Crnogorska azbuka od 32 slova

Izvor: Glas javnosti, 17.Avg.2011, 07:08   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Crnogorska azbuka od 32 slova

PODGORICA - Novi crnogorski pravopis stigao je u čitanke, a osnovci će učiti azbuku od 32, umesto dosadašnjih 30, slova, tako što se u udžbeniku za drugi razred osnovne škole između slova ž i z našlo se slovo ź, a između slova s i t slovo ś.

U udžbenicima iz crnogorskog jezika i književnosti osnovci će od septembra učiti azbuku od 32 slova, umesto dosadašnjih 30.

Korišćenje dva nova slova ź i ś biće pravilno i u književnom jeziku, a slovo đ imaće veću >> Pročitaj celu vest na sajtu Glas javnosti << primenu u pisanom jeziku, navode Vijesti.

U trećem razredu učiće se razlika između standardizovanog, odnosno književnog i nestandardizovanog, odnosno neknjiževnog jezika.

Iako su uvedena u jezik, prema onome što su Vijesti ustanovile u udžbenicima, dva nova slova se praktično ne koriste u udžbenicima iz drugih predmeta.

U udžbeniku za drugi razred osnovne škole između slova ž i z našlo se slovo ź, a između slova s i t slovo ś. Kao primeri su navedeni "śekira" i "źenica", koji se mogu koristiti umesto sjekira i zjenica, a "nigđe" i "drugđe" umesto "nigdje" i "drugdje".

U trećem razredu učiće se razlika između standardizovanog, odnosno književnog i nestandardizovanog, odnosno neknjiževnog jezika, pa će deca i dalje učiti da moraju da koriste postojeće padeže, kao i da je nepravilno skraćivati reči.

Koautorka udžbenika za crnogorski jezik Dušanka Popović objasnila je da je učenicima omogućeno da koriste i jotovanu i nejotovanu varijantu jezika, odnosno da će, na primer, učiti da je pravilno i "đe" i "gdje".

"Jedina razlika je u tome što se poštovala gramatika i pravopis crnogorskoga jezika. Mnoge stvari koje su bile nepravilne i dalje su nepravilne", navela je Popović.

sve je to radi povećanja animoziteta i podela radi lakše i jeftinije okupacije, a ćirilica bilo a 30 bilo sa 32 slova ide u zaborav po nalogu njihovih mentora

Pa u Crnoj Gori ima procentualno dovoljno Srba da se izbore ze svoj jezik.Ako je potrebno i preko medjunarodnog suda.

Ћераћемо се ми још!

Nastavak na Glas javnosti...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Glas javnosti. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Glas javnosti. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.