Za lažni remont 600 vagona naplatili oko 12 miliona evra
20.Jan.2008, 00:37, Izvor: Blic
Sindikalno radnički pokret (SRP) smederevskog remontera železničkih vagona fabrike "Želvoz" po drugi put je podneo krivičnu prijavu protiv odgovornih u toj fabrici i Javnom preduzeću "Železnice Srbije" , optužujujući ih za zloupotrebe tokom projekata rekonstrukcije 1.000 vagona.
Kako tvrdi ovaj sindikat, državni budžet u ovom poslu navodno je oštećen za oko >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << 12 miliona evra!
Tako afera oko opravke 1.000 vagona ponovo potresa "Želvoz", tri godine posle završenog posla i u času kada se iščekuje dolazak novog vlasnika, rumunskog konzorcijuma "Remar- Grampet" koji je kupio fabriku pre dvadesetak dana za 1,15 miliona evra.
U krivičnoj prijavi SRP-a, pored ostalih, nalaze se i imena generalnog direktora "Železnica Srbije" Milanka Šarančića, kao i bivšeg direktora "Želvoza" Dragomira Čohadžića.
- Železnica i "Želvoz" su 2005. godine zaključili ugovor o opravci vagona po hitnom postupku, bez tendera, iako je Zakon o javnim nabavkama već bio na snazi. U posao se uključio i "Šinvoz" iz Zrenjanina preko koga je nabavljan repromaterijal. Umesto 1.000, remontovano je samo 369 vagona, što prema fakturama koje postoje iznosi 400 miliona dinara. "Želvozu" je, međutim, plaćeno 1,3 milijarde dinara. U tom "trojnom paktu" neko je uzeo razliku - tvrdi Slavko Nikolić, potpredsednik Sindikalno-radničkog pokreta.
Krivčna prijava s istim navodima predata je pre godinu dana i smederevskom tužilaštvu, ali se još ne zna da li će se istraga voditi ili ne.
SRP je sada istu prijavu uputio i na adresu Republičkog tužilaštva, ali i Savetu za borbu protiv korupcije.
- Privatizacija je način da se prikrije ova pljačka u kojoj je država oštećena za veliku sumu novca. Tražimo od Vlade Srbije da naloži da se ispita šta je s tim novcem i da se proveri zakonitost postupka privatizacije - navodi Slavko Nikolić.
"Remar -Grampet" će "Želvoz" preuzeti zvanično tek krajem februara, kada se okonča registracija novog društva i završi upis akcija manjinskih akcionara. SRP, međutim, zahteva od Agencije za privatizaciju da se preuzimanje fabrike zamrzne dok se ne ispitaju tvrdnje ovog sindikata . Takođe, najavljuje i da će protestima sačekati nove vlasnike.
Nastavak na Blic...
0
0
Pogledaj prvu stranicu sajta Vesti.rs za najnovije vesti
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva ovog sajta, već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite kako bi uklonili sporni sadržaj.
Vaši prijatelji prate vesti i preko Facebook-a.
Prikljuci se i ti !