Poslednja kap pravde (3): Slamka nade za porodice

Izvor: Vesti-online.com, 13.Jul.2017, 00:23   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Poslednja kap pravde (3): Slamka nade za porodice

Ovo nam je kao davljeniku poslednja slamka i prilika koju očekujemo 19 godina. Do sada niko nije osuđen za zločine nad Srbima, već su svi dočekivani kao heroji tamo gde žive. Zadnja je šansa da se krivci izvedu pred lice pravde. Tako za "Vesti" komentariše početak rada Specijalnog suda za ratne zločine na Kosovu, Milorad Trifunović, koordinator Udruženja porodica nestalih i kidnapovanih Srba na KiM.

- Proteklih godina mi smo imenovali one za koje smo sumnjali na osnovu >> Pročitaj celu vest na sajtu Vesti-online.com << svedočenja članova porodica stradalih. To smo ponavljali u razgovorima sa predstavnicima tužilaštva. Porodicama ne ostaje drugo nego da verujemo i da se nadamo da će pravda biti zadovoljena - kaže Gordana Đikanović, član Udruženja porodica Kosmetskih stradalnika i novinarka koja godinama piše o stradanju Srba na KiM.

Profesor prava dr Duško Čelić i predsednik uprave Koordinacije srpskih udruženja porodica nestalih i poginulih lica sa prostora bivše Jugoslavije, pak tvrdi da porodice žrtava na KiM ne očekuju previše od Specijalnog suda.

- Nažalost, to ukazuju, kako dosadašnja praksa Haškog tribunala za ratne zločine na prostorima bivše SFRJ, tako i skandalozna politička trgovina sponzora protivpravnog jednostranog proglašenja nezavisnosti - SAD i kosovske političke vrhuške u vezi sa formiranjem tih specijalizovanih veća, koja su deo pravosudne vlasti "nezavisnog Kosova". Proteklo je više od šest i po godina, od izveštaja Dika Martija u Savetu Evrope o organizovanim zločinima nad Srbima koje je u udruženom zločinačkom poduhvatu počinila tzv. OVK, ne bi li se uspostavio kakav-takav mehanizam za sprovođenje pravde, uz plebiscitarno protivljenje, ne samo nekadašnjeg vrha te organizacije, a sada nosilaca vlasti, već i čitavog albanskog društva na KiM - kaže Čelić.

On smatra da način i vreme formiranja suda ukazuju da albansko društvo nije spremno da se suoči sa ratnim zločinima "organizovano i sistematski počinjenih od OVK." Ali i da zapadni međunarodni činioci, taj sud pre vide kao još jedno sredstvo upravljanja krizom na KiM, nego kao instrument pravde.

1. Prve optužnice krajem godine?

2. Optuženička klupa za komandante

- Zbog toga porodice žrtava teško da mogu očekivati da će politički projekat u vidu tzv. specijalizovanih veća dovesti do istine i pravde za srpske žrtve na KiM - ističe Čelić.

Đikanović dodaje da porodice žrtava neće biti zadovoljne ako optužnice budu podignute "samo protiv marginalaca, onih koji su dobili naređenje", a ne i protiv odgovornih za zločine:

- Imena su svima poznata. Strepnja postoji, jer svi oni uživaju podršku zapadnih zemalja počev od SAD - zaključuje ona.
Pogledaj vesti o: Autonomna pokrajina Kosovo i Metohija

Nastavak na Vesti-online.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vesti-online.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vesti-online.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.