LE: Debakl Sarajeva, moćni Inter i Rijeka

Izvor: BanjalukaLive.com, 29.Avg.2014, 10:38   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Fudbaleri Sarajeva nadali su se da mogu na "Borusija parku" u Menhengladbahu i nadoknaditi minus od jednog gola (2:3) iz prve utakmice i doći do istorijskog plasmana u grupnu fazu Lige Evrope, a na kraju su doživjeli jedan od najtežih poraza u istoriji. Borusija M. - Sarajevo 7:0 (prvi meč 3:2) strijelci: Han u 20, Čaka u 24, Hrgota u 34, 67 i 82. minutu i Azar u 74. minutu sa penala i u 91. minutu. Imali su pravo fudbaleri Sarajeva da sanjaju o "čudu" u Njemačkoj, ali koliko su daleko od >> Pročitaj celu vest na sajtu BanjalukaLive.com << tog sna pokazali su im fudbaleri Borusije. Razigrani, disciplinovani i neumorni Nijemci u potpunosti su deklasirali po mnogima trenutno najjaču ekipu u BiH i još jednom nas podsjetili da je naš fudbal, bar ovaj klupski, nekoliko "svjetlosnih" godina iza najjačih liga Evrope. Držali su se igrači Sarajeva nekih dvadesetak minuta, odnosno onoliko koliko je bilo potrebno da se njemačka ekipa "našteluje", a onda je sve krenulo nizbrdo. Pobjeda od 3:2 u Sarajevu ni najmanje nije opustila igrače Borusije koji su u 20. minutu stigli do vođstva, pogotkom Hana. On je pogodio suprotan ugao sa ivice šesnaesterca, a prizemna lopta čak je prošla kroz noge jednom fudbaleru Sarajeva. Fudbaleri Sarajeva kao da su se već tada predali, jer su četiri minute kasnije dozvolili Čaki da se namjesti na šut na 25 metara potpuno neometan, a njegov projektil bio je prevelik zalogaj za Bandovića. Svoju golgetersku noć Branimir Hrgota započeo je u 34. minutu na dodavanje Džonsona, a u drugom poluvremenu još dva puta je matirao Bandovića i upisao svoj het-trik. Odlično veče imao je i rezervista Azar koji je prvo realizovao jedanaesterac, a zatim u sudijskoj nadoknadi stavio tačku na i ovog meča koji će ostati u mučnom sjećanju igračima Sarajeva. Najbitniji meč za srpski fudbal ove sezone završio se među prvim revanš utakmicama posljednjeg kola kvalifikacija za Ligu Evrope, u kom je Partizan pobjedom nad Nefčijem ovjerio sebi mjesto u žrijebu u Monaku. Što se tiče prvih komšija, polovičan učinak. Hajduk je poslije poraza u prvom meču protiv Dnjepra u Ukrajini (1:2) imao dobru priliku da u Splitu obezbjedi svoje ime u kuglicama na žrebu, ali su meč završili bez golova. S druge strane, Rijeka je posle minimalne pobjede kod kuće i u gostima savladala neugodni Šerif (3:0), pa će poslije prošlogodišnjeg senzacionalnog izbacivanja Štutgarta u posljednjem kolu kvalifikacija za Ligu Evrope, još jednom igrati u grupnom dijelu masovnijeg evropskog takmičenja. Ni druga ekipa iz Splita nije uspjela da prođe dalje, pošto je istoimeni klub i drugi meč protiv Torina izgubio minimalni rezultatom. Najveći i najbogatiji hrvatski klub Dinamo Zagreb, uspio je da sačuva 3:1 iz prvog meča protiv rumunskog Petrolula, ali i da pobijedi na svom stadionu 2:1 i overi vizu za grupnu fazu. Zagrepčani su poveli, ali ih nije omelo ni izjednačenje gostiju na početku drugog dela utakmice, već su imali inicijativu do samog kraja kada su u petom minutu nadoknade postigli gol za još jednu pobedu. Dinamo iz Moskve imao je sreće u revanšu protiv Omonije, ali mu se i dosta gledalo kroz prste. Srpski internacionalac Milan Stepanov je u 11. minutu meča poslije gužve u šesnaestercu pogodio svoju mrežu i doveo Moskovljane u vođstvo. Međutim, njegov tim je preko Potea ubrzo izjednačio. Poslije 2:2 u prvom meču, u 73. minutu kapiten Dinama Vanker dobio je crveni karton i sve je išlo na vodenicu Kiprana. Defanzivac gostiju Samba je poslije dva vrlo jaka vazdušna duela sa golmanom Omonije Moreirom (inače se vrlo često okarakterišu kao faulovi) ipak