Jugoslovenka kojoj je Pikaso uništio život: Zbog nesrećne ljubavi potpuno poludela

Izvor: Press, 27.Apr.2017, 14:59   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Jugoslovenka kojoj je Pikaso uništio život: Zbog nesrećne ljubavi potpuno poludela

Dora Mar je toga dana za samo nekoliko trenutaka osvojila Pikasa, a poznanstvo sa njim će joj potpuno promeniti život - i kao ženi i kao umetnici.
фото: стил.курир.рс
Захваљујући познанству са француским песником Полом Елијаром и одличним познавањем шпанског >> Pročitaj celu vest na sajtu Press << језика, француском уметничко-ликарском, поета и фотографкиња, Дора Мар (Теодора Марковић пре него што је палаблагодна година у Паузулу у последњој години променила име.) у1. Пикаса. Дора Мар је данас само неколико тренутака победила Пикаса, а познавање ће јој потпуно променити живот - и као жени и као уметници.
 
Наводно је по свом првом сусрету Дора из своје торбе извадила нож и играла се почевши да га забада између прстију. На руке су јој биле елегантне рукавице. У једном тренутку Дора се повредила, а њена рукавица била је натопљена крвљу. Пикасо је био био изненађен и одушевљен тим призором. Својом марамицом зауставио је Дори крв, фамозну рукавицу чувао је у свом атељеу. У том стилу овај инцидент протекла је и везана. Дора Мар открила је пред смрт да је Пикасо физички и секси злостављао оно што је напоменуто њено психичко стање јер је боловала од депресије и анксиозности, пише Винтиџњуз.
Жена која се због Пикаса одредила снова
Pre Dore, Pikaso je bio u braku sa ruskom balerinom Olgom Hohlovom, a nakon nje u vezi sa svojim modelom, sedamnaestogodišnjom Francuskinjom, atraktivnom Marijom Terezom Valter. Veza sa Marijom doživela je krah čim je upoznao zanosnu Doru. Postoji jedna anegdota vezana za kraj veze između Pikasa i Marije Tereze, prema kojoj se Dora potukla sa Marijom u Pikasovom ateljeu. Pikaso kao da je uživao. U jednom trenutku je izjavio: "Neka bolja pobedi". Kao posledica ovog događaja nastala je slika "Borba u kavezu" gde su u borbi dve golubice jedna crna (Dora Mar) i jedna bela (Marija Tereza). Na slici se vidi da crna golubica pobeđuje što se desilo i u stvarnom životu.


Dora Mar se uselila u Pikasov stan, dok je Marija Tereza morala da sa preseli sa Pikasovom ćerkom Majom u stan koji se nalazio u komšiluku, piše Dejli mejl.
Dorina autentičnost, hipersenzitivnost i senzualnost, postale su inspiracija Pikasu. Za vreme njihove burne ljubavne veze, koja je trajala od 1936. do 1943. godine, Pikaso je naslikao desetine Dorinih portreta, a kao inspiracija poslužila mu je i za čuvenu sliku "Gerniku" (1937) na kojoj je takođe ovekovečena. Dora Mar je bila jedini fotograf koji je uspeo da zabeleži stvaranje Gernike od njene početne do finalne faze, a čak je i radila na "nogama i glavama" na ovoj poznatoj slici.


Iako sa velikim izgledima da postane proslavljeni fotograf, Dora se na insistiranje Pikasa potpuno odrekla fotografije i vratila slikarstvu. Pikaso, iako umetnik, nije cenio koncept moderne fotografije ili mu to sujeta jednostavno nije dozvoljavala. Dorine slike su u tom smislu, više ličile na imitaciju Pikasa, nego na osobena i umetnički slobodna dela.
"Muškarci su kradljivci ideja, a Pikaso je veliki otimač", izjavila je Dora Mar jednom prilikom. Ovaj podatak može donekle sugerisati da je Dora uticala na Pikasov rad, te da je svoje ideje nesebično delila sa njim, iako je, kako ona kaže, "rezultat uvek bio samo Pikaso". Dora je Pikasa okarakterisala i kao "genija, život i razdor". Govorila je da je između njega i nje bila "luda ljubav, a da je, kada se ona povukla, ostalo samo ludilo".
"Dao mi je besmrtnu lepotu ikona iz muzeja. Doneo mi je užitak i propast. Pripisuju mi da sam izjavila kako nakon Pikasa postoji još samo Bog. Ne sećam se da sam to rekla, ali nikada to nisam prestala da mislim", rekla je umetnica.


Dora, žena tužnih očiju
Najverovatnije je da je uzrok depresije bila nemogućnost Dore ima decu za šta se pričalo da je odgovorna njena majka koja ju je u detinjstvu tukla i maltretirala. Njen otac, Josip Marković, poznati jugoslovenski arhitekta, preselio se sa suprugom u Buenos Ajres gde je projektovao čitave kvartove ovog grada.
Dora Mar, tada još uvek Teodora Marković, ostala je sa babom i dedom. Ova otuđenost od roditelja i nedostatak pravog doma, kao i činjenica da je mladost provela u konstantnim putovanjima, uticaće kasnije na njenu anksioznost, depresiju i nadasve gubitak sopstvenog identiteta. Pikaso je opisuje kao "ženu u suzama" ili kao "lepu i tužnu Doru" čiji ga lik i ponašanje inspirišu. Zbog nje je naslikao "Ženu koja plače", ali i druge slike na kojima je takođe vidljiv Dorin tužni izraz lica. Samo slika Dore Mar sa mačkom prodata je 2006. godine za 95.2 miliona dolara.


 
Pikaso je govorio da nikada ne bi mogao da naslika Doru koja se smeje. Na njegovim slikama, njeno lice kao da je iskrivljeno od bola i gorčine i rascepljeno polujasnim linijama. Pikaso je prikazuje kao lepu, usamljenu, mističnu, zamišljenu ženu, sa dubokim tužnim očima, piše Akuzativ.

Samoća kao sudbina
Posle raskida sa Pikasom, Dora je doživela emocionalni slom i dugo se oporavljala. Vodila je samački život, izolovana od prijatelja i sveta kojem je ranije pripadala. Pikaso ju je ostavio zbog četrdeset godina mlađe Francuske slikarke Fransoaz Žilo.


Након рашида, Дора је живјела потпуно сама у свом стану у Паризу, окружена предметом који јој је Пикасо поклонио. Након смрти у једној паришкој болници у лету 1997. године, у стану Доре Мар пронађено је огромно богатство - више од 130 предмета које је поклонио Пикасу (10 пута на платну наплату, број књига, школа, школа). На аукцији који су следеће године покренули наследнике, укупно је прикупљено готово 35 милиона евра. Како је након раскида с Пикасом живела врло скромно, Дора Мар никада није продата нити један једини предмет.
Његове фотографије, које су такође пронађене, достигле су веома високу цену на тржишту уметности. Ипак, на њеној сахрани јавило се свега седам људи.
 

 

Nastavak na Press...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Press. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Press. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.