U oktobru tačka na Stefanovićev doktorat

Izvor: Politika, 26.Avg.2014, 21:51   (ažurirano 02.Apr.2020.)

U oktobru tačka na Stefanovićev doktorat

Megatrend formirao nezavisnu komisiju za ocenu doktorata ministra policije, „Union” ne može da pronađe profesore za komisiju koja bi ispitala doktorat Šapića, a FON stao iza doktorata Malog

Megatrend univerzitet formirao je novu, nezavisnu komisiju koja će u roku od mesec i po dana proveriti kvalitet doktorske disertacije ministra policije Nebojše Stefanovića, najavio je juče novi rektor tog univerziteta dr Slobodan Pajović. U cilju promene imidža najvećeg privatnog >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << univerziteta u Srbiji, na kojem je ove godine već upisano do 20 odsto brucoša manje nego lane, osim nove komisije, juče je predstavljeno i novo rukovodstvo Megatrenda, u kojem više nema nekadašnjeg ministra prosvete dr Žarka Obradovića, koji je bio prorektor, kao ni prof. dr Vladana Kutlešića, koji je slovio za naslednika Miće Jovanovića.

Rektor Pajović je rekao da su kompetentnost i oblast naučnog rada bili osnovni kriterijumi za odabir članova nezavisne komisije i objasnio da se čekalo ovoliko dugo jer su državni fakulteti zabranili svojim profesorima da sarađuju sa privatnim fakultetima.

Komisiju čine profesori državnih fakulteta, i to dr Božidar Leković sa Ekonomskog fakulteta u Subotici Univerziteta u Novom Sadu, dr Svetislav Tabaroši, penzionisani profesor beogradskog Pravnog fakulteta, i dr Ivan Radosaljević sa Fakulteta političkih nauka Univerziteta u Beogradu.

Dr Radosaljević na Fakultetu političkih nauka predaje metodologiju političkih nauka, važi za strogog profesora kod kojeg „ne može da se prođe” već „mora da se zna”, a u njegovoj biografiji je zabeleženo da je bio član prvog izvršnog odbora Glavnog odbora Socijalističke partije Srbije. Dr Leković je stručnjak za menadžment, a predaje na Ekonomskom fakultetu u Subotici, na kojem je bio i dekan. Inače, na to mesto je 2007. godine izabran u trećem pokušaju, jer nastavno-naučno veće nije nijednom od trojice kandidata davalo potreban broj glasova. Izbori su praćeni pod budnim okom Demokratske stranke, koja je protestovala što su kandidati za dekana bili ljudi „veoma angažovani u vreme Slobodan Miloševića”, pri čemu je istakla da je Leković do 2000. godine bio istaknuti funkcioner Jugoslovenske levice. Prof. Tabaroši je predavao na Pravnom fakultetu, na katedri za pravno-ekonomske nauke, a u penziju je otišao pre dve godine. Rektor Pajović je podsetio da je Megatrend odmah formirao svoju komisiju, koja je utvrdila da Stefanovićev doktorat nije plagijat, ali da „to nije bilo dovoljno za javnost”.

– Posle predstavljanja izveštaja komisije, Megatrend stavlja tačku na pitanje doktorata Nebojše Stefanovića – kaže dr Pajović.

Deo nove razvojne strategije Megatrenda biće i podizanje kvaliteta doktorskih studija.

– Ubuduće se ne može pristupiti nijednoj odbrani doktorata ako se prethodno rad ne objavi u referentnom časopisu – rekao je rektor i istakao da ranije to nije bio tako striktan zahtev, iako je Komisija za akreditaciju upravo ovaj uslov navela kao najveći nedostatak većine doktorskih disertacija odbranjenih na Megatrendu.

Pajović je naveo da je ministar Stefanović ispoštovao ovu proceduru, to jest da ima objavljen rad, i rekao da je Megatrend otklonio nedostatke iz izveštaja KAPK, a da je nesklad između broja upisanih i diplomiranih od 240 odsto, bila – matematička greška u izveštaju KAPK.

Sličnu muku muči i Univerzitet „Union”, na kojem takođe postoji problem da se pronađu stručni profesori državnih fakulteta koji će ući u komisiju koja će ispitivati doktorat Aleksandra Šapića, funkcionera Demokratske stranke i predsednika opštine Novi Beograd, koji je doktorirao na Fakultetu za poslovno-industrijski menadžment.

