Vukosavljević: Imamo manjak kulturnog samopoštovanja

Izvor: B92, 23.Apr.2017, 09:51   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Vukosavljević: Imamo manjak kulturnog samopoštovanja

Ministar kulture i informisanja Srbije Vladan Vukosavljević ocenio je u autorskom tekstu u "Politici" da je potrebno definisati kulturno jezgro srpskog naroda i označiti srpski kulturni prostor, što je, kako kaže, zadatak Strategije razvoja kulture koju je ovo ministarstvo pripremilo za javnu raspravu.

"Kada sam pozvan da u pet tačaka pobrojim ono što vidim kao osnovne slabosti srpske kulture, pomislio sam da je reč o necelishodnom sažimanju. Problema ima daleko više i >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << njihovo svođenje na bilo koji jednocifreni broj ne predstavlja ništa drugo nego tek načinjanje jedne ozbiljne teme. Ipak, o kulturi je bolje govoriti nego ćutati", naveo je Vukosavljević.

On, napominjući da da je "jedno od brojnih mogućih viđenja", navodi da "kad strategije razvoja nema, večito se postavljaju pitanja koji su prioriteti, šta su osnovne vrednosti koje se štite". "Osnovni zadatak svake kulturne politike morao bi da bude prepoznavanje produktivnog kulturnog jezgra, onih temeljnih dimenzija nacionalne kulture, njihovo očuvanje i predavanje narednoj generaciji, uvećano za najvrednija dostignuća našeg doba", naveo je Vukosavljević.

On je naglasio da "oko elemenata koji čine kulturno jezgro srpskog naroda ne postoji nesumnjiva saglasnost" i da će "jedan od zadataka Strategije razvoja kulture, koju je Ministarstvo kulture i informisanja pripremilo za skoru javnu raspravu, biti i delikatan i izazovan pokušaj da se ti elementi ocrtaju". "Osim toga, u strategiji biće označen srpski kulturni prostor, odnosno prostor na kome je srpski narod tokom istorije ostavio nesumnjive tragove svoga postojanja. Kulturni prostor nekog naroda često se ne poklapa s njegovim državnim prostorom, već se prostire i zagranično i tamo koegzistira s drugim kulturama, uglavnom uz međusobno prožimanje i oplemenjivanje", smatra Vukosavljević.

On dodaje da se to ne dešava jedino "kada političko-istorijske strasti otmu vlast od zdravog razuma i logike kulturnog razvoja i samog života". "Verujem da će definisanje slojevitog sadržaja srpskog kulturnog jezgra i kulturnog prostora biti iskorak u kvalitetu i sveobuhvatnosti razumevanja vrednosti koje moraju biti predmet zaštite, unapređivanja i materijalne podrške", ocenio je srpski ministar kulture i informisanja.

On napominje da se "posebno mora voditi računa i o pravima nacionalnih manjina na zaštitu i negovanje svojih kulturnih identiteta, ne samo zbog međunarodnih normi koje na to upućuju, već - što je možda i važnije - takođe zbog uverenja da razvoj svake manjinske kulture u jednoj državi zapravo neposredno doprinosi i ukupnom kulturnom razvoju".

Vukosavljević navodi da je "lajtmotiv svih debata u kulturi pitanje finansiranja". "Kultura ne počiva isključivo na novcu, ali je novac jedan od preduslova za njeno programsko i institucionalno održanje. Srbija ne može da se podiči izdvajanjima koja danas iznose oko 0,7 odsto procenata iz bruto društvenog proizvoda (BDP) za kulturu. Taj procenat nas smešta blizu dna lestvice, barem među evropskim državama", naveo je on.

Ministar kulture i informisanja Srbije dalje navodi da "Strategija razvoja kulture predviđa obavezu države da, u narednih deset godina povećava izdvajanja iz BDP za kulturu po stopi od najmanje 0,1 odsto godišnje" i da bi "na kraju rečenog perioda izdvajanja trebalo da porastu na oko dva procenta".

On smatra da je "zaštita jezika i pisma jedan od osnovnih identitetskih izazova u savremenom dobu". "Jezik je jedan od najvažnijih gradivnih elemenata kulturnog identiteta... Očuvanje i opstanak jezika u matici globalizacije, problem je koji se tiče mnogih. Isto važi i za pismo. Kao da ćirilica sve ubedljivije gubi bitku", piše Vukosavljević.

On dodaje da "iza te pojave ne stoji teorija zavere, već prosta, istorijski objašnjiva globalna dominacija latinice, čemu treba pridodati i naš osvedočeni manjak kulturnog samopoštovanja".

"Ako prestanemo da koristimo ćirilicu, postaćemo narod koji se bez dostojne borbe odrekao bitnog znaka kulturnog identiteta... Pitanju zaštite ćirilice Strategija razvoja kulture posvetila je dostojnu pažnju. U skladu s tim, Ministarstvo kulture i informisanja pripremilo je predlog izmena i dopuna Zakona o službenoj upotrebi jezika i pisama koje će uskoro predložiti Narodnoj skupštini", naveo je ministar.

Vukosavljevih naglašava da je "zaštita kulturnog nasleđa temeljna obaveza svake razborite kulturne politike" i napominje da "srpska savremena kultura, svakako, mora ići u korak sa vremenom". "Srpska kultura je, uprkos istorijskim nedaćama, vitalna i svoja, bogata i nasleđem, rasadnik talenata i temeljni oslonac i orijentir naroda u borbi za opstanak i napredak na istorijskoj sceni", naveo je on. Vukosavljević veruje da "imamo osnova za razumni optimizam".

"I dalje moramo da čujemo reči mudrih Grka: 'Ako Atina ostane bez obućara ići će bosa, ako ostane bez krojača ići će gola, a ako ostane bez kulture, Atine neće biti", zaključuje Ministar kulture i informisanja Srbije.

Nastavak na B92...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.