ISTRAŽIVANJE Srbi žele boje odnose sa Albancima

Izvor: Blic, 30.Nov.2015, 18:47   (ažurirano 02.Apr.2020.)

ISTRAŽIVANJE Srbi žele boje odnose sa Albancima

Građani Srbije ne misle da su odnosi sa Albanijom dobri, dok odnose između srpske i albanske vlade vide boljim nego što su odnosi među građanima ove dve zemlje. Ipak, i jedni i drugi smatraju da su odnosi Srbije i Albanije bitni za stabilnost regiona i za evropske intergacije Zapadnog Balkana, dok je glavna prepreka njihovoj normalizaciji nedostatak međusobne informisanosti i znanja.

- Jedna od glavnih prepreka između Srbije i Albanije je međusobno nepoznavanje i nedostatak >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << mogućnosti da se uspostave kontkati i bolja saradnja dve zemlje - rekao je Hajnc Albert Hutmaher, direktor Fondacije "Fridrih Ebert", koja je zajedno sa Forumom za međunarodne odnose Evropskog pokreta u Srbiji sprovela istraživanje o odnosima i percepcijama Srbije i Albanije.

Glavne prepreke: dron, Kosovo i loša komunikacija

Oko 60 odsto građana Srbije spremno je da popravi odnose sa Albancima i veliki deo njih veruje da će do toga i doći, ali ne u značajnijoj meri.

- Prema mišljanju građana, odnosi sa Albanijom su važni kako za Srbiju tako i za stablnost i bezbednost na Zapadnom Balkanu, a ne zbog međunarodne zajednice ili EU - rekao je direkor "Ipsos Stratedžik Marketinga" Srđan Bogosavljević.

Glavne prepreke za bolje odnose su, prema istraživanju, dron koji se pojavio u Beogradu tokom utakmice između srpske i albanske reprezentacije, istorijska netrpeljivost, pitanje Kosova, kao nedostatak međusobne komunikacije.

- Zato je i mišljenje više negativno nego pozitivno, iako su pokazali spremnost da se unaprede odnosi. Kontakti su nešto što fali, a nedostaje i veća kulturna i turistička saradnja - rekao je Bogosavljević.

Albanci: Grčka najveća pretnja nacionalnoj bezbednosti

Sa druge strane, većina Albanaca smatra da su odnosi između Srbije i Albanije normalni i dobri, a samo 29,5 odsto da su loši. Albanci su, takođe, optimističniji kada su u pitanju odnosi u budućnosti pa više od 50 odsto ispitanih smatra da će se oni popraviti, a samo 3,3 odsto da će se pogoršati.

Bočka: Srbija i Albanija važni "igrači" u regionu

Ambasador Albanije u Beogradu ljir Bočka kaže da je Centar za srpsko-albanske odnose, koji je uspostavljen, dokaz značajnog napretka koji su dve zemlje postigle u razvoju svojih odnosa.

- Albanija i Srbija su važni “igrači” u regionu, a Berlinski proces pokazao je i da su odlučne da sarađuju - rekao je Bočka.

On je ukazao na zajedničke projekte, poput autoputa Niš-Priština-Drač, koji će “zatvoriti infrastrukturne rupe u regionu”.

- Istraživanje je pokazalo i da Albanci ne smatraju da je Srbije najveća pretnja njihovoj nacionalnoj bezbednosti već da je to Grčka. Ipak, primetna je visoka neobaveštenost, pa čak 30 odsto albanskih građana misli da su Srbija i Albanija međusobno ratovale, a većina misli i da Srbija neće ući u EU pre Albanije - kaže izvršni direktor Albanskog instituta za međunarodne studije Albert Rakipi.

On je kazao i da trećina ispitanika smatra da građani Srbije ne žele da Albanija uđe u EU, da 50 odsto ocenjuje ekonomske odnose kao dobre, ali je istakao i to da 90 odsto građana smatra da bi trebalo produbiti odnose između dve zemalje.

Edukovati mlade

Poslanica i potpredsednica komiteta za izbor sudija Evropskog suda za ljudska prava Nataša Vučković istkla je da građani Srbije i Albanije mnogo toga dele, naročito narodne predstave o neprijateljstvu.

Predsednica Foruma za međunarodne odnose EP u Srbiji Jelica Minić rekla je da je jedan od velikih problema i "neobaveštenost mladih sa kojima posebno treba raditi".

- Prepreke unpaređivanju odnosa je i istorijsko nasleđe dve zemalje - rekla je Minić.

Nastavak na Blic...






Povezane vesti

"Dron" i danas koči odnose Srbije i Albanije

Izvor: Radio Slobodna Evropa, 30.Nov.2015

Srpsko-albanske odnose većina građana Srbije ne vidi kao dobre, ali kao manje loše percipira odnose između vlada dve države, pokazalo je istraživanje Foruma za međunarodne odnose Evropskog pokreta u Srbiji i Fondacije Fridrih Ebert...U Anketi sprovedenoj u oktobru 60 odsto ispitanih pokazalo je...

Nastavak na Radio Slobodna Evropa...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.