Rektor Univerziteta „Union” Zlatko Stefanović za naš list kaže da je ovaj univerzitet veoma zainteresovan za formiranje komisije, da je njemu lično krivo što to toliko traje i da početkom septembra očekuje odgovore nekih profesora.

– Imamo problem da pronađemo kompetentne članove, da nam ne bi posle zamerili da komisija nije bila dovoljno stručna. Naš stav je da u komisiji treba da budu u najmanju ruku vanredni profesori, a ne želimo da angažujemo ni profesore koji su u penziji. Uz sve uvažavanje njihovog znanja, ovde ipak treba da bude neko ko zna vešto da koristi elektronske izvore, a mlađi su ipak veštiji sa modernim tehnologijama – objašnjava Stefanović.

Rektor kaže da je učešće u komisiji odbio veliki broj profesora sa državnih fakulteta, a da je pokušavao da nađe odgovarajuće stručnjake i u Makedoniji i Hrvatskoj. Na naše pitanje zašto su profesori odbili da budu članovi komisije, rektor odgovara da neki nisu dali obrazloženje, drugi su ih uputili na kolegu sa katedre, treći su se pravdali letovanjima ili višemesečnim stručnim usavršavanjem u inostranstvu, a bilo je i onih koji su otvoreno rekli da se plaše kakve bi posledice po njihovu karijeru ostavilo učešće u ovakvoj komisiji.

Javnost Srbije očekuje formiranje komisije i za treći doktorat koji je osporen ovih dana, a koji je izašao iz pera gradonačelnika Beograda Siniše Malog. Dekan Fakulteta organizacionih nauka prof. dr Milan Martić kaže za „Politiku” da je, što se tiče ove visokoškolske ustanove, doktorat Malog – „čist”.

– Urađena je detaljna analiza doktorske disertacije, o tome se raspravljalo na sednici našeg veća sredinom jula i zaključeno je da propusti u citiranju korišćene literature ne umanjuju naučni doprinos doktorske disertacije. Za ovakav izveštaj je glasalo 120 ljudi, niko nije bio protiv, a četvoro je bilo uzdržano – kaže dr Martić.

Pošto je Univerzitet u Beogradu bio na letnjoj pauzi do 25. avgusta, izveštaj je juče dostavljen Rektoratu, dodaje dekan FON-a. U Rektoratu BU su za naš list potvrdili da je izveštaj FON-a stigao i da će biti prosleđen veću naučnih oblasti i Senatu. Ranije je prorektorka Ivanka Popović rekla da u ovom slučaju postoje dva scenarija: da Senat prihvati obrazloženje FON-a ili da se formira komisija koja bi preispitala disertaciju Malog.

----------------------------------------------------------------

Amerikanci ipak ne kupuju Megatrend

Iako je lično Mića Jovanović na početku leta rekao da će Megatrend uskoro biti prodat „renomiranoj američkoj visokoškolskoj ustanovi”, od tog posla za sada nema ništa jer je rektor Pajović juče rekao da je Jovanović jedini vlasnik, a da će novi počasni predsednik biti profesor ekonomije svetskog renomea Dominik Salvatore.

Na naše pitanje da li je Salvatore obavešten o situaciji na Megatrendu, rektor je odgovorio da je to mesto prihvatio kako bi pomogao izgradnji novog imidža ovog univerziteta. On je dodao da je Megatrend bio izložen neviđenoj medijskoj kampanji, ali i „češljanju” Komisije za akreditaciju kao ni jedan drugi fakultet u zemlji i rekao da je jedino „Politika” bila zainteresovana da čuje šta novo rukovodstvo ima da kaže.

On je objasnio da Mića Jovanović ostaje vlasnik Megatrenda, ali da više nije zaposlen na ovom univerzitetu, već u avio-kompaniji „Infinityaviation”. Pajović je objasnio i da je inspekcija Ministarstva prosvete utvrdila autentičnost doktorata iz Londona, „koji nikada nije bio stavljen u pravni promet, te je irelevantan za položaj, status i dalju karijeru Jovanovića”.

Sandra Gucijan

objavljeno: 27.08.2014.
Pogledaj vesti o: Nova godina

Nastavak na Politika...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.