Pomoć za spomenik na memorijalnom groblju u Kovinu
26.Mar.2009, 16:39, Izvor: Radio Televizija Vojvodine
NOVI SAD - Vojvođanski sekretarijat za kulturu sufinansiraće postavljanje spomenika na memorijalnom groblju u Kovinu, na kojem su zajedno sahranjeni srpski i austrougarski vojnici, saopštio je danas Pokrajinski sekretarijat za informacije.
Na tom groblju sahranjeni su učesnici u borbama za odbranu, odnosno osvajanje Smedereva 1915. godine u Prvom svetskom ratu.
Prema >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << sporazumu koji su potpisali pokrajinski sekretar za kulturu Milorad Đurić i predsednik Privremenog organa opštine Kovin Slavko Branković, Vojvodina će izdvojiti 800.000 dinara, opština Kovin 700.000 dinara, a Udruženje potomaka ratnika i poštovalaca oslobodilačkih ratova Srbije oko 300.000 dinara.
Na groblju u Kovinu, koje je više od 60 godina bilo zanemareno i zapušteno, sahranjeno je 305 srpskih i 195 austrougarskih vojnika.
Ta bitka je završena 1915. godine pobedom austrougarskih snaga, a ranjenici su prebačeni u improvizovanu bolnicu u Kovinu.
Groblje je jedinstven memorijalni kompleks, o čemu će svedočiti i budući spomenik na kojem će, jedno do drugog, biti predstavljeni srpska šajkača i nemački šlem, rečeno je u Kovinu prilikom potpisivanja sporazuma o namerama.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...
0
0
Pogledaj prvu stranicu sajta Vesti.rs za najnovije vesti
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva ovog sajta, već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite kako bi uklonili sporni sadržaj.
Vaši prijatelji prate vesti i preko Facebook-a.
Prikljuci se i ti !