Olakšicama do novih investitora

Izvor: Blic, 18.Sep.2014, 14:26   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Olakšicama do novih investitora

BANJALUKA – Bosna i Hercegovina rangirana je iza svih država u regionu po lakoći pokretanja biznisa.

Prema indikatoru poslovanja Svetske banke, od 189 zemalja, BiH je na 131. mestu, između Bangladeša i Ugande. Po procenama, BiH je rangirana na 174. mestu vezano za procedure pokretanja biznisa.

Osnovne prepreke za ulaganja u BiH su u poteškoćama pri registraciji novog poslovanja, pribavljanju dozvola i pristupu usluga, izvršenju ugovora i plaćanju poreza. >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic <<

U Evropskoj komisiji navode i da razlike u registraciji i drugim procedurama između entiteta dodatno komplikuju i udvostručuju rad, te se nude male garancije za potencijalne investitore. Preduzeća troše daleko veći deo vremena baveći se regulativnom vlasti u BiH nego što je to slučaj u drugim zemljama.

- Identifikacija problema sa kojima se suočavaju investitori je važan korak u procesu njihovog otklanjanja. Sa jedne strane, kao izvor informacija postoje međunarodni i regionalni ekonomski tokovi koji diktiraju određena pravila i politike kojima se treba prilagoditi domaće zakonodavstvo, a sa druge strane su domaći investitori. Ta dva izvora su ključna za usmeravanje nadležnih institucije da reaguju u pravcu stvaranja boljeg poslovnog ambijenta i stvaranju konkurentnije privrede – navode u Agenciji za unapređenje stranih investicija u BiH (FIPA).

Takođe, konstatuju da je taj proces u BiH spor, ali smatraju da je važno da postoji stalni dijalog nadležnih institucija sa predstavnicima privrede. U Agenciji ističu i da su pored jednostavne i lake registracije firme za potencijalne investitore važni i raspoloživi resursi, veličina tržišta, operativni troškovi, konkurentnost radne snage, makroekonomska stabilnost, transparentnost i primena zakona, infrastruktura, sigurnost investicije i slično.

U Republici Srpskoj od početka godine na snazi je novi set zakona koji je u značajnoj meri skratio i učinio jednostavnijim i jeftinijim proces registracije kompanija, dok je u FBiH sličan set zakona još uvek u proceduri.

POVEĆATI KONKURENTNOST

U Evropskoj komisiji navode da BiH treba povećati konkurentnost odobravanjem plana na osnovu rezultata, u cilju poboljšanja uslova merenih prema indikatorima poslovanja s ciljem usklađivanja s regionalnim prosekom.

- Stvorili smo ambijent da se preduzeće može registrovati za tri dana i najznačajniji zahtev u tom poslu je bio da se pojednostave procedure, pojeftine i da se smanji vreme za registraciju preduzeća. To je doprinelo povećanju broja registrovanih preduzeća u ovoj godini – navodi Vladimir Blagojević, portparol Privredne komore RS.

Blagojević kaže da je za uklanjanju prepreka za ulaganja u BiH potrebno raditi na rasterećenju fiskalnih i parafiskalnih opterećenja kako bi stvorili uslove da novoformirano preduzeće može da se izbori sa konkurencijom i da ostane na tržištu.

Član Saveta za strane investicije RS Predrag Zgonjanin smatra, da ukoliko se žele privući strani investitori, prvo se moraju stvoriti normalni uslovi za domaće.

- Treba da napravimo pogodnosti koje će biti bolje nego što su u nekim drugim državama. Moramo videti šta one nude u odnosu na nas, kako bi mi krenuli u proces smanjivanja poreza, kao i drugih parafiskalnih davanja zarad stvaranja boljeg ambijenta – ističe Zgonjanin i dodaje da b,i kao jedno od rešenja, bilo davanje investitorima zemlju i zgrade na korišćenje, u periodu od 10 godina, kako bi održali proizvodnju i stvorili tržište.

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.