Neočekivana odluka Okružnog suda u Banjaluci: Kradljivci 2 miliona KM braniće se sa slobode

Izvor: Blic, 28.Jul.2017, 10:24   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Neočekivana odluka Okružnog suda u Banjaluci: Kradljivci 2 miliona KM braniće se sa slobode

Petorica razbojnika koji su uhapšeni u policijskoj akciji „Trezor“ zbog pljačke oko dva miliona maraka, pušteni su da se brane sa slobode.

Tako su se na slobodi našli Siniša Straživuk (49), Jovica Karać (42), Miloš Mrđan (42), Tomislav Knežević (42) i Željko Pavlović (40). Osim njih za ove pljačke optuženi su i Đorđe Ćulum (37) i Aljoša Galić (29), ali se oni nalaze već u zatvoru na izdržavanju kazne.

Umesto produženja pritvora, u kojem su svi >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << osim Pavlovića proveli po pola godine, Okružni sud u Banjaluci izrekao im je mere zabrane. To podrazumeva zabranu napuštanja boravišta, međusobnog i sastajanja i komuniciranja sa svedocima. Zabranjeno im je i putovanje s ličnom kartom i oduzete isprave.

Sud smatra da će se ovom odlukom obezbediti njihovo prisustvo tokom suđenja i da Tužilaštvo nije dokazalo da će oni na slobodi uticati na istragu i svedoke i da će njihovim puštanjem biti uznemirena javnost.

Republčko tužilaštvo nezadovoljno je ovom odlukom i najavilo je žalbu na nju, dok su sa druge strane advokati zadovoljni.

Prema našim informacija, ovo je prvi slučaj gde se osumnjičeni za organizovani kriminal pušteni na slobodu.

Protiv njih je nedavno potvrđena optužnica koja ih tereti da su bili pripadnici zločinačkog udruženja koje je delovalo od 2008. do kraja 2011.godine na području Banjaluke, Prijedora i Kneževa.

Početak suđenja, odnosno izjašnjenje o krivici zakazano je za 3. avgust.

Lista pljački

Ova kriminalna grupa je razbijena zahvaljujući izjavama svedoka pokajnika Milana Reljića, koji je učestvovao u skoro svim razbojništvima.

U optužnici Republičkog tužilaštva se navodi da su oni pre pljački detaljno prikupljali podatke o metama napada, bankama, poštama i agencijama za prevoz novca, kao i informacije o načinu čuvanja novca i njegovog transporta. Posle toga su maskirani i naoružani išli u pljačke u kojima je svaki član imao tačne uloge i zadatke. Posle razbojništva su palili vozila zajedno sa odećom i oružjem koje su koristili.

Najveći plen ova grupa je uzela iz Komercijalne banke u aprilu 2011. godine kada su u centru Banjaluke ukrali 1.035.000 maraka, ali posle hapšenja većina ovog novca je nađena. Osim toga, tu je i pljačka radnika „Alfa sekjuritija“ od kojih su oteli 572.857 maraka, kao i krađa oko 230.000 maraka „Pošta Srpske“ kada su napali transportnu pošiljku. Pored toga, tu je i pljačka 33.500 maraka iz „Rajfajzen banke“ u banjalučkom naselju Derviši.

Tokom istrage Tužilaštvo i policija je optužene sumnjičila i za postavljanje eksplozivne naprave pod „reno“ direktorke „Farmalijeka“ Milenke Vučen i bacanje bombe na kafe bar „Šejkers“, ali ta dela nisu se našla u optužnici.

Takođe, ovom optužnicu nisu obuhvaćene ni pljačka Nove banjalučke banke iz koje je ukradeno 53.426 maraka, te pljačka Gospodarske banke iz koje su odneli 48.000 maraka.

Advokati zadovoljni odlukom

Advokat jednog od optuženih Mileta Bošković rekao je da je ovo ispravna odluka suda i da se ne mogu nalaziti u pritvoru zbog dela koja su počinjena pre osam ili devet godina.

- Posebno je skandalozno što je tužilac predložio da im se pritvor produži po tački B, što znači da bi mogli uticati na svedoke i sakriti dokaze. Međutim, kako to mogu da urade ako je već podignuta optužnica – rekao je Bošković.

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.