Ministarstvo građevine rekorder po uzurpaciji

Izvor: B92, 07.Okt.2016, 08:32   (ažurirano 02.Apr.2020.)

"Ministarstvo građevine rekorder po uzurpaciji"

Novi Sad -- Mreža za restituciju optužila je Ministarstvo građevine da je apsolutni rekorder u naklonosti prema uzurpaciji i pljački državnog građevinskog zemljišta.

Mreža za restituciju je najavila i da će od premijera zatražiti da ta institucija više ne bude nadležna za obligacione i svojinsko pravne odnose.

"Apsolutni rekorder u skrivanju, nepopisivanju, blagonoklonosti prema uzurpacijama >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << i pljački državnog građevinskog zemljišta je Ministarstvo gradjevinarstva, u čijoj nadležnosti se nalazi i Republički geodetski zavod zadužen za vođenje evidencije o nepokretnostima", ocenila je Mreža.

Mreža će zato, kako je najavila, u susret budućim izmenama Zakona o Vladi i Zakona o ministarstvima, uputiti i inicijativu premijeru Srbije da Ministarstvo građevinarstva ne bude nadležno za obligacione i svojinskopravne odnose koji su već u nadležnosti Ministarstva pravde, kako bi se izbegao "sukob interesa i nepotrebni dualitet nadležnosti".

"Kao ilustracija, podsećamo da samo u Knez Mihajlovoj ulici u Beogradu više od polovine državnih nekretnina nije upisano u katastar kao državna svojina, a neke uopšte nisu ni bile upisane u katastar", dodaje se u saopštenju.

Udruženje Mreža za restituciju saopštilo je da je istekao još jedan, već produživani rok za prijavu javne svojine Republičkoj Direkciji za imovinu od opština i javnih preduzeća.

Oni su podsetili da su pre pet godina na snagu stupili Zakon o javnoj svojini i Zakon o restituciji, koji su omogućili lokalnim samoupravama i javnim preduzećima da bez naknade postanu vlasnici državne svojine, a jedina zakonska obaveza bila je podnošenje prijave Republičkoj Direkciji za imovinu.

"Mreža za restituciju još nije dobila tačne podatke o tome koliko i kojih korisnika javne svojine je prijavljeno, a zahtev za pristup informacijama od javnog značaja podnet je još 22. marta 2016", piše u saopštenju Mreže koje je potpisao predsednik Bogdan Veljković, a dodaje se da će zbog toga biti podneta i Žalba Povereniku za informacije od javnog značaja.

Mreža je upozorila da je višestruko veći problem činjenica da se ne popisuje javna svojina kada je u pitanju državna zemlja.

"Samo dva korisnika poljoprivrednog i šumskog zemljišta u državnoj svojini - JP Srbijašume i Ministarstvo poljoprivrede, ne vode evidenciju o skoro dva miliona hektara državnog zemljišta", upozorila je mreža.

Kako je objašnjeno, Uprava za zemljište je u avgustu započela tender za nabavku softvera radi evidencija Ugovora o zakupu, ali do danas nije ništa uradila da bi i "neskrivenu državnu zemlju prijavila Republičkoj Direkciji za imovinu".

Nastavak na B92...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.