UŽIVO: Portugalija prošla posle penala, Blaščikovski tragičar(VIDEO)

Izvor: Večernje novosti, 01.Jul.2016, 00:06   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Prvi meč četvrtfinala prvenstva Evrope u Francuskoj je završen tek posle izvođenja penala. Patrisio odbranio šut Blaščikovskog Pet nerešenih rezultata i plasman u polufinale prvenstva Evrope! To je učinak reprezentacije Portugalije u Francuskoj. Ni peti put nisu savladali protivnika posle 90 minuta. Tri puta je to bio slučaj u grupnoj fazi, u osmini finala su Hrvatsku eliminisali u drugom produžetku, a u četvrtfinalu Poljsku posle boljeg izvođenja penala. Heroj >> Pročitaj celu vest na sajtu Večernje novosti << je bio Kvarežma, a tragičar Blaščikovski. Fudbaler Poljske je u četvrtoj seriji loše izveo penal koji je Patrisio odbranio levom rukom, a već u narednoj seriji je junak pobede protiv Hrvatske bio siguran izvođač i još jednom doneo veliko slavlje sunarodnicima. Što se utakmice tiče, Poljska je prva došla do prednosti. To se dogodilo već u drugom minutu kada je Sedrik loše procenio let lopte, Grosicki odlično centrirao, a Levandovski sa nekih 10-11 metara zatresao mrežu. Portugalci su od tog momenta krenuli u napad, a to im se isplatilo u 33. minutu. Nani je prelepo petom dodao do Sančeza, ovaj šutirao snažno i precizno, lopta je dokačila Krihovijaka i završila u mreži. Bilo je nekoliko polu-šansi u nastavku, uključujući i dve promašene lopte Ronalda, u produžecima nije bilo gotovo nikakvih uzbuđenja, pa je penal rulet rešio pitanje pobednika. U polufinalu će se Portugalci sastati sa boljim iz meča Vels-Belgija koji je na programu sutra. TOK MEČASamo dva minuta su bila potrebna Poljacima da stignu do prednosti. Sedrik je promašio loptu, Grosicki uputio idealan centaršut a Levandovski sa oko 10-11 metara matirao Patrisija.Posle primljenog gola su se Portugalci oslobodili pritiska, počeli da napadaju, ali osim dva loše izvedena kornera nisu stvorili veće probleme za odbranu protivnika. Ronaldo je u 16. minutu iz slobodnog udarca sa više od 30 metara pogodio živi zid, a već u sledećem napadu je Levandovski mogao da udvostruči prednost Poljske, ali je njegov udarac odbranio Patrisio.U prvih pola sata je Poljska definitivno pokazala više, igraju sa više žara, borbenosti i želje, dok se Portugalci previše oslanjaju na Kristijana. Upravo je fudbaler Reala posle jednog blažeg kontakta u kaznenom prostoru tražio penal, ali je sudija Feliks Brih samo odmahnuo rukom.Sjajna akcija Portugalaca u 33. minutu. Nani je petom sjajno ostavio loptu Sančezu, on uputio snažan udarac, lopta je dokačila Krihovijaka i završila iza leđa Fabijanskog - 1:1.Posle izjednačenja su obe selekcije spustile tempo, a jedina bitna situacije se dogodila u 43. minutu kada je Jedrzejčik dobio žuti karton. To znači da će propustiti naredni meč ukoliko njegova selekcija prođe dalje. Dakle, na pauzu se otišlo sa nerešenim rezultatom.U drugom poluvremenu su obe ekipe mnogo preznije, napadi su veoma retki, a do 72. minuta su viđene samo dve šanse. Prva u 56. kada je Ronaldo promašio loptu posle sjajnog pasa Nanija, a druga u 69. kada je Milik uspeo da uputi šut ka golu, ali je Patrisio bio na svom mestu.Prva izmena na meču je viđena u 73. minutu kada je umesto Adrijena Silve ušao Žoao Mutinjo. U 