Izvor: e-Novine, 08.Apr.2012, 20:53

Arteta "ugasio" Mančester siti

Arteta ugasio Mančester siti

Španac Mikael Arteta skoro sigurno uništava šampionske snove Mančester sitija, nakon što je golom sa dvadesetak metara doneo pobedu Arsenalu nad "građanima". Šest kola pre kraja Mančester junajted je uspeo da se "odlepi" na osam poena prednosti, pa će biti pravo čudo ako Fergusonovi izabranici prokockaju ovu prednost. Sada ostaje još otvorenija borba za četvrtu poziciju, jer pored Arsenala i Totenhema sve bolje igra i Čelsi, dok svoj priključak hrabro drži i Njukastl. >> Pročitaj celu vest na sajtu e-Novine <<

Sve lošija forma Mančester sitija (u poslednjih pet utakmica samo jedna pobeda) mogla je nagovestiti potpuni slom njihovih šampionskih ambicija nakon gostovanja na "Emiratima". Ništa drugačije se nije ni desilo - Arsenal je tokom celog meča bio bolji, pogađao stativu, a na kraju stigao do minimalne pobede prelepim pogotkom Mikaela Artete.

Izgledalo je kao da "tobdžije" jure bodove koji im garantuju trofej, pa su tako mogli stići do prednosti već nakon dvadesetak minuta meča. Robin van Persi je šutirao glavom, savladao Džoa Harta, ali onda na njegovu nesreću pogađa Vermalena koji tako spašava protivnike ranog "minusa".

Ubrzo zatim usledio je Mario Baloteli u svom karakterističnom izdanju - Italijan preoštro startuje kramponima na koleno Aleksa Songa, a uprkos činjenici da glavni sudija nije video ovaj incident skoro da nema sumnje da će napadač Sitija biti naknadno kažnjen.

Kako do odlaska na odmor nije bilo pogodaka, Arsenal je i u drugom poluvremenu nastavio sa napadima, dok Manćinijevi izabranici nikako nisu uspevali da se povežu. Van Persi je početkom drugog poluvremena pogodio prečku, nešto zatim i postigao gol, ali ni tada nije bilo razloga za slavlje jer se Holanđanin nalazio u ofsajdu.

Domaći tim nakon toga preko Volkota pogađa i stativu (u nastavku akcije Vermalen katastrofalno šutira), ali "tobdžije" ipak uspevaju da stignu do potpuno zaslužene prednosti. Tri minuta pre isteka regularnog vremena Mikael Arteta oduzima loptu na sredini terena, a onda dalekometnom paljbom matira Harta za konačnih 1:0!

Do kraja meča Baloteli uspeva da dobije drugi žuti karton i automatsko isključenje, a ako se uzme u obzir i naknadka kazna zbog nasrtaja nad Songom, vrlo je moguće da je ovo bio i poslednji Balotelijev meč u sezoni. Ujedno, neće biti ništa čudno ako Italijan, baš kao i Roberto Manćini nakon poslednjeg kola napuste Mančester siti neobavljenog posla, iako su do pre nešto više od mesec dana bili apsolutni favoriti za osvajanje titule.

Talični Pol Skols Photo: EPA/Peter Powell

Da situacija po "građane" bude još gora, glavni rival Mančester junajted stigao je i do osme uzastopne ligaške pobede, savladavši Kvins Park Rendžers rezultatom 2:0. Fergusonov tim tako u poslednjih šest kola ulazi sa ogromnih osam poena prednosti, što će veoma teško prokockati.

Utakmica na "Old Trafordu" je počela sumnjivim odlukama Lija Mejsona. Prvo nije sudio evidentan ofsajd Ešlija Janga, da bi u nastavku akcije pokazao na belu tačku, ujedno dodelivši crveni karton Šonu Deriju. Kao epilog 15. minuta Vejn Runi sa bele tačke zabija za 1:0, a gosti do kraja meča ostaju sa igračem manje, bez preteranih šansi da izvuku i bod.

Početkom drugog poluvremena Mejson zbog ofsajda poništava gol Denija Velbeka, a onda u 68. minutu Pol Skols golčinom iz daljine postavlja konačnih 2:0 i tako približava Junajted novoj tituli. "Menadžeri sve više gube veru u sudije. Veoma smo razočarani suđenjem i odlukama koji su direktno uticali na ishod meča. Izgledalo je kao da Mejson jedva čeka da svira nešto u korist jednog, a na štetu drugog tima", rekao je besni menadžer gostiju Mark Hjuz.

"Ako se uzme u obzir da smo tokom skoro čitavog meča imali igrača više, verovatno da je pobeda mogla biti i ubedljivija. Pohvalio bih i Pola Skolsa. Mnogi su se pitali koliko dobrog može doneti njegov povratak na teren. Mislim da ovi rezultati govore sami za sebe. Sada smo pobegli glavnom rivalu i sve je u našim rukama. Već smo se nalazili u takvoj situaciji. Mislim da će nam iskustvo pomoći da stignemo do 20. titule", rekao je Rio Ferdinand nakon meča.

Sve bolju formu Čelsi kruniše novom pobedom koja ih ostavlja sa samo tri boda zaostatka za Totenhemom u borbi za mesto koje vodi u kvalifikacije za Ligu šampiona. "Plavci" su u 32. kolu na "Stamford Bridžu" savladali Vigan rezultatom 2:1, a ponovo se u listu strelaca upisao Branislav Ivanović. Reprezentativac Srbije je svom timu doneo prednost golom u 61. minutu, da bi osam minuta pre kraja Mohamed Dijame postigao izjednačujući gol za goste. Ipak, Čelsi uspeva da stigne do pobede golom Huana Mate u trećem minutu sudijske nadoknade, čemu je prethodio odličan šut preporođenog Fernanda Toresa.

Totenhem je nastavio sa rasipanjem bodova odigravši "mršavih" 0:0 na gostovanju kod Sanderlenda, pa tim Herija Rednapa od ne tako davne šampionske trke sada do kraja prvenstva mora da strepi i za četvrtu poziciju. Ni Liverpul ne igra ništa bolje, već su samo umećem Luisa Suareza uspeli da izvuku makar bod u meču protiv prosečne Aston Vile. Gosti su poveli na "Enfildu" već nakon 10 minuta igre, da bi Urugvajac u 82. minutu postavio konačnih 1:1. Za to vreme Njukastl nastavlja da vrši pritisak na Čelsi i Totenhem - "svrake" su sa nova dva gola Papisa Sisea savladale Svonsi rezultatom 0:2, pa tako ostaju u bodovnom egalu sa Čelsijem. Njukastl je u poslednjih pet mečeva čak četiri puta stigao do pobede, a Sise je na svakom meču makar jednom zatresao mrežu protivnika.