Protiv vlasnika kompanije "Svislajon Takovo" Rodoljuba Draškovića, stečajnog upravnika preduzeća "Mitros" Milorada S. i direktora "Takovo agrara" Miroslava J. podnete krivične prijave zbog sumnje da su odgovorni za havariju u "Mitrosu", kada je iz, zasad, još neutvrđenih razloga, iscurelo 7,4 tone amonijaka.
Republički inspektor za zaštitu životne sredine Dušan Kosjer >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << podneo je krivične prijave protiv vlasnika kompanije "Svislajon Takovo" Rodoljuba Draškovića, stečajnog upravnika preduzeća "Mitros" Milorada S. i direktora "Takovo agrara" Miroslava J. zbog sumnje da su odgovorni za havariju u "Mitrosu", kada je iz, zasad, još neutvrđenih razloga, iscurelo 7,4 tone amonijaka.
Kosjera je rekao da u toku ovog postupka treba da se utvrdi ne samo kako je, već gde i kada je iscureo amonijak, koji je veoma opasan za životnu sredinu.
Curenje je otkriveno kada je pre nekoliko dana "Mitros" ostao bez struje, pa je amonijak trebalo da se izmesti na bezbedije mesto.
Prema dokumentaciji do koje je došao republicki inpektor, u "Mitrosu" se nalazilo 10,9 tona amonijaka, ali je prilikom njegovog ismeštanja utvrđeno da ga ima samo 3,2 tone.
Sudeći prema reakciji nadležnih za zaštitu životne okoline u "Mitrosu" je izbegnuta katasofa.
Veruje se da je do curenja ove opasne materije došlo zbog neispravnosti sistema i to, na sreću, dužem vremenskom periodu tako da nisu zabeležene posledice kod ljudi, životinja i biljaka.
Kosjer je gostujući na lokalnim medijima konstatovao da je celoj priči bilo "više sreće nego pameti" jer je za ljude, životinje i biljke poguban jedan gram amonijaka.
Ipak, on smatra da da bi svaki građanin preventivno trebalo da napravi kontrolni pregled disajnih organa i pluća.
Kosjer kaže da je kojim slučajem ođednom iscurela velika količina ove opasne materije, pola žitelja Srema bi bilo otrovano, ili bi imali trajne zdravstvene probleme.