PROGNOZA IZ SVINJSKE SLEZINE  Sneg tek u martu

Izvor: Blic, 22.Dec.2014, 07:36   (ažurirano 02.Apr.2020.)

PROGNOZA IZ SVINJSKE SLEZINE Sneg tek u martu

Sneg neće puno slušati kalendar „pa nas nešto obilnije snežne padavine i hladnije vreme očekuju tek u martu“!

Takvu vremensku prognozu, prema starom običaju, u zlatarskom kraju „iščitavaju“ - na osnovu svinjske slezine.

U svinjskoj slezini ili slazeni, kako je zovu meštani, zapisana je „preciznija prognoza nego u izveštajima meteorologa“.

Zbog toga se svinjokolji u Novoj Varoši i drugim delovim jugozapadne Srbije iščekuju s puno nestrpljenja. >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << Uz zalogaj mesa tek ispečenog na žaru i čašicu domaće rakije tumače se oblik i izgled svinjske slezine i na osnovu toga se planiraju prvi poljski radovi u narednoj godini.

- Prava zima, ukoliko je i bude, stići će tek u martu, a padavina, uglavnom kiše, biće u aprilu i maju. Jesenas sam ispršutio tridesetak svinja i sve svinjske slezine su identičnog oblika. Duge su i tanke s manjim zadebljanjem na kraju, što znači da će i ova zima sve do kraja februara biti blaga, a da nam sneg i niske temperature stižu tek pred njen kalendarski istek. Godinama se bavim mesarskim poslom i svinjska slezina nikada do sada nije pogrešila u vremenskoj prognozi - kaže kasapin Goran Dulanović iz Draževića.

Maglovit Nikoljdan - dobar rod

Treći način na koji Zlatarci predviđaju vreme je na osnovu - magle.

- Dobro će roditi voće u voćnjacima koje od Nikoljdana do Badnjeg dana „pritisne“ magla, a inje je tokom celog dana na granama. Narodno iskustvo, međutim, kaže i da je velika verovatnoća da će grad te godine uništiti letinu na onim parcelama koje su pod maglom i na Božić 7. januara - kaže Radovan S. Glavonjić iz Bistrice.

Međutim, na Zlataru, to nije i jedini način prognoziranja vremenskih prilika.

Meštani tvrde da je u izreci „Sačuvaj me, Bože, vedrog Božića i oblačnog Đurđevdana“ sabrano vekovno iskustvo predaka. Da bi opstali u planinskim vrletima, meštani su razvili nekoliko načina za dugoročnu vremensku prognozu, a jedan je i na osnovu vremenskih prilika između Božića po starom i novom kalendaru.

- Između dva Božića je 12 dana, a svaki dan je u prognozi jedan mesec u godini. Vremenske prilike u januaru prognoziraju se na osnovu toga kakvo je vreme 25. decembra, mesec februar je 26. decembar i tako redom do Badnjeg dana, koji je prognoza za decembar. Nažalost, ta vremenska prognoza, prema mojoj računici, sve je manje pouzdana. Umesto četiri, poslednjih godina imamo svega dva godišnja doba i iz zime direktno ulazimo u leto - kaže meštanin Jovan Marjanović.

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.