američki predsednik Barak Obama je poručio da zdravstvenim radnicima koji dobrovoljno pomažu u lečenju od ebole zaraženih u zapadnoj Africi, treba odati priznanje i upozorio da vladina politika prema karantinu ne treba da obeshrabri njihov rad potreban da se suzbije bolest.

Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije (SZO) blizu 5.000 ljudi je umrlo od ebole ove godine, uglavnom u Liberiji, Gvineji i Sijera Leoneu.

Nastavak na Press...






Povezane vesti

Sud: Bolničarka iz Mejna može da napusti karantin

Izvor: Blic, 01.Nov.2014

Medicinska sestra iz američke države Mejn, koja je prinudno stavljena u karantin iako nema ebolu, može da napusti svoj dom i posećuje javna mesta jer nije zarazna, saopštio je danas okružni sudija...Ovom odlukom preinačena je privremena mera kojom se Kejsi Hikoks (33) zabranjuje da posećuje bioskope...

Nastavak na Blic...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Press. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Press. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.