Srbima sve gore na Kosovu, počele i seobe

Izvor: Vesti-online.com, 24.Apr.2014, 07:30   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Srbima sve gore na Kosovu, počele i seobe

Briselski sporazum je "uspešan", i to u onom delu koji pretežno zadovoljava kosovske interese. Činjenica da se dosta kasni sa formiranjem Zajednice srpskih opština. S druge strane, ukidaju se ili pasiviziraju srpske institucije, deluje deprimirajuće na srpski narod na Kosovu i Metohiji. Ovo za "Vesti" kaže Momčilo Trajković, lider Srpskog pokreta otpora. On ne vidi da je ijedan deo sporazuma u korist Srba.

Obmana: Momčilo Trajković

 

- Možda je >> Pročitaj celu vest na sajtu Vesti-online.com << korist to što su Srbi konačno "shvatili" politiku Beograda i što više ne strahuju da će biti od države proglašeni za izdajnike ukoliko učestvuju u radu kosovskih institucija. Najmanje u korist Srba idu još nepotpisani sporazumi sa kojima se dosta kasni: o pravosuđu, plaćanju preskupih taksi i osiguranja automobila na administrativnim prelazima - ocenjuje Trajković pre godinu dana u Briselu potpisan dogovor Beograda i Prištine o principima normalizacije odnosa.

Bivši predsednik opštine Orahovac Marjan Šarić podseća da se prilikom potpisivanja Briselskog sporazuma dosta govorilo o poboljšanju položaja svih Srba na KiM, a sa tim u vezi, rešavanje problema telekomunikacija, energetike, osiguranja vozila...

 

"Ispalo" sa stola

- Očekujem da se u Briselu uskoro pregovara o privatizaciji društvenih preduzeća, imovinsko-pravnim odnosima, povratku prognanih, kidnapovanim i nestalim, penzijsko-invalidskim pitanjima i drugim temama koje su ostale van stola - kaže Trajković.

- I godinu dana od potpisivanja sporazuma nema nikakvih poboljšanja u rešavanju životnih problema svih građana KiM. Što bi naš narod rekao, papir trpi sve. Na papiru sve lepo izgleda, ali stanje na terenu je drugačije. Briselski sporazum je jedino bio uspešan zbog pritiska Brisela da Srbija dobije datum za početak pregovora i pristupanje u EU, i generalno pozitivna ocena može da stoji da je Srbija nešto dobila na međunarodnom ugledu - kaže Šarić za "Vesti".

Na pitanje koji su dogovori išli najviše u korist Srba, on kaže da bi trebalo imati u vidu da je prva od 15 tačaka Briselskog sporazuma formiranje Zajednice srpskih opština, što nije sprovedeno u delo.

- Iskreno nijedan sporazum nije bio u korist Srbije, svi sporazumi su veoma loši. Da je sreće da je srpska strana odmah na početku prihvatila Ahtisarijev plan Srbi na Kosovu i Metohiju dobili bi veće nadležnosti - kaže Šarić. On podseća da su lokalni izbori raspisani po kosovskih zakonima i to je jedan korak u formiranju ZSO, ali, ocenjuje, "izgleda da Prištini i Zapadu ne odgovara velika izlaznost Srba na predstojećim parlamentarnim izborima".

 

Prodato 15 srpskih kuća

U poslednjih sedam dana u gornjem delu Orahovca je prodato 15 srpskih kuća. Kuće se prodaju po cenama od pet do 15.000 evra, saznaju "Vesti". Srbi u Orahovcu su veoma zabrinuti.

- Ukoliko se nastavi sa ovakvom tendencijom do kraja godine neće biti nijednog Srbina od preostalih 300 u gornjem, srpskom delu Orahovca. Ovim putem molimo državu Srbiju, Vladu, Predsednika Srbije da hitno preduzmu sve neophodne mere da se iznađu rešenja za otkup preostalih kuća ukoliko zaista misle da nam pomognu da ostanemo na svojim vekovnim ognjištima. Ostali smo kada je bilo najteže, a sad će da nas teraju novcem, kažu za "Vesti" Srbi iz Orahovca.
Pogledaj vesti o: Autonomna pokrajina Kosovo i Metohija

Nastavak na Vesti-online.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vesti-online.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vesti-online.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.