Evropska Unija
Evropska Unija

Evropska unija skraćenica EU je nadnacionalna i međuvladina unija, zajednica od 28 država sveta.

Unija je nastala od ekonomske evropske zajednice koja je osnovana rimskim ugovorom 1957. godine od strane šest država, zajednica se širila pridruživanjem novih država i tako je stekla veliku moć.
Zajednica je oformljena pod Mastrihtskim ugovorom 1992. godine . 2007. godine je predviđena izmena i dopuna sadašnjih sporazuma Lisabonskim potpisanim sporazumom gde su korigovane pravne strukture Evropske unije. Proces je završen u novembru 2009. godine zajednica je uključena u sve države članica gde postoji tržište sistema gde se garantuje slobodan protok roba usluga i kapitala.

Evropska unija je 2002. godine uvela zajedničku valutu pod nazivom evro koja se koristi u svetu i članicama unije. Evropska unija je teritorija na kojoj živi blizu pola milijarde ljudi. Kontrola pasoša na svim graničnim prelazima je ukinuta Šengenskim sporazumom. Politička aktivnost Evropske unije je zastupljena na svim poljima od zdravstva do ekonomske i politike odbrane. Eu je definisana kao federacija u monetarnim odnosima, konfederacija u socijalnoj politici, međunarodna organizacija u spoljnoj politici. Saradnja se odnosi na slobodnoj trgovini, poljoprivredi, zaštiti životne sredine, zaštite potrošača, tržište na carinskoj uniji, zajedničkoj politici u sferi ribarstva i poljoprivrede.

Unija ima svoje članice u svetskoj trgovinskoj organizaciji, posmatrač je na samitima ujedinjenih nacija i grupe osam. Bez obzira na veličinu prava i obaveze država članica jednaki su. Građani Eu predstavljeni su u Evropskom parlamentu a države članica u Savetu ministara. 21 članica unije je i članica nato pakta. Važne institucije evropske unije su evropski parlament, evropska komisija, savet evropske unije, evropski sud pravde, i evropska centralna banka, sve ove strukture tesno sarađuju i povezane su jedna sa drugom. Stanovnici evropske unije svoje predstavnike u parlamentu biraju svakih pet godina. Koristi koje pruža učešće u jedinstvenom evropskom tržištu, uz kvalitet života građana u zemljama članicama EU, osnovni su razlozi koji Evropsku uniju čine izuzetno privlačnom za zemlje nečlanice. Međutim pre nego što zemlja postane član Eu potrebno je da ispuni određene uslove tj kriterijume iz Kopenhagena usvojene na sastanku Evropskog saveta u Kopenhagenu 1993, koji su dopunjeni na sastanku Savetu u Madridu 1995. godine.

Ukratko za članstvo u Eu država treba da ispuni:
1 Političke uslove da ima stabilne institucije koje su garancija demokratije, vladavine prava i poštovanja ljudskih prava i prava manjina.
2 Ekonomske uslove da ima funkcionalnu tržišnu privredu sa preduzećima koja se uspešno mogu nositi sa konkurencijom koju donosi učešće u jedinstvenom evropskom tržištu.
3 Da prihvati zajednički propis da prihvati i primeni propise Eu koji regulišu različite oblasti ekonomske i monetarne unije i političkog života. Zemlje koje su izrazile želju da postanu članice Evropske unije dele se u dve kategorije: Kandidati među kojima su i Crna Gora, Island, Makedonija, Srbija i Turska i potencijalni kandidati među kojima su Albanija, Bosna i Hercegovina, i Kosovo koje je prihvaćeno na više sporazuma nelegalnih iako je po neregularnom i nezakonitom procesu jer je sastavni deo Srbije.

Zbog sve većih neslaganja u politici i teškim finansijskim situacijama u svim državama unije sve je više nezadovoljnih građana na ulicama i skupova. Više zemalja rade na tome da prekinu ugovore i napuste uniju jedna od njih je i Češka. I Velika Britanija je najavila napuštanje unije, u pripremi je referendum u Nemačkoj, Poljskoj, Mađarskoj, Italiji, Španiji, Belgiji, Francuskoj i Švedskoj o napuštanju Unije.

Zajednica se suočava sa opstankom i krizom. Već nekoliko godina i nazad Evropska unija se suočava sa sve većom nezaposlenošću i sve ozbiljnijim pretnjama od terorizma. Migrantska kriza i neslaganje zemalja članica o ovom gorućem pitanju dala je vetar u krila svim evroskepticima širom Evrope i ponovo u prvi plan izbacila i dovela u sam vrh popularnosti desničarske partije.


Stranica: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
EU uvodi carine na uvoz ruskog žita

EU uvodi carine na uvoz ruskog žita

Evropska unija (EU) priprema uvođenje carina na uvoz žitarica iz Rusije i Belorusije sa ciljem da razreše zabrinutosti...

Izvor: Danas, 19.Mar.2024, 13:47

Detaljnije >>

Nova runda dijaloga u Briselu: Odvojeni sastanci Lajčaka sa Bisljimijem i Petkovićem

U Briselu je danas počela nova runda dijaloga Beograda i Prištine odvojenim sastancima glavnih pregovarača sa specijalnim predstavnikom EU Miroslavom Lajčakom.

Izvor: Danas, 19.Mar.2024, 13:27

Detaljnije >>

EU uvodi carine na uvoz ruskog žita

Evropska unija (EU) priprema uvođenje carina na uvoz žitarica iz Rusije i Bjelorusije sa ciljem da razreše zabrinutosti...

Izvor: NoviMagazin.rs, 19.Mar.2024, 13:18

Detaljnije >>

Prijatelji Zapadnog Balkana pozivaju na otvaranje pregovora sa BiH

Sedam evropskih zemalja pozvalo je svoje kolege iz ostalih zemalja članica EU i Evropsku komisiju da otvore pregovore...

Izvor: NoviMagazin.rs, 19.Mar.2024, 12:44

Detaljnije >>

EU uvodi carinu na poljoprivredne proizvode Rusije i Belorusije

EU uvodi carinu na poljoprivredne proizvode Rusije i Belorusije

BRISEL – Evropska komisija će u narednim danima nametnuti carinu od 95 evra po toni žitarica iz Rusije i Belorusije i tarife od 50 odsto na uljarice i njihove derivate, kako bi umirila svoje farmere i neke zemlje članice. Foto: Pixabay Ovaj potez je odgovor na proteste farmera širom Evropske unije protiv restrikcija Zelenog plana koji je namenjen da se bori sa klimatskim promenama i za ponovno uvođenje carina na ukrajinske poljoprivredne proizvode...

Izvor: Capital.ba, 19.Mar.2024, 12:11

Detaljnije >>

Amerika upozorava Izrael: Plan B za borbu protiv Hamasa?

Preko milion ljudi na jugu Pojasa Gaze strahuje od izraelske ofanzive. Sada je američki predsednik Bajden pozvao...

Izvor: Deutsche Welle, 19.Mar.2024, 11:45

Detaljnije >>

Digitalizacija veliki izazov i svetskim advokatima: Evo kako su stručnjaci ocenili poslovnu i pravnu klimu u Srbiji

U Beogradu je 15. i 16. marta održan skup najuglednijih advokata iz EU i SAD iz oblasti poslovnog prava. Izbor Srbije za domaćina ovog važnog međunarodnog događaja pokazuje da je srpska advokatura...

Izvor: Blic, 19.Mar.2024, 11:34

Detaljnije >>