Gospodarsko-socijalno vijeće (GSV), sačinjeno od predstavnika Vlade, sindikata i poslodavaca, podržalo je danas smjernice novog proračuna, ali i namjeru Vlade da restukturira javni sektor, uz, ukoliko bude potrebno, otpuštanje dijela radnika
Kako navodi riječki Novi list, članovi GSV-a složili su se da javna uprava mora biti učinkovita, te da se tamo gdje je zabilježen >> Pročitaj celu vest na sajtu e-Novine << višak zaposlenih treba primenjivati "propisana procedura". To je za medije potvrdio Mladen Novosel, predsjednik SSSH nakon sjednice GSV-a, dodavši da sindikati neće čuvati niti jedno radno mjesto koje nije učinkovito, no svaka ušteda koju otpuštanjem država ostvari mora ići u nove investicije u realnom sektoru, odnosno u otvaranje novih radnih mjesta.
Na pitanje smatra li on da treba doći do otpuštanja, Novosel je odgovorio kako nema nikakvog dogovora sindikata i Vlade oko otpuštanja radnika, ali svuda gdje Vlada smatra da postoji višak zaposlenih, kazao je, postoji i sindikat, radničko vijeće, Zakon o radu i propisana procedura.
"Suglasni smo da javna uprava mora biti učinkovita. Postoji pojedini, ne misli se na radnike, već rukovodeći kadar u javnom sektoru koji je, uz redovni ugovor o radu, sam sebi isplaćivao honorare na ugovore o djelu. Ministar Čačić nam je danas rekao kako je riječ o znantnim sredstvima, i praksi koja se događala u cijelom javnom sektoru", otkrio je Novosel.
Ministar rada i mirovinskog sustava Mirando Mrsić kazao je da će Vlada sprovesti racionalizaciju kao krajnju mjeru "i u dogovoru sa socijalnim partnerima".
"Neće biti većih razmimoilaženja oko toga – borimo se za sva radna mjesta, a porast gospodarstva jedini je način da se oporavimo", kazao je Mrsić.
Svi su se socijalni partneri, dodao je, složili da je restrukturiranje javnih službi i javnih poduzeća neminovno, baš kao i, kao jedna od krajnjih mjera, smanjenje broja zaposlenika u dogovoru sa socijalnim partnerima.
Upitan koliko će ljudi morati biti otpušteno u javnom sektoru općenito, Mrsić je odgovorio pak kako čarobne kugle nema, već će sve biti poznato nakon što se napravi restrukturiranje.
Podsjetimo, ministar Mrsić je u sredu, nakon sastanka sa predstavnicima sindikata, kazao da neće biti otupštanja u javnom sektoru. Sindikalisti su poručili da je Vlada saslušala sve njihove prigovore.