Parlament najkasnije do 9. juna, vlada do 5. septembra

Izvor: Blic, 19.Maj.2012, 12:05   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Parlament najkasnije do 9. juna, vlada do 5. septembra

Završetkom drugog kruga predsedničkih izbora biće zaokružen izborni proces na svim novoima u Srbiji, koja će najkasnije do 9. juna dobiti novi parlament, a novu republičku vladu najkasnije do 5. septembra.

RIK ima rok od 96 sati od zatvaranja biračkih mesta da saopšti i u "Službenom glasniku" objavi rezultate drugog kruga >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << predsedničkih izbora, što će, zatim, novoizabranom šefu države omogućiti da položi zakletvu i time otpočne petogodišnji mandat.

Kada je reč o novom sazivu skupštine, budući poslanici u klupe moraju da sednu najkasnije do 9. juna, pošto je rok za konstituisanje parlamenta 30 dana od proglašenja konačnih rezultata.

RIK je konačne rezultate parlamentarnih izbora proglasio 10. maja.

Budući parlament činiće 46 stranaka i organizacija - 73 poslanika imaće koalicija "Pokrenimo Srbiju", 67 koalicija "Izbor za bolji život", 44 koalicija SPS-PUPS-JS, 21 D S S, 19 "Preokret", 16 URS, pet Savez vojvođanskih Mađara, dva stranka Sulejmana Ugljanina i po jednog poslanika liste "Sve zajedno", Koalicija Albanaca Preševska doline i stranka "Nijedan od ponudjenih odgovora".

Prvu sednicu novog saziva parlamenta treba da sazove predsednik starog, odnosno Slavica Đukić-Dejanović i na njoj će biti potvrdjeni mandati novim poslanicima.

Skupština je konstitusana potvrđivanjem mandata dve trećine poslanika, čime i formalno prestaje mandat starom sazivu.

Kako propisuje Ustav Srbije, parlament nakasnije 90 dana od dana konstituisanja mora da izabere vladu. U suprotnom će biti raspušten i biće održani novi izbori.

Mandatara nove vlade predlaže predsednik Republike, a kandidat za predsednika vlade predlaže program i sastav buduće vlade.

Vlada je izglasana ako za njen izbor glasa većina od ukupnog broja poslanika, a njen mandat počinje da teče od momenta polaganja zakletve.

Sutra će biti zaokružen i proces izbora za vojvođanski parlament, budući da će se više od 1,7 miliona građana Vojvodine s pravom glasa izjasniti o drugoj polovini od ukupno 120 poslanika u pokrajinskoj skupštini.

Na izborima 6. maja izabrano je 60 pokrajinskih poslanika po proporcionalnom sistemu, a ostali mandati biće raspodeljeni pošto se 20. maja u 60 izbornih jedinica u pokrajini birači opredele za jednog od dva kandidata "plasirana" u drugi krug izbora po većinskom modelu.

Vojvođanska skupština biće konstituisana u roku od 30 dana od proglašenja konačnih rezultata izbora, koje Pokrajinska izborna komisija proglašava 72 sata od zatvaranja birališta.

I prva sednica Skupštine Vojvodine, kao što je slučaj i sa republičkom, mora da se održi najkasnije 30 dana od proglašenja konačnih rezultata, a na njoj se konstituiše novi saziv potvrđivanjem mandata poslanicima.

Kako piše u Statutu Vojvodine, novi predsednik skupštine predlaže kandidata za predsednika pokrajinske vlade, pošto sasluša mišljenje predstavnika poslaničkih grupa, a taj kandidat iznosi program i predlaže sastav vlade, koji skupština treba da izabere.

Sutra će biti "zaokružen" i proces izbora odbornika u beogradskom i novosadskom parlamentu, budući da će izbori u ta dva grada biti ponovljeni na ukupno 21 biračkom mestu.

Beogradjani će glasanje ponoviti na 16 izbornih mesta, a Novosadjani na pet.

Na izborima za 110 odbornika Skupštine grada Beograda, koji su održani 6. maja, lista "Izbor za bolji život - Dragan Djilas" osvojila je 35,18 odsto glasova, odnosno 50 mesta, koalicija "Pokrenimo Srbiju" 25,72 odsto glasova (37 odborničkih mandata), treća je lista koalicije SPS-PUPS-JS, koja je osvojila 9,14 odsto glasova, odnosno 13 mandata, dok je četvrta DS S sa 7,46 odsto glasova i 10 osvojenih mandata.

Lista "Preokret" osvijila je 4,64 odsto glasova, SRS 3,95 odsto, "Dveri" 3,58 odsto i URS 2,79 odsto.

Prema nepotpunim rezultatima lokalnih izbora u Novom Sadu, lista koju predvodi DS osvojila je 19 odborničkih mandata, SNS i LSV imaju po 16, a SPS osam mandata, dok po šest odbornika imaju DS S i Romska demokratska stranka, "Dveri" pet, po jednog manjinske liste SVM i vlaške nacionalne manjine pod nazivom "Ni jedan od ponudjenih odgovora".

Liste SRS i URS, koje su 6. maja ostale ispod cenzusa, osvojile su 4,91, odnosno 4,55 odsto glasova.

Prema Zakonu o lokalnim izborima, konstitutivnu sednicu skupštine lokalnih samouprava, pa i Beograda i Novog Sada, saziva predsednik skupštine iz prethodnog saziva u roku od 15 dana od dana objavljivanja konačnih rezultata izbora.

U Poslovniku grada Beograda piše da tu sednicu saziva predsednik starog saziva, s tim da se skupština konstituiše u naredna dva meseca.

Danom proglašenja mandata novim odbornicima prestaje da važe mandati starim, a lokalni parlamenti smatraju se konstituisanim izborom predsednika Skupštine i sekretara.

Budući gradonačelnici Beograda i Novog Sada biće izabrani iz reda odbornika, na predlog predsednika Skupštine grada, a mandat im je četiri godine.

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.