79. minutu je Fonte posle dobrog centaršuta Marija iz kornera mogao da donese svom timu vođstvo, ali je Fabijanski bio odlično postavljen.Samo dva minuta kasnije je Jedrzejčik mogao da postigne autogol. Uklizao je u želji da spreči opasan napad protivnika, a ta lopta je prošla tik pored desne stative.U 86. minutu je Ronaldo drugi put na utakmici promašio loptu. Našao se u idealnoj situaciji potpuno sam ispred Fabijanskog, ali nije uspeo da zahvati loptu. Kada je video da linijski sudija nije podigao zastavicu, Portugalac se uhvatio za glavu. Milorad Mažić je pokazao da će se meč igrati još tri minuta.Ni u 180 sekundi sudijske nadoknade se ništa nije promenilo, tako da će se posle kratke pauze i odmora za igrače igrati produžeci.PRODUŽECII jedni i drugi su veoma oprezni u nastavku meča. Napade organizuju polako, pre svega pazeći da ne ostave dovoljno prostora rivalu za brzu kontru.Poljaci su imali jednu šansu preko Milika, uz dobru ideju Levandovskog u 102. minutu kada je poslao oštar centaršut koji na njegovu žalost niko od saigrača nije sproveo u mrežu.Na drugoj strani je Nani sa nekih 20 metara šutirao pravo u Fabijanskog, a do kraja prvog produžetka nije bilo ništa vredno pomena, tako da je usledio novi kratak odmor i prilika za igrače da se malo osveže pred drugih 15 minuta.Ni na startu drugog produžetka se ne vidi neki pomak u igri timova. Za razliku od samih fudbalera, van terena je bilo dešavanja. Naime, jedan navijač je uleteo na teren i verovatno želeo da dođe do Kristijana Ronalda. Obezbeđenje je uspelo da ispravi svoju veliku grešku i da ga spreči da priđe igračima.Nedugo posle toga su Portugalci imali i korner, ali ništa ozbiljnije se nije dogodilo.U 118. minutu je konačno viđeno neko uzbuđenje. Pišček je video Levandovskog, poslao centaršut ka njemu, ali je Pepe bio na pravom mestu. Dvadesetak sekundi kasnije je na drugoj strani Sančez pokušao da organizuje napad, ali je njegov pokušaj osujetila odbrana Poljske.Poslednji minut je obeležio Pepe. Izblokirao je udarac Kapucke, a zatim je Pišček poslao loptu daleko preko gola.Pošto su mreže mirovale u dodatnih 30 minuta penali će odlučiti ko će u polufinale.PENALI Prvi je jedanaesterac izveo Ronaldo. Lopta je otišla u levu, a Fabijanski u desnu stranu. Zatim je istupio Levandovski i baš kao i Kristijano, poslao golmana u jednu, a loptu u drugu stranu. Drugu seriju je započeo Sančez. Strelac izjednačujućeg gola je poslao loptu visoko pod prečku u levu stranu, dok se Fabijanski bacio u suprotan ugao. Milik je zatim stavio loptu na „kreč“ i kao i prethodnici bio siguran. Sva četiri puta su golmani otišli u suprotnu stranu od one na kojoj je lopta završila. Mutinjo je bio prvi u trećoj seriji i baš kao i prethodnici bez greške izveo penal. Defanzivac Glik je preuzeo odgovornost sledeći i izveo jedanaesterac identično kao Mutinjo. Ni u ovoj seriji čuvari mreže nisu bili ni blizu.Četvrtu seriju je započeo Nani sigurnim izvođenjem penala, a posle njega je izašao Blaščikovski. Šutirao je po zemlji u desnu stranu, a Patrisio levom rukom sprečio da lopta završi u mreži. Sva odgovornost je bila na Kvarežmi. Uzeo je junak pobede nad Hrvatskom dug zalet, šutirao snažno, Fabijanski je dokačio loptu, ali je udarac bio previše jak i precizan tako da su Portugalci prošli u polufinale!