Kategorije
Vaš glas
U fokusu
Regioni
Izvori


Kako izgleda to?

Arhiva

Korisnicki servisi

Naši sajtovi

Prijatelji sajta


Povređena četiri policajca u Novom Pazaru  

04.Sep.2010, 22:07, Izvor: Politika      Povređena četiri policajca u Novom Pazaru

Sukob zbog placa za obdanište. – Neuspešni pregovori predstavnika Islamske zajednice u Srbiji i gradonačelnika

Novi Pazar – Oko hiljadu pristalica glavnog muftije Islamske zajednice u Srbiji Muamera Zilkića okupilo se juče oko 14 sati u novopazarskom naselju Hadžet s namerom da održi protest na parceli gde je gradska vlast započela izgradnju dečjeg obdaništa. >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << Prilaze ovoj parceli iz pravca nekoliko okolnih ulica obezbeđivale su jake snage policije i žandarmerije, koja okupljenim Zukorlićevim pristalicama nije dozvoljavala da priđu spornoj parceli, za koju ova islamska zajednica tvrdi da je vakuf (zadužbina, dar) i da joj opština tu parcelu otima.

Nekoliko sati trajala je igra nerava pripadnika MUP-a i Zukorlićevih pristalica. Povremeno su iz mase okupljenih vernika letele kamenice prema kordonu policije. S vremena na vreme su se okupljeni vernici oglašavali i uzvicima „Alahu akbar“ (Alah je veliki) i klicanjem muftiji Zukorliću. Čulo se i „Ovo je Sandžak – nikad Srbija“. Posle višesatne mrtve trke, tročlana delegacija Islamske zajednice u Srbiji (potpredsednik Mešihata Rešad Plojović, predsednik Sabora Islamske zajednice Hajro Tutić i predsednik novopazarskog medžlisa Sead Šaćirović) u pratnji prvih ljudi Policijske uprave u Novom Pazaru, otišla je na pregovore sa gradonačelnikom Novog Pazara Mehom Mahmutovićem. Kada su se vratili, okupljenim pristalicama su saopštili da je s Mahmutovićem dogovoreno samo da se razgovori nastave tokom noći i pozvali ih da se povuku u sedište Mešihata. Umesto mirnog razlaza, neki od Zukorlićevih pristalica su blokirali prilazne puteve Novom Pazaru, iz pravca Raške i Tutina. Iz policije je potvrđeno da se saobraćaj ipak odvija „alternativnim pravcima“.

Gradonačelnik Novog Pazara Meho Mahmutović je posle razgovora rekao da su predstavnici Islamske zajednice bili isključivi i ostao pri stavu da je parcela opštinska i da može da bude vraćena Islamskoj zajednici samo ako to odluči sud.

Na ovaj protest vernike je pozvao glavni muftija Muamer Zukorlić. On je na jednoj svečanosti u Tutinu u petak rekao da je odbrana Hadžeta obaveza svakog muslimana. Pozive na protest neprekidno je emitovala i TV Universa koja je pod kontrolom Zukorlića.

Ovom protestu prethodio je Sabor Islamske zajednice na kome je zaključeno da je „otimanje vakufa na Hadžetu kulminacija nasilja i gaženja elementarnih prava muslimana“.

Povodom nesporazuma u vezi s nastavom veronauke Sabor je zaključio da je to „završnica priprema za asimilaciju i pokrštavanje muslimana“.

Građani Novog Pazara pozvani su na građansku neposlušnost prema režimu i prorežimskim političkim strankama. „U ovom stanju bezakonja građani nisu obavezni da sarađuju sa stranački instrumentalizovanim državnim organima“, zaključio je sabor. Od Bošnjačkog nacionalnog sabora zatraženo je da ubrza pripreme za obnovu autonomije Sandžaka, a na kraju Sabor je zaključio da Islamska zajednica ostaje dosledna opredeljenju da sve probleme rešava dijalogom.

S. Bakračević

objavljeno: 05/09/2010

Nastavak na Politika...   
| Pročitaj ovu vest iz drugih izvoraLosa vest 0 Dobra vest 0



Pogledaj prvu stranicu sajta Vesti.rs za najnovije vesti

Dodajte komentar

Anti-SPAM zaštita: koliki je zbir brojeva jedan i dva?
(uneti brojku slovima, na primer: PET)


Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva ovog sajta, već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite kako bi uklonili sporni sadržaj.
Vaši prijatelji prate vesti i preko Facebook-a.
Prikljuci se i ti !