Kategorije
Vaš glas
U fokusu
Regioni
Izvori


Kako izgleda to?

Arhiva

Korisnicki servisi

Naši sajtovi

Prijatelji sajta


Kandidat Srbije u komitetu UN za prava invalida  

02.Sep.2010, 11:05, Izvor: Blic      Kandidat Srbije u komitetu UN za prava invalida

Kandidat Srbije, Damjan Tatić, izabran je u ekspertsko telo Ujedinjenih nacija zaduženo da prati sprovođenje Konvencije o pravima osoba sa invaliditetom.

Na sastanku država ugovornica Konvencije, kojih je trenutno 89, Tatić (42) je izabran u komitet za prava osoba sa invaliditetom, zajedno sa još 11 stručnjaka, između 23 kandidata.

Tatić je danas izjavio Tanjugu >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << da njegov izbor u to telo svetske organizacije predstavlja veliki uspeh za Srbiju i snažan podsticaj za osobe sa invaliditetom u našoj zemlji.

On je ocenio da će njegov izbor u taj prestižni komitet UN doprineti podizanju svesti najšire javnosti u Srbiji o položaju osoba sa invaliditetom.

"Tako ću indirektno pomoći promovisanju ravnopravnosti i punog učešća ovih osoba u svim segmentima društva" , dodao je Tatić.

Konvencija o pravima osoba sa invaliditetom, usvojena 2006.godine, prvi je instrument o ljudskim pravima usvojen pod okriljem UN u novom milenijumu, čija je svrha da promoviše, štiti i osigura puno i efikasno uživanje prava oko 650 miliona osoba sa invaliditetom, koliko se procenjuje da ih ima u svetu.

Srbija je bila regionalni lider u procesu stvaranja Konvencije, a Skupština Srbije ju je ratifkovala u maju 2009.

"Izbor u Komitet biće značajan za unapređenje položaja osoba sa invaliditetom u Srbiji. Izuzetna je čast biti izabran u jedno od eminentnih tela UN", rekao je Tatić, koji je u sredu postao član tog eksperskog tela svetske organizacije.

Članovi komiteta biraju se u ličnom svojstvu, kao skup nezavisnih eksperata, ali izbor kandidata koga je neka država predložila predstavlja za nju veliku čast i podiže joj diplomatski rejting.

U 18-člani komitet Tatić ulazi i sa iskustvom koje je stekao učestvujući u radu na trasiranju konvencije iz 2006.

Pošto će, kao član komiteta imati priliku da prati sprovođenje Konvencije UN širom sveta, Tatić kaže da će posebnu pažnju posvetiti pitanjima od velikog značaja za osobe sa invaliditetom, a koje dobro poznaje: pristupačnost službi podrške koje takvim osobama treba da omoguće samostalan život u lokalnoj zajednici, sprečavanje diskriminacije, pristup obrazovanju i zapošljavanju, kao i učešću u kulturnom životu.

Tatić je dodao da za njega učešće u radu komiteta, takođe, predstavlja ostvarenje sna, jer je svojevremeno upisao Pravni fakultet u Beogradu da bi bolje upoznao rad UN, a sada ima prilike da u jednom od značajnijih tela svetske organizacije doprinese poboljšanju kvaliteta života i položaja osoba sa invaliditetom u svim delovima sveta.

"Rad u komitetu omogućiće mi da odgovarajuća iskustva iz drugih zemalja prenesem u Srbiju, a da istovremeno koleginice i kolege iz različitih krajeva sveta upoznam sa našim iskustvima i naporima koje ulažemo kao društvo na u unapređenju položaja osoba sa invaliditetom", rekao je on.

Tatić je, takođe, istakao da je izuzetno laskavo što su u ovom trenutku, kada Srbija vodi izuzetnu diplomatsku aktivnost, službe Ministarstva spoljnih poslova našle vremena da na pravi način prezentuju njegovu kandidaturu u UN.

Nastavak na Blic...   
| Pročitaj ovu vest iz drugih izvoraLosa vest 0 Dobra vest 0



Pogledaj prvu stranicu sajta Vesti.rs za najnovije vesti

Dodajte komentar

Anti-SPAM zaštita: koliki je zbir brojeva jedan i dva?
(uneti brojku slovima, na primer: PET)


Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva ovog sajta, već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite kako bi uklonili sporni sadržaj.
Vaši prijatelji prate vesti i preko Facebook-a.
Prikljuci se i ti !