Sirotinja u raljama zelenaša

Izvor: Vesti-online.com, 08.Jul.2015, 05:08   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Sirotinja u raljama zelenaša

Siromaštvo u Srbiji veće je svakim danom, pa ne čudi poplava ponuda zelenaških kredita, baš kao u vreme kada je Srbija bila zahvaćen ratom i sankcijama.

Zelenaši se otvoreno reklamiraju i ostavaljaju svoje telefonske brojeve. Mnoštvo građana nije u mogućnosti da uzme bankarski kredit pa se odlučuju za ponude zelenaša, ali odmah potom nastaju muke.

Poznat je primer starijeg bračnog para iz Beograda koji je uzeo kredit od 2.000 evra da bi otvorili trafiku. >> Pročitaj celu vest na sajtu Vesti-online.com << Grcali su plaćajući rate zelenašima, na kraju su izgubili i novac i započeti posao.

Žrtve se plaše da svoju muku prijave policiji, jer im zelenaši prete da će njih i njihove najbliže pojesti mrak.

Veljko Mijailović, predsednik Policijskog sindikata Srbije, kaže za "Vesti" da je problem u borbi protiv zelenaša najčešće to što se oštećeni iz straha retko žale policiji.

- U najgorim slučajevima dolazi i do samoubistava. To je najgora posledica posle čega porodica žrtve ostaje sama pred zelenašem - kaže Mijailović.

Prema njegovim rečima, država bi trebalo da napravi kampanju i da putem medija ukaže na sve pošasti ovog zla.

- Zelenaši daju žrtvi 5.000 evra, a traže da vrati 15.000 evra i tu kraja nema. Mora se pokrenuti kampanja, napraviti spot, na primer, koji bi ukazivao na ovo zlo - smatra naš sagovornik.

Kriminolog Zlatko Nikolić kaže da je zelenašenje rašireno u Srbiji, koja je sve siromašnija.

- Problem je u tome što se u posao ulazi svojevoljno. Ali dužnik vrlo brzo upada u živo blato, a zelenaš je taj koji je uvek dobija. Pritom žrtva je u stalnom strahu i ne sme da prijavi slučaj policiji - navodi Nikolić.

Advokat Borivoje Borović kaže da policija uglavnom reaguje tek kada žrtva prijavi slučaj.

- Devedesetih godina kada su se zelenaši pojavili istrage su bile veoma ozbiljne, ti ljudi su provodili po nekoliko meseci u pritvoru i dobijali visoke kazne. Sada sa dužnikom zaključuju fiktivne ugovore, koji im omogućavaju da na kraju žrtvi uzmu kuću. U takvim slučajevima su zaprećene kazne i do 10 godina zatvora, ali u praksi je kaznena politika blaga - kaže Borović.
Pogledaj vesti o: Poplave

Nastavak na Vesti-online.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vesti-online.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vesti-online.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.