Šest firmi iz Kine hoće da radi u Srbiji

Izvor: Blic, 17.Dec.2014, 23:20   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Šest firmi iz Kine hoće da radi u Srbiji

Zasad se javilo šest kompanija iz Kine koje žele da grade pogone u Srbiji. To znači nekoliko hiljada novih radnih mesta za naše građane.

Ovo za „Blic“ kaže potpredsednica srpske vlade Zorana Mihajlović, sumirajući rezultate prvog dana velikog Kineskog samita u Beogradu.

Samit je okupio oko 6.500 učesnika iz Kine i 16 zemalja centralne i istočne Evrope.

Srbija je za kineske investitore pripremila ukupno oko 15 konkretnih projekata o kojima se razgovaralo >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << u okviru samita. Najbliža realizaciji je, prema saznanjima “Blica”, izgradnja zone slobodne trgovine u Krnjači

Ciljevi

- Cilj ovog regiona su investicije i reforme. Potrebna nam je injekcija poverenja i snage. To je suština i ovog foruma - izjavio je juče premijer Aleksandar Vučić. On je istovremeno ponovio da je članstvo u EU prioritet za Srbiju.

Takođe, kako saznajemo, kineska delegacija je juče bila na razgovorima u Industriji mašina “14. oktobar” i u “Prvoj petoletki”. Postoji veliko interesovanje i za druge firme u restrukturiranju, poput PKB-a.

Razgovori će biti nastavljeni narednih dana, ali je skoro izvesno da će kineske kompanije učestvovati na tenderima za brojne firme koje su trenutno u postupku privatizacije.

Bilo je razgovora i o koncesijama kineskih kompanija za mnoge deonice srpskih autoputeva, kao i o gradnji luke na Dunavu.

Novi put svile

Nikola Jovanović, programski direktor CIRSD, kaže da je izgradnja novog puta svile vrlo realna, tim pre što je Kina već opredelila novac. „Drumska i železnička veza Evrope i Kine ide preko Balkana, dakle i preko Srbije“, kaže on.

Ekonomista Dragan Đuričin smatra da će se projektima, poput izgradnje pruge Beograd-Budimpešta, podići nivo privredne aktivnosti i otvoriti nova radna mesta.

- Naša preduzeća mogla bi da rade na tim velikim projektima, čime se otvara prostor i privatnom biznisu da se uključi u te poslove - tvrdi Đuričin.

Ekonomista prof. Mihailo Crnobrnja veruje da Kinezi ulaganjima u infrastrukturne projekte pokušavaju, između ostalog, da otvore tržište za svoju robu.

- Takođe, ulaganjima u projekte poput izgradnje pruge do Budimpešte ili mosta preko Dunava, oni zapošljavaju svoju građevinsku operativu. Ne verujem da će srpske i mađarske firme biti u prilici da vode radove. To će raditi Kinezi - konstatuje Crnobrnja.

Beogradski dogovori

Ekspres Kina - Evropa

Kineski premijer Li je na samitu poručio da ova zemlja želi da napravi „kopneno-pomorsku ekspresnu liniju između Kine i Evrope“ koja bi išla preko centralne i istočne Evrope. Srpski premijer Aleksandar Vučić je u zajedničkom obraćanju sa Li Kećijangom naglasio da će brza pruga Beograd-Budimpešta doprineti baš tom cilju.

Autoput do Temišvara

Zajednički prioritet Srbije i Rumunije je izgradnja autoputa Beograd-Temišvar, zaključeno je na sastanku premijera Aleksandra Vučića i Viktora Ponte.

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.