Sećanje na žrtve bombardovanja RTS-a

Izvor: RTS, 23.Apr.2016, 02:14   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Sećanje na žrtve bombardovanja RTS-a

Polaganjem venaca i paljenjem sveća kod spomenika "Zašto?", noćas u dva sata i šest minuta, porodice, kolege i prijatelji odali su poštu radnicima RTS-a poginulim u bombardovanju 1999. godine. U napadu NATO-a ubijeno je 16 naših kolega.
Tačno u dva sata i šest minuta navršilo se 17 godina od pogibije 16 radnika Radio-televizije Srbije, koji su stradali u NATO bombardovanju. 
>> Pročitaj celu vest na sajtu RTS <<
Porodice, kolege i prijatelji minutom ćutanja odali su počast stradalima, položili vence i upalili sveće kod spomenika "Zašto?" u Aberdarevoj ulici.
Brat stradalog Siniše Medića, Miroslav zahvalio se okupljenima što čuvaju sećanje na poginule radnike RTS-a. 
"Moje kolege su časno obavljale svoj posao. Njihov jedini zadatak je bio da iz ove zgrade pošalju korektnu sliku i ton. Nisu se bavili uređivačkom politikom RTS-a. Neko drugi ko je trebalo da ih zaštiti to nije uradio . Pitamo se i danas zašto", rekao je Medić. 
"Sve porodice su na neki način obeležene i ostale u svojoj tuzi", rekla je Žanka Stojanović, majka nastradalog Nebojše. 
Pomenu žrtvama napada NATO prisustvovali su i generalni direktor RTS-a Dragan Bujošević, predsednik Upravnog odbora RTS-a Vladimir Vuletić i predsednica Udruženja novinara Srbije Ljiljana Smajlović. 
NATO je 23. aprila 1999. godine bombardovao RTS sa dva razorna projektila.
Međunarodna organizacija za ljudska prava "Hjuman rajts voč" saopštila je 2000. godine da nije bilo nikakvog opravdanja za bombardovanje zgrade Televizije.  
Čelnici NATO-a su tvrdili da je napad bio opravdan, a specijalna komisija Haškog tribunala koja je ispitivala i slučaj bombardovanja RTS-a, nije predložila Tužilaštvu da pokrene krivični postupak.

U napadu NATO-a, u noći između 22. i 23. aprila, poginuli su: Jelica Munitlak (27), šminker, Ksenija Banković (27), video-mikser, Darko Stoimenovski (25), tehničar u razmeni, Nebojša Stojanović (26), tehničar u masteru, Dragorad Dragojević (27), radnik obezbeđenja, Dragan Tasić (29), električar, Aleksandar Deletić (30), kamerman, Slaviša Stevanović (32), tehničar, Siniša Medić (32), dizajner programa, Ivan Stukalo (33), tehničar, Dejan Marković (39), radnik obezbeđenja, Milan Joksimović (47), radnik obezbeđenja, Branislav Jovanović(50), tehničar u masteru, Milovan Janković (59), precizni mehaničar, Tomislav Mitrović (61), režiser programa, i Slobodan Jontić (54), monter.
U znak sećanja na poginule, u beogradskom Tašmajdanskom parku, kod zgrade RTS-a, podignut je spomenik "Zašto?", kojim porodice i prijatelji stradalih postavljaju pitanje zašto su oni poginuli. 

Nastavak na RTS...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Sećanje na žrtve bombardovanja RTS-a

Izvor: B92, 23.Apr.2016

Polaganjem venaca i paljenjem sveća kod spomenika "Zašto?", noćas su porodice, kolege i prijatelji odali poštu radnicima RTS-a poginulim u bombardovanju 1999...U napadu NATO-a ubijeno je 16 radnika RTS-a...Tačno u dva sata i šest minuta navršilo se 17 godina od pogibije 16 radnika Radio-televizije...

Nastavak na B92...

Odata pošta žrtvama bombardovanja RTS-a

Izvor: Radio 021, 23.Apr.2016

Polaganjem venaca i paljenjem sveća kod spomenika "Zašto?", noćas u dva sata i šest minuta, porodice, kolege i prijatelji odali su poštu radnicima RTS-a poginulim u bombardovanju 1999. godine...U napadu NATO-a ubijeno je 16 radnika RTS-a. Brat stradalog Siniše Medića, Miroslav, zahvalio se okupljenima...

Nastavak na Radio 021...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.