pogodio mrežu domaćih i odveo ruski tim dalje. Dva velika iznenađenja napravili su rumunska Astra i azerbejdžanski Karabah koji su izbacili velike i mnogo bogatije timove Liona i Tventea. Astra je i pored minimalnog poraza na sovm stadionu, prošla dalje zbog gola u gostima (prvi meč pobedili 2:1). Karabah je, s druge strane uspio u prvom meču da sačuva svoju mrežu (0:0), a onda je i pored vođstva Tventea na poluvremenu uspio da izjednači u nastavku i plasira se među najboljih 48 timova Lige Evrope. Apsolutno nevjerovatan meč viđen je u Roterdamu gdje je Fejenord slavio protiv Zorije 4:3. U prvom meču bilo je 1:1, a u ovom je već poslije prvog poluvremena bilo 2:0 za domaće. Odmah na početku drugog dijela, autogol Bilija donio je Fejenordu vođstvo od tri gola razlike. Po mišljenju mnogih sve je bilo gotovo, ali tako nisu mislili igrači Zorije koji su priredili 25-minutni šok za Holanđane. Golovima u 56., 71. i 80. minutu gosti su stigli do povoljnog rezultata pošto su zbog većeg broja golova u gostima imali prolaz dalje u svojim rukama, ali onda šok i za njih u 92. minut. Tada je korpulentni Manu sačuvao loptu, okrenuo dva igrača na svojim leđima, raspršio sve nade Ukrajinaca da će igrati u Ligi Evrope, i donio veliko slavlje svojim saigračima i navijačima u Roterdamu. Inter je očekivano razbio islandski Stjarnan 6:0, uz fenomenalnu partiju i het-trik hrvatskog internacionalca Matea Kovačića. Uz njega, golove su postigli i "nevaljalci" Mauro Ikardi (2) i Danijel Osvaldo. Islanđani, inače poznati po zanimljivim proslavama gola, u cijelom dvomeču nisu uspjeli nijednom da zatresu mrežu italijanske ekipe i izgubili su ukupnim rezultatom 9:0. REVANŠ MEČEVI PLEJ-OFA ZA LIGU EVROPE: Lokomotiva Moskva (RUS) – Apolon (KIP) 1:4 (0:1) – rezultat prvog meča 1:1 Krasnodar (RUS) – Real Sosijedad (ŠPA) 3:0 (0:0) – rezultat prvog meča 0:1 Nefči (AZE) – Partizan (SRB) 1:2 (0:1) – rezultat prvog meča 2:3 Omonija (KIP) – Dinamo Moskva (RUS) 1:2 (1:1) – rezultat prvog meča 2:2 PAOK (GRČ) – Zimbru (MOL) 4:0 (2:0) – rezultat prvog meča 0:1 Astra (RUM) – Lion (FRA) 0:1 (0:0) – rezultat prvog meča 2:1 Rostov (RUS) – Trabzon (TUR) 0:0 – rezultat prvog meča 0:2 Hajduk Split (HRV) – Dnjepar (UKR) 0:0 – rezultat prvog meča 1:2 Šerif (MOL) – Rijeka (HRV) 0:3 – rezultat prvog meča 0:1 Soligorsk (BLR) – PSV (HOL) 0:2 (0:0) – rezultat prvog meča 0:1 Makabi Tel Aviv (IZR) – Asteras (GRČ) 3:1 (1:1) – rezultat prvog meča 0:2 Tvente (HOL) – Karabah (AZE) 1:1 (1:0) – rezultat prvog meča 0:0 Fejenord (HOL) – Zorija (UKR) 4:3 (2:0) – rezultat prvog meča 1:1 Midtjiland (DAN) – Panatinaikos (GRČ) 1:2 (0:0) – rezultat prvog meča 1:4 Debrecin (MAĐ) – Jang Bojs (ŠVA) 0:0– rezultat prvog meča 1:3 Rapid Beč (AUS) – HJK (FIN) 3:3 (2:1) – rezultat prvog meča 1:2 Sparta Prag (ČEŠ) – Cvole (HOL) 3:1 (2:0)– rezultat prvog meča 1:1 Sent Etjen (FRA) – Karabuk (TUR) – rezultat prvog meča 0:1 Torino (ITA) – Split (HRV) 1:0 (1:0) – rezultat prvog meča 0:0 Cirih (ŠVA) – Trnava (SLV) 1:1 (0:0) – rezultat prvog meča 3:1 Hal (ENG) – Lokeren (BEL) 2:1 (1:0) – rezultat prvog meča 0:1 Inter (ITA) – Stjarnan (ISL) 6:0 (2:0) – rezultat prvog meča 3:0 Menhengladbah (NEM) – Sarajevo (BIH) 7:0 (3:0) – rezultat prvog meča 3:2 Nasional (POR) – Dinamo Minsk (BEL) 2:3 (1:2) – rezultat prvog meča 0:2 Totenhem (ENG) – AEL Limasol (KIP) 3:0 (1:0) – rezultat prvog meča 2:1 Viljareal (ŠPA) – Astana (KAZ) 4:0 (1:0) – rezultat prvog meča 3:0 Klub Briž (BEL) – Grashopers (ŠVA) 1:0 (0:0) – rezultat prvog meča 2:1 Dinamo Zagreb (HRV) – Petrolul (RUM) 2:1 (1:0) – rezultat prvog meča 3:1 Legija Varšava (POLJ) – Aktobe (KAZ) 2:0 (1:0) – rezultat prvog meča 1:0 Rio Ave (POR) – Elfsborg (ŠVE) – rezultat prvog meča 1:2 (MONDO)