Najmoćnije Putinovo oružje ne boli

Izvor: B92, 31.Avg.2016, 07:58   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Najmoćnije Putinovo oružje "ne boli"

Njujork -- Rusija se fokusirala na informatički rat i za nju internet predstavlja ključno ratište u 21. veku, smatraju analitičari koji govore za "Njujork tajms".

Kako prenosi Jutarnji, Rusija ne nudi činjenice, već gradi narativne sadržaje, a poruka u pozadini svake priče je "Ne veruj nikome".

Kada je Švedska započela javnu raspravu o mogućem ulasku u partnerstvo sa NATO, švedski zvaničnici >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << su pred sobom imali bujicu iskrivljenih i lažnih informacija na društvenim mrežama, koje su potpuno zbunile javnost.

Govorilo se o tome da će NATO u Švedsku prebaciti deo tajnog nuklearnog arsenala, da bi NATO mogao da iz Švedske udari na Rusiju bez odobrenja domaće vlade, kao i da bi vojnici NATO-a zbog imuniteta mogli "silovati Šveđanke bez straha od zatvora".

Kako piše "Njujork tajms", sve tvrdnje su bile lažne, ali su počele da "iskaču" po tradicionalnim medijima, pa je ministar odbrane Peter Hultgvist morao da razuverava i građane i novinare.

"Ljudi nisu navikli na to i uplašili su se, pitali su čemu mogu da veruju, čemu bi trebalo verovati", kaže Marinet Nih Radebe, portparolka ministarstva.

Izvor tih tvrdnji nikada nije otkriven, ali analitičari, američki i evropski obaveštajci i stručnjaci veruju da iza njih stoji Rusija, čiji je fokus sprečavanje širenja NATO.

Njujorški list piše da ruski predsednik Vladimi Putin nema ekonomsku i vojnu snagu za otvoren sukob sa NATO, EU i SAD, ali da zato ulaže mnogo novca u "oružane informacije".

"Njegov cilj je oslabiti vezu između zemalja članica, sejanje nemira u njihovoj unutrašnjo politici, i oslabljivanje protivnika Rusije", piše list.

Kako se navodi, tok takvih vesti je toliki da su i NATO i EU uspostavili posebna tela za identifikovanje i reakciju na dezinformacije.

"Moskva vidi svetsku politiku kao sistem specijalnih operacija i iskreno veruje da je i sama meta zapadnih specijalnih operacija. Siguran sam da postoje brojni centri, neki vezani uz državu, koji su uključeni u izmišljanje ovakvih priča", kaže Gleb Pavlovski, koji je uspostavljao ruski informativni sistem pre 2008. godine.

Za ceo "informatički rat" vezana je i priča o mejlovima Hilari Klinton, za koje su u SAD tvrdili da su ih hakovali ruski hakeri.

"Kremlj za širenje dezinformacija koristi i konvencionalne medije - Sputnjik i Raša tudej, kao i tajne kanale", piše "Njujork tajms".
Pogledaj vesti o: Nju Jork

Nastavak na B92...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

NJUJORK TAJMS: Putin ima moćno oružje od kog niko ne može da se odbrani!

Izvor: Kurir, 31.Avg.2016

...Rusija ne nudi činjenice, već gradi priče, a u pozadini svake priče je "ne veruj nikome" Kada je Švedska započela javnu raspravu o mogućem ulasku u partnerstvo sa NATO paktom, švedski zvaničnici su se suočili sa bujicom iskrivljenih i lažnih informacija na društvenim medijima, koje su...

Nastavak na Kurir...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.