RASPLET Spartak i Borac se izvukli, Napredak ili Metalac u Superligi

Izvor: Blic, 24.Maj.2015, 19:04   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Partizan je šampion, Crvena zvezda je završila sezonu bez trofeja, Čukarički je izrastao u ozbiljan klub i biće ravnopravan konkurent večitima, a u poslednjem, 30. kolu je Napredak porazom od Rada sa 2:3 na svom terenu otišao u baraž za opstanak. Partizan je remizirao 3:3 na gostovanju Borcu u Čačku, Spartak je savladao Čukarički sa 1:0, dok je Crvena zvezda pobedila Mladost sa 3:1.
Evropske karte su još ranije podeljene, kao i one za Prvu ligu u koju su ispali Donji Srem i kragujevački Radnički, ali je uoči poslednjeg kola strepelo čak pet klubova.

Na kraju je to 14. mesto, na kom je bio Spartak, zauzeo Napredak i u doigravanju za opstanak u Superligi igraće protiv Metalca, trećeplasiranog tima iz nižeg ranga. Rad je slavio u Kruševcu sa 3:2 i tako rastužio "čarapane".

Borac na papiru ima najteži zadatak, pošto dočekuje šampiona Partiza, ali je trener crno-belih Zoran Milinković najavio da će šansu dobiti mlade nade. Na poziciji koja vodi u baraž trenutno je Spartak koji u Subotici čeka Čukarički, Jagodina kod kuće igra protiv OFK Beograda, a Napredak sa Radom.

Na prvi gol se čekalo do šestog minuta i nažalost Kruševljana poveo je Rad protiv Napretka, i to autogolom Stojanovića. "Građevinari" su bili bezbrižni uoči poslednjeg kola, ali nisu ni pomišnjali da igraju smanjenog gasa, već su udvostručili prednost preko Rodića koji je kaznio lošu reakciju golmana Jankovića i domaće odbrane u 27. minutu.

Uspeli su Kruševljani šest minuta kasnije da prepolove zaostatak, pošto je Ndiaje glavom zatresao mrežu na idealan centaršut Lemajića za 1:2. Ipak, gosti iz Beograda nisu imali milosti, već su nakon 10 minuta igre u nastavku opet stekli dva gola prednosti, jer je Ljujić povisio na 1:3.

Nisu se "čarapani" predavali i u 61. minutu opet su smanjili posle dobre akcije Ndiajea i Paunovića, koji je glavom poslao loptu u mrežu za 2:3.

Ipak, bili su najbliži baražu, nikako im na ruku nije išao ni rezultat iz Subotice, jer je Spartak poveo protiv Čuke golom Andreja Mrkele iz 24. minuta i tako poslao Napredak na mesto koje vodi u doigravanje.

Fudbaleri Jagodine ništa nisu hteli da prepuste slučaju, već su sa čak dva pogotka u devetom minutu, preko Martinovića i Savkovića poveli sa 2:0 protiv OFK Beograda.

Sve dileme oko pobednika ćurani su rešili već u prvom poluvremenu, jer se Savković i drugi put upisao u strelce, dok je Đurić iz penala povisio na 4:0.

Partizan je Čačku došao do prednosti u 16. minutu kada je Grbić prošao po desnom krilu i pronašao Ninkovića, njegov šut je golman Borca Bajić zaustavio uz pomoć stative, ali se lopta odbila do Luke koji ju je glavom prosledio u mrežu za 0:1.

Sredinom prvog dela domaći tim je poravnao usled velike greške odbrane crno-belih i taj poklon je Ognjen Ožegović, bivši napadač Zvezde, pretvorio u 1:1, ali je Partizan samo dva minuta kasnije vratio vođstvo. I odbrana Borca je napravila grešku, Boranijašević se spetljao, pa je Marinković lepo pogodio desni ugao za 1:2.

Vrlo dinamična utakmica dobila je nastavak na samom početku drugog poluvremena kada je Ožegović bežao od Balažica na levu strani i šutirao, Živko Živković je samo kratko odbio loptu do Đura Zeca kome nije bilo teško da je pored Nemanje Petrovića, koji se okliznuo, gurne u mrežu za 2:2.

I sa igračem manje crno-beli su uspeli da poravnaju na 3:3 - Nemanja Petrović je iskoristio nepažnju u odbrani rivala i iznudio penal usled faula Maslaća, a precizan sa bele tačke bio je Grbić koji je pogodio donji desni ugao.

Na oproštaju od sezone i navijača, Zvezda je ugostila Mladost i povela u 24. minutu preko Petra Orlandića koji je glavom sa ivice peterca sproveo centaršut Stojanovića u metu za 1:0.

Taj rezultat bio je aktivan na "Marakani" do isteka pola sata igre kada su Lučanci izveli sjajnu akciju, Jovanović je prošao iza leđa crveno-bele odbrane i centrirao na drugu stativu, Frajdej je bio kratak, ali je Pavlov bio na pravom mestu da matira Kahrimana za 1:1.

Činilo se da će se tim rezultatom otići na predah, a da tako ne bude pobrinuo se Orlandić preciznim udarcem u desni ugao na dodavanje Lazovića u četvrtom minutu sudijske nadoknade za 2:1.