Proces za rehabilitaciju Milana Nedića počinje

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 09.Okt.2015, 08:39   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Proces za rehabilitaciju Milana Nedića počinje

Prvo ročište u procesu za rehabilitaciju Milana Nedića, srpskog premijera za vreme okupacije tokom Drugog svetskog rata, zakazano je za 7. decembar pred Višim sudom u Beogradu, najavio je Nedićev praunuk Aleksandar Nedić, podnosilac zahteva u ime potomaka.

Aleksandar Nedić, koji je generalni sekretar Srpskog liberalnog saveta (SLS), najavio je u razgovoru za "Politiku" da će u procesu učestvovati brojni svedoci, među kojima ima i javnih ličnosti.

"To su ljudi >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << koje je Milan Nedić svojim odlukama spasao sigurne smrti streljanjem ili deportacijom u logore. Među njima su neki istaknuti komunisti, kao i veliki broj pripadnika pokreta Draže Mihajlovića", kaže Aleksandar Nedić.

On je istakao da će se tokom procesa "pokazati da Nedićeva Vlada nije imala veze sa progonom i uništavanjem Jevreja u Srbiji i Beogradu".

"To će skinuti ljagu sa Milana Nedića, ali i sa Srbije i Beograda. Naš pravni tim pripremio je 1.389 dokumenata koji potkrepljuju ove tvrdnje", naglasio je Aleksandar Nedić.

Nedić još ističe da je njegov pradeda spasao od istrebljivanja preko 350.000 Srba iz NDH i da zahvaljujući njemu niko iz Srbije nije bio mobilisan na Istočni front.

Aleksandar Nedić dodaje i da njegov pradeda nije bio osnivač Banjičkog logora, već je, kako je rekao, to bila Komesarska uprava pod Milanom Aćimovićem, kao i da tadašnja vlada nema veze sa osnivanjem logora Sajmište.

Milan Nedić bio je načelnik Generalštaba Vojske Kraljevine Jugoslavije, a od 1939. i ministar vojske i mornarice.

Kako podseća "Politika", zbog zalaganja za svrstavanje uz Hitlera, usled nespremnosti Jugoslavije za rat, smenjen je 1940. a reaktiviran godinu dana kasnije.

Prihvatio je mesto predsednika kvislinške vlade, a u oktobru 1944. beži u Austriju, da bi ga britanske snage isporučile Beogradu 1946. godine.

"Politika" podseća i da su beogradske novine 5. februara 1946. objavile da je Nedić izvršio samoubistvo u zatvoru, skočivši kroz prozor.

Njegovi potomci sada traže da se poništi uredba Vlade FNRJ iz 1949. godine, kojom se narodnim neprijateljima oduzimaju imovina i građanska prava, navodi "Politika".

Milan Nedić nikada nije bio osuđen, niti je protiv njega podignuta optužnica.

Ako rehabilitacija uspe može se pristupiti restituciji Nedićeve imovine.

Beogradski dnevnik još podseća da je Nedićev testament sačinjen 4. aprila 1941. godine, pre napada Nemačke na Jugoslaviju.

Nedić i dvojica njegove braće, Boško i Milutin, posedovali su 37 ari Zemunskog parka, deo zgrade u Nemanjinoj 35, gde se danas nalazi Narodna banka Srbije, nekoliko placeva u Vrtlarskoj ulici u Zemunu i placeve u Grockoj.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Uskoro proces: Da li je Nedić nepravedno optužen?

Izvor: Mondo, 09.Okt.2015

Prvo ročište u procesu za rehabilitaciju Milana Nedića, srpskog premijera za vreme okupacije tokom Drugog svetskog rata, zakazano je za 7. decembar pred Višim sudom u Beogradu...To je najavio Nedićev praunuk Aleksandar Nedić, podnosilac zahteva u ime potomaka...Aleksandar Nedić, koji je generalni...

Nastavak na Mondo